Dua’nin Gücü

Dua'nin Gücü

Dua’nin Gücü

Dua’nin Gücühayatımızda belli zamanlarda karşımıza çıkması ile gerçek bir kavram olduğunu hepimiz biliriz. Dua insanların aciz olduğunu Rabbine bildirmesi anlamına gelir. Gücünün her şeyi yetmeyeceğini bilen kul Rabbinden sıkıntısı ile ilgili veya dileği ile ilgili yakarışta bulunur. Rabbimiz her istediğimizi bize vermeyebilir. Bu duanın kabul olmadığı anlamına gelmemelidir. Bazen duanın vakti gelmediği için Rabbimiz duamızı o an için istediğimiz şekilde cevaplamayabilir.

Duanın gücü her istediğimizin olması anlamında kullanılmamaktadır. Dua bizi bizden daha iyi bilen birisinin olduğunu bilerek istediğimizin olmaması durumunda bile bir hayır olduğunu bilerek daha mutlu yaşamamızın kaynağı anlamında kullanılmaktadır. Ulaşabildiğimiz veya ulaşamadığımız tüm isteklerimiz Cenabı Allah’ın kontrolü altında olmaktadır.

Duam Kabul Olmuyor Ne Yapmalıyım?

Cenabı Allah kendisine el açarak isteklerini dile getiren herkese cevap vereceğinin garantisini veriyor. Peki, istediklerim neden olmuyor? Şeklinde birçok kişinin kafasına takılan soru bulunmaktadır. Rabbimiz bizim duamıza olumlu yanıt vermemesi cevap vermediği anlamına gelmemektedir. Olumsuz olarak verilen cevap da taahhüdün yerine getirildiğini gösterir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse bir doktordan hastalığımız için her istediğimiz ilacı almamız mümkün değildir. Bazı isteklerimizin bize zarar vereceğini bilen doktor istememize rağmen ilacı bize vermeyi ret eder. Bu örnekte olduğu gibi Cenabı Allah (C.C) istediğimiz her şeye cevap verilir. Bu cevap olumlu veya olumsuz olabilir.

Bazı dualar vaktini beklemekte ve bazı dualar ise imtihan sırrı gereği kabul edilmemektedir. Her şeyin hayırlısını onun bildiğinden emin olarak duanın gücünü kullanmaya devam etmek gerekmektedir. Bir gün isteğimizin bizim için hayırlı olmadığını anladığımız muhakkak olmaktadır. Aynı zamanda imtihan içerisinde de bulunduğumuzun farkına muhakkak varmamız gerekir. Kesinlikle isyan etmemek ve hiçbir zaman Allah’tan umut kesilmemesi icap etmektedir.

Yorum yapın