Gözyaşı ve Dua

 Gözyaşı ve Dua

Dua etmek, insanların ihtiyacı olan bir şeydir ve İslam dininde içten dua etmek çok önemli bir konudur. Allah’a dua ederken gözyaşı dökmek içtenliği gösterebilir.

Hata Yapan Bir Varlık Olarak İnsan

İnsan, hata yapan bir kuldur ve bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığı hataların farkında olması, tövbe ederek duada bulunması gerekir. İslam dininde Allah hata yapan kişilere kapılarını açar ve gerçekten hatasını anlayarak bir daha yapmamak üzere tövbe etmek affedilebilmektedir. Kul olan kişi, dua ederken ne kadar içten olursa duaları o kadar kabul görür. Fakat duayı eden kişi, sadece duadan beklentiye girmemeli ve gerekeni de yapmalıdır. Kendi çabalarıyla beraber elinden geldiği kadar çabalayıp dua etmeli, yetişemediği yerde kötü olasılıkları da kabul ederek Allah’a yalvarmalıdır.

İnsan varlığı düşüncede olumsuz etkilenebilir. Niyeti ve düşüncesi kirlenebilen insan hata da yapabilir. Bu durum insanın kendi doğasında bulunmakla beraber kendi kendini düzeltebilmesi gibi yeteneği de vardır. Yani insan hatalarını düzeltebilir. İman ile ve Allah’a dua ile kendini düzeltmek isteyen insan, Allah gözünde değerlidir.

Kibir ve Dua Etmede Sakatlık

İnsanın sahip olduğu niteliklerden ötürü kendini başkalarına göre üstün görmesi kibir olarak tanımlanabilir. İnsanlar kendi varlıklarının başladığı tarihten itibaren eşsizdirler ve her biri farklı şeyler yaşamaktadır. Bu nedenle hem fiziksel hem de ruhsal şartların farklı olması, benimsenen inanç ve kişinin kendinin bilincinde olması gibi çok sayıda etken yaşamını belirler. Dünyevi hayata verilen aşırı önem ve bunun meşru hal alması, manevi konuları geri plana atmaktadır.Oysa insanların algılayabildiği dünya son derece sınırlıdır. İnsan, bir kul olarak, tüm varlıklar gibi Allah karşısında acizdir. Kontrol edemediği, bilmediği, anlamadığı birçok bilgi vardır.

İçten gelerek dua eden insan, kontrol edemediği, bilmediği ve aciz kaldığı durumlara karşı kendisini güvende hissetmek ister. Bunun için Allah’a dua etmek önemlidir. Çünkü kontrol edilemeyen durumlara karşı bilinçli hissetmek dayanıklılığı artırır. Dua etmek hem Allah katında ona en yakın olmanın yoludur hem de kişinin kendisine ruhsal huzur verir. Dua etmek insanı kötülüklerden uzaklaştırmaya fayda eder.

Yorum yapın