Başarı Teorisi​

Başarı Teorisi
Başarı Teorisi​

Bir insanı başarılı kılan şeyin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?
Ben de öyle.
Bu konu hakkında çok okudum ve birçok açıklama buldum.

Elbette, kolay cevaplar var, ancak kişisel gelişim kitapları ve dergileri okuyorsanız, muhtemelen bunları zaten biliyorsunuzdur.
Sonra daha incelikli cevaplar var. Hangi işte olduğunuza ve ne yapmak istediğinize bağlı olarak, bu cevaplar farklılık gösterebilir.
Bu makale tam da bunun hakkındadır – başarı nedenlerinin farklılık gösterebileceği çeşitli farklı örnekler.

9 başarı teorisinin üzerinden geçeceğim:

  • Başarı Teorisi 1: Enerji Seviyeleri
  • Başarı Teorisi 2: IQ
  • Başarı Teorisi 3: Vicdanlılık
  • Başarı Teorisi 4: Metanet
  • Başarı Teorisi 5: Hırs
  • Başarı Teorisi 6: Güzel Görünüm
  • Başarı Teorisi 7: Aile

 

IQ

Başarı teorisi # 2: IQ 

Buna inanan insanlar genellikle başarının daha hızlı öğrenmeye veya karmaşık kavramları diğerlerinden daha hızlı yorumlamaya bağlı olduğunu söyler.

Bence yeterince zeki olmak istiyorsun ama çok da akıllı değil . Çok yüksek IQ veya entelektüel merak, “yanlış” şeylere odaklanarak (bir bilim insanı veya açlık çeken bir sanatçı gibi) iş başarısını azaltır ..

Çok fazla ilgi alanına sahip olmak beyninizi aktif ve sağlıklı tutmanın iyi bir yoludur.

“Çok akıllı” olmanın bir başka dezavantajı da kibir ve aşırı güvendir. Bu insanlar her şeyi tahmin edecek kadar akıllı olduklarını düşünürler ve bu yüzden tehlikeli hatalar yaparlar.

Başarı teorisi vicdan

Başarı teorisi # 3: Vicdan

Vicdanlılığın başarının büyük bir faktörü olduğuna inanan insanlar, bazı insanların daha çok çalışmaya ve detaylı olmaya eğilimli olduğunu, bazılarının ise olmadığını söylüyor.

Vicdanlı insanlar için bir organizasyona girip zirveye çıkmak daha kolaydır çünkü başlarını eğip (zor) işi yapmak, ortalama bir insana veya girişimci odaklı insana göre daha kolaydır.

Başarı teorisi cesaret

Başarı teorisi # 4: Cesaret 

Buna inanan insanlar genellikle başarı için en önemli özelliğin (uzun vadede) psikolojik dayanıklılık olduğunu söylerler. Yani, pes etmeden devam etmenin, geçmişinizle kendinizi bir anlatı olarak tanımlamanıza izin vermemenin ve kendinizi cesurca yeniden keşfetmenin duygusal dayanıklılığı .

Bu girişimciler için pekala doğru olabilir. Ortalama bir kariyerci veya araştırmacı için doğru olduğu konusunda şüpheliyim. Cesaret belki mucitler bilim adamları veya tüccarlar ve satıcılar için geçerli başarı olabilir.

Başarı teorisi Hırs

Başarı teorisi # 5: Hırs

Bir megalomanın genleri ve risk alma istekliliği.

Ya da zor bir çocukluk geçiren ve bu nedenle başarılı olmak için ekstra motive olmak. 50 Cent, Nas, Dr Dre ve Biggie gibi bir röportajda şunları söyledi: “Kimse beni gerçekten etkilemedi veya rap yapmaya başlamam için bana ilham vermedi, ben sadece sokaklardan çıkmaya çalışıyordum.”

Başarı teorisi Güzel Görünüm

Başarı teorisi # 6: Güzel Görünüm

İyi görünüm, artı biraz karizma, şirket politikasında gezinmek ve sevimli olmak için harikalar yaratır.

Asıl varlığı büyük gülümsemesi olan birisi bir adım öndedir yada ben böyle düşünüyorum.

Akşam yemeğindeydim ve bir tanıdığımdan ilginç bir şey duydum. İyi görünüş ve kötü görünüşü fareler ve kediler arasındaki farkla karşılaştırdı. Fareler ekstra becerikli ve sinsi olmalı çünkü insanlar onları iğrenç buluyor, oysa kediler tercih edilebilir muamele görüyor ve insanlar onları sevimli bulduğu için evcil hayvan olarak tutuluyor ve yiyecek veriliyor. Hangi hayvan avantajlı ?

Başarı teorisi # 7: Aile

Buna inanan insanlar genellikle elde edilebilecek en iyi avantajın zengin bir ailede doğmak olduğunu söylerler.

Öte yandan, çocukları vasat olan birçok başarılı ebeveyn var.

Bu özellikle aile şirketlerinde geçerlidir. Zenginliğin nadiren üç nesilden fazla sürmesinin bir nedeni var. Birinci nesil yapar, ikinci nesil miras alır ve üçüncü nesil onu boşa harcar.

Yorum yapın