Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin!

Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin!

Çocuklarınızın Yeteneklerini Destekleyin!

Çocuğunuzun ilgi duyduğu veya yetenekli olduğu bir alan varsa onu mutlaka bu alanda cesaretlendirmeli ve ilgilendiği alanlarda onu desteklemelisiniz.

Her çocuğun kendine has kişilik özelliği bulunmaktadır. Her çocuğun karakteri, dış görünüşü, davranışları nasıl farklıysa sahip oldukları yeteneklerde farklıdır. Çocukların doğuştan sahip olabileceği yetenekler olabileceği gibi sonradan da edinecekleri yetenekleri olabilir. İlgili ve dikkatli anne, babalar çocuklarını gözlemleyerek bu yetenekleri keşfedebilirler.

Çocuğunuzun Yeteneklerini Keşfedin

Çocuğunuzun Yeteneklerini Keşfedin

Ebeveynler, çocuklarının yetenekli olup olmadıkları konusunda net bir fikre sahip olmayabilir. Fakat her çocuğun en az bir alanda yetenekli olabileceklerini ve bu yetenekleri geliştirmenin sizin elinizde olduğunu bilmelisiniz. Çocuğunuzun hangi alanda yetenekli olduğunu keşfettiğiniz andan sonra tüm mesele bu yeteneği nasıl değerlendireceğinizdir. Çocuklarınızın yeteneklerini destekleyin. Onları bu konuda cesaretlendirin. Eğer çocuğunuzun yeteneğini zamanında değerlendirmezseniz, bu yetenek zamanla körelecek ve kaybolup gidecektir. Bundan dolayı sizlere düşen görev bu yetenekleri gün ışığına çıkarmak ve gereken adımı atmaktır.

Çocuklardaki Yetenek Nasıl Ortaya Çıkar?

Çocuklardaki Yetenek Nasıl Ortaya Çıkar?

Maalesef, birçok okul çocukların yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda yeterli değildir. Okullar, çocukların yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri, sosyal ve psikolojik olarak desteklenmeleri gereken bir kurum olması gerekirken bu konuda biraz geride kalmaktadır. Bundan dolayı birçok çocuğun yeteneği tesadüfen keşfediliyor ya da çok dikkatli öğretmenler tarafından velilere bildiriliyor. Çocukların yeteneklerinin ortaya çıkarılması konusunda elbette velilere de çok iş düşüyor. Çocuğunuzun sizden iyi kimse tanıyamaz. Çocuklar dışarda dışa dönük tavır sergileyemedikleri için bu yetenekleri ortaya çıkmayabilir. Fakat evde çocuk ilgi duyduğu konularla açıkça ilgilenir. Bundan dolayı size çok iş düşüyor.

Çocuğunuzun Yeteneklerini Göz Ardı Etmeyin

Çocuğunuzun Yeteneklerini Göz Ardı Etmeyin

Bir çocuğun yetenekli ve donanımlı olduğu alanları keşfetmek ve onu bu alanlarda cesaretlendirmek çocuğunuzun her alanda başarısını arttıracaktır. Çocuğun psiko-sosyal gelişimini geliştirecek sosyal faaliyetler onu her alanda pozitif etkileyecektir.

Genellikle bir konuya ilgisi ve yeteneği olan çocuklar mutlaka kendilerini belli ederler. Yetenekli ve yaratıcı çocuklar; hep yaratıcı, bir şeyler keşfetme ve üretme heyecanı taşırlar. Bu çocuklar genellikle çok soru sorarlar ve merak ederler.

Çocuğunuz Akıllı Ama Öğrenemiyor mu? | Sevgiforum

Çocukluk Dönemindeki Anıların Hayatımızdaki Etkisi | Sevgiforum

Zor bir çocukluk lider olmanıza nasıl yardımcı olur ve tuzak nedir? | Sevgiforum

İyi Bir Evlat Olmanın Yolları | Sevgiforum

Peypamber Efendimiz (S.A.V.)’İn Çocuk Sevgisi | Sevgiforum

Çocuklara Kuran Nasıl Sevdirilir? | Sevgiforum

Çocuk doğunca – isim koyma kuralları | Sevgiforum

Ergenlere Ebeveynlerin Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır? | Sevgiforum

Sınav Öğrencisine Anne Baba Olmak | Sevgiforum

Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Tavsiyeler | Sevgiforum

Yorum yapın