Allah Sevgisinin Önemi ve İnsan Hayatına Etkisi

allah-sevgisinin-onemi-ve-insan-hayatina-etkisi.jpg

Allah Sevgisinin Önemi ve İnsan Hayatına Etkisi

Allah’a inanç insanlar var olduğundan beri ihtiyaç olmuştur ve varlığımızın kaynağına duyulan sevgi ve merak da hayati önem taşımaktadır.

Allah Sevgisinin Önemi Nedir?

İnanmak her insanın ihtiyaç duyduğu bir histir. Bunda korkunun ve anlaşılamayan durumların etkisi çok büyüktür. Çünkü insanların algıladığı bölümler çok kısıtlıdır ve ölüm diye doğrudan bizi etkileyen bir durum söz konusudur. Ölüm ve varlığı anlamlandırma birbiriyle alakalı iki durumdur ve öldükten sonra kendimizi ne halde bulacağımızı bilmediğimiz için kendimizi savunmasız ve eksik hissedebiliriz. Bu aslında insani bir duygudur ve evrende ne kadar aciz olduğumuzun bir göstergesidir. Çünkü yaşadığımız dünya dışında birçok yaşam alanlarının olması muhtemeldir. Yani her ne kadar kendimizi odak noktasına koysak da bir açıdan bütünü oluşturan parçalardan biriyiz demek mümkündür. Allah sevgisi de yaşadığımız zaman içerisinde bu bütünde doğru bir biçimde var olmak, iyi bir insan olabilmek için önemli bir kriterdir.

Dine Göre Allah Sevgisi Değişir Mi?

Kutsal olana, yaratıcıya inanmak ve onu sevmek her dini sistemde vardır. Bazı dinlerde daha farklı bir durum görülebilir, ancak tek tanrılı dinlerde Allah sevgisi benzer nitelikler taşır. Çünkü Müslümanlık öncesi Hristiyanlık ve Yahudilik gibi tek tanrılı dinler temelde ortak bir noktadan çıkmıştır. Zaman içerisinde toplumlara göre farklılıklar göstermiş ve değişikliklere uğramıştır. İslam en son din olarak bilinmektedir.

Yorum yapın