Dövme Yaptırmak Günah mı?

dovme-yaptirmak-gunahmi.jpg

DÖVME YAPTIRMAK GÜNAH MI?

Dövme yaptırmak günümüzde en fazla tartışılan konular arasındadır. Dini meselelerde özellikle hükmü belli olan meselelerde farklı bilgi arayışları kişinin o günahı işlemeye açık kapı aramasından kaynaklanmaktadır. Dövme meselesi de bunun gibidir. Esasen birçok insan dövme yaptırmanın günah, haram olduğunu mutlaka duymuştur. Ancak yine de yaptırabilir miyim, bu konuda açık bir kapı var mı diye arayışlara gitmektedir.
Dövme ikiye ayrılmaktadır. Birincisi kalıcı dövme ikincisi ise geçici dövmedir. Kalıcı dövme yaptırmak peygamberimizin lanetini üzerine almaktır ve dinen yasaklandığı için bunu yaptırmak günahtır. Hele de bu lanet ve günahı bildiği halde yaptırmak adeta bunlara itibar etmemek, bunları hazmedememek anlamlarını ifade eder ki, bu hataya düşen birinin çok tevbe etmesi ve tevbesinin kabulü için büyük gayret göstermesi gerekmektedir.
İkinci dövme ise geçici dövmedir. Bunun için lanet ve günah vardır demek doğrudan doğru olmaz. Ancak kalıcı dövmeye benzemesi ve ona olan meraktan geldiği için bunun da Allah’ın razı olmayacağı açıktır. Ayrıca kalıcı dövmeler özel gayretle çıkarılmaya çalışılsa bile 20 – 30 gün gibi bir sürede ancak çıkarılabilmektedir. Kalıcı dövmeler deri üzerine yapıldığından kesinlikle abdeste ve gusle manidir. Kalıcı dövmelerde abdest ve gusül olur ancak geçici dövmelerde kesinlikle olmaz. Yani geçici dövme yaptırmış bir kişinin gusül yapması lazım gelirse o dövmeden vücudunda iğne ucu kadar yer kalmayıncaya kadar alacağı gusüller geçersiz olacak, namaz kılamayacak ve Allah’ın huzuruna çıkmaya hak kazanamayacaktır. Gerek kalıcı ve gerek geçici dövmelerdeki bu mahzurları göz önüne alan inançlı bir kişinin asla İslami olmayan bu tür hareketlere meyl etmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun dövme yaptırmaktan mutlaka uzak durmamız gerekmektedir.

Önceden bilmeyerek kalıcı dövme yaptıranlar bol bol tövbe etmelidir. Kalben pişmanlık duyan bir daha o günaha dönmemeye söz veren gözyaşı ile tövbe edeni inşallah yüce Allah bağışlayacaktır. Allah’ın nuru tüm günahlardan çok çok daha büyüktür.

Yorum yapın