Abdestin Tıbbi Mucizeleri

[SF_M]A[/SF_M]bdestin Tıbbi Mucizeleri

İslamın gereği olan abdest sadece ibadete hazırlık değil, aynı zamanda insan sağlığı için tıbbi bir mucizedir.

Abdestin Sağlığa Faydaları

Abdest ilk olarak Hz, peygamber tarafından Müslümanlara aktarılmıştır. İbadete hazır olmak için bir arınma olan abdest, günde en az 5 kere alınmaktadır. Namaz kılmak, kuran okumak, hava yapmak gibi ibadetler abdestsiz yapılamaz. İşte bu sebeple Müslümanlar sıklıkla abdest alırlar.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar abdest almanın faydaları nelerdir ortaya koymuştur. Sadece ibadet değil aynı zamanda insan sağlığı için faydalı bir aktivitedir.

Abdest ile yıkanan azalarda Biyolojik Aktif Noktalar harekete geçirilir. Yani cildimizdeki her bir nokta aslında iç organlarımız ile bağlantılıdır. Örneğin yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları, sinir sistemi uyarılir. Bir kez abdest almak ile sadece cilt temizlenmez, aynı zamanda iç organlar da rahatlar. Özellikle kulaklarda tüm organlara giden bağlantı noktaları bulunur. Kulağın içi ve arkasını yıkayarak tüm bu organlar uyarılır.

Abdest aynı zamanda akupunktur noktalarını da uyarır. Bu yüzden vücudun enerji ve kan dolaşımı hızlanır. Ağrıyan yer varsa hafifler, ateş varsa düşer. Bağışıklık sistemi güçlenir. Abdest almakla tansiyon düşer ve yorgunluk azalır.

Ağza su vermek diş eti hastalıklarına iyi gelir, diş çürümelerini geciktirir. Yüz kaslarını çalıştırdığı için güçlendirir ve nefes borusunu temizler.

Yüzü ve elleri yıkamak deriye canlılık katar, cildi güzelleştirir ve mikroplardan arındırır. Derideki hava kanalları açılır ve cilt hava alır.

Ayakları ovuşturarak yıkamak ayak şişkinliğini alır, ayaktaki ödemi alır. Kan dolaşımını hızlandırır ve huzur sağlar. Hormon dengesi sağlanır ve gelişme çağında olanlarda büyüme hızlanır.

Yukarıda saydığımız abdestin faydaları tüm vücudu etkiler. Abdestten daha çok fayda görmek için Hz. Peygamber ılık su ile abdest alınmasını tavsiye etmiştir.

Ayrıca abdest alırken misvak kullanmak diş etlerindeki akupunktur noktalarını harekete geçirir. Ağız sağlığını sağlamakla beraber beyin ve 5 duyu organını uyarır.

Abdestin tıbbi mucizeleri saymakla bitmeyecektir. Peygamber efendimizin tavsiye ettiği abdestsiz gezme hususu ile daha çok fayda görülecektir.

Yorum yapın