Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Nedir?

borderline-kislik-bozuklugu-nedir.jpg

Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Nedir?
Borderline (Sınırda) kişilik bozukluğu, hemen hemen her yaşta görülebilen yıkıcı etkilere sahip zihinsel sağlık sorunudur. Cinsiyet ve yaş fark etmemesine rağmen, genel olarak bakıldığında genç erişkinlik döneminde başlar ve tedavi edilmediği sürece ilerlemeye devam eder. Borderline hastalığı, kişinin ani düşünce değişikliği ve içsel dürtülerle hareket etme belirtileri ile kendisini ele verir. Tedavi süresi oldukça uzun olan bu hastalık, ciddiye alınmadığı veya tedavi edilmediği sürece yıkıcı etkilere neden olabilmektedir.

Borderline Belirtileri Nelerdir?
Borderline hastalığına sahip olan kişilerin genel hayatı ve davranışları birbirine oldukça yakındır. Toplumda bu hastalığa sahip olduğunun farkında olmadan yaşayan pek çok kişi olduğu, araştırmalarla da doğrulanmıştır. Sınırda kişilik bozukluğu hastalığı sahibi olan kişilerde görülen davranışlar şu şekildedir;

  • Karşısındaki kişi veya kişilere aşırı ilgi gösterme/yüceltme ve hiçbir sorun yokken nefret etme değersizleştirme
  • Kültürel, dini veya ahlaki değerlerde ani değişimler/kimlik karmaşası
  • Kendine zarar verme eğilimi (hızlı araç kullanma, madde kullanımı, yarın düşünülmeden çok para harcama, beklenmeyen cinsel davranışlar)
  • Saatler içinde değişebilen duygular (öfke, üzüntü, sevinç, nefret)
  • Kişinin kendisini doldurulmaz bir boşlukta hissetmesi ve sürekli birisine ihtiyaç duyması
  • Vücuda fiziksel zarar verme (kesme, yakma), nedensiz intihar girişimleri
  • Şahsi güvenliğe önem vermeme
  • Terkedilme/hayal kırıklığına uğrama korkusu

Borderline Hastalığının Nedenleri Nedir?
Hastalığın kesin nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber, özellikle çocukluk zamanında cinsel istismara uğrayan kişilerde sık görüldüğü saptanmıştır. Erkeklere nazaran kadınlarda görülme sıklığı 3 kat daha fazladır. Yapılan araştırmalar neticesinde, hastaların pek çoğunun çocukken istismara uğradığı, aile içi sorunlar yaşadığı veya anne babadan ayrı büyüdüğü belirlenmiştir. Bunun yanı sıra uzmanlar Borderline hastalığının genetik olabileceğini de öne sürmektedir.

Borderline Nasıl Tedavi Edilir?
Borderline hastalığına sahip olduğu belirlenen kişilere uygulanan tedaviler, genellikle hasta tarafından yarım bırakılmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için çalışmalarını sürdüren uzmanlar, hastalığın tedavisinde anahtar yöntem olarak psikoterapi tercih etmektedir. Kişinin mevcut durumuna bakılarak karar verilecek tedavi yönteminde ilaç kullanımı, grup tedavileri ve ileri durumlarda hastane gözetiminde tedavi önerilebilmektedir. Borderline tedavisi için hastanın rızası olması oldukça önemlidir.

Yorum yapın