Ahiret sevgisi

ahiret-sevgisi.jpg

Ahiret sevgisi

İmanın beşinci şartı ahirete inanmaktır. Ahiret bu dünyadan sonraki sonsuza kadar devam edecek olan ebedi bir hayattır. Ahirete inanmak demek surun üfürülmesi ile başlayan, ölülerin tekrar diriltilip kabirlerinden kalkması, amel defterlerinin verilmesi, mahşer, sırat şefeat, Kevser cennet ve cehennem gibi ahirete ait olan hususlara inanmak demektir. Hakiki mümin için ahiret korkulacak yer değildir. Aksine müminin dünyada işlemiş olduğu bütün iyiliklerinin katlanarak mükâfatlandırılacağı bir yerdir.

Dünya hayatı geçicidir. Dünya sadece bir gölge gibidir. Bir gün mutlaka herkes ölecek ve dünyada işlemiş olduğu amellerin karşılığını görecektir. Hakiki mümin kalbinde dünya sevgisine yer vermez aksine ahiret sevgisi için çalışır. Onun için büyük Allah dostları ölüm dostu dosta bağlayan bir köprüdür buyurmuşlardır. Birinci surun üfürülmesi ile ahiret hayatı başlar. İsrafil as. Birinci sura üfürdüğünde bütün canlılar ölecek, dünya ve dünya dışındaki her şey parçalanıp yok olacaktır. ikinci sura üflediğinde mahlukat tekrar dirilecek ve yaptıklarından hesaba çekilecek. Hesap işi bittikten sonra iyiler cennete kötüler cehenneme gidecektir.

Kalbinde ahiret sevgisi ile yaşayan ve bütün ömrü boyunca kendini ahirete hazırlayan müminler o gün cennete gidecekler. Cennette Hz. Allah’ın onlar için hazırlamış olduğu cennet nimetlerinden istifade edecekler. Dünyadaki en güzel evler, köşkler, saraylar cennet saraylarının yanında çok sönük kalacak. Aynı şekilde dünyada en tatlı en lezzetli yiyecekler cennet nimetleri ile kıyas bile edilemez. Orada hiçbir gözün görmediği, hiçbir, kulağın işitmediği ve hiçbir insan aklının düşünemediği nimetler vardır. onun içindir ki peygamber efendimiz dünya müminin zindanıdır buyurarak cennet nimetlerinin büyüklüğüne dikkat çekmiştir. Orada mümin için hiçbir üzüntü, keder, hastalık, sıkıntı ve olumsuz bir şey olmayacaktır. İşte bu nimetleri bilen ve bunun bilincinde yaşayan bir Müslüman dünyaya bel bağlamaz. Onun için önemli olan ahirettir. Ahiret sevgisi her zaman dünya sevgisinden önce gelir. çünkü hakiki mümin dünyanın geçici ahiretin de sonsuz olduğunu bilir ve ona göre yaşar. Ahiret sevgisi her müminin kalbinde olması gereken bir sevgidir.

Yorum yapın