Günümüzde Peygamber Sevgisi Nasıl Olmalı?

Günümüzde Peygamber Sevgisi Nasıl Olmalı?

Dünya hayatının ağırlık kazandığı şu günlerde peygamber sevgisi ve bunu hayatta asıl düstur edinme gibi değerler giderek kayboluyor.

Özellikle yeni yetişen nesillerin bu konuda büyük bir kayıp yaşadığını ifade etmek gerekir. Gelişen teknoloji ile birlikte çok farklı bir dünya içerisinde hayatlarını yaşayan gençlerimiz peygamber sevgisinden nasiplerini alamamaktadır. Bu konuda yetişkinlerin yerine getirmesi gereken önemli vazifeler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de peygamberi tanımak ve onun hayatını kendi hayatına tatbik etmektir. Ancak bu sayede Peygamberimize olan bağlılık artırılabilir ve hayatın her anında bu hissedilebilir.

Peygamberimize ve diğer peygamberlere olan sevgiyi ve muhabbeti artırmak için öncelikle onları tanımak gerekiyor. Bunun için siyer kitapları okunabilir ve hayatları hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilir. Zaten peygamberlerin hayatlarına vakıf olunca onlara olan sevgi daha da çok artacaktır. Zira peygamberler hayatların zorlu mücadeleler içerisinde olmuş ve her daim hakkın yanında yer almışlardır. İşte bu örnek hayatlar bizlere de ışık tutacak ve her olay karşısında nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini bizlere gösterecektir. Dolayısıyla peygamber sevgisi sadece sözde kalmayacak aynı zamanda hayatımız içerisinde bizzat yer alacaktır.

Kişi Sevdiği İle Beraberdir

Peygamber efendimizin nice hikmetli sözleri arasından bir tanesi vardır ki peygamber hasreti çekenlerin gönüllerine su serpmektedir. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde “kişi sevdiği ile beraberdir” demiş ve kendisini göremeyen ya da ahirette birlikte haşrolamayacaklarını düşünenlerin gönüllerine su serpmiştir.

Bizler de peygamberimiz ile birlikte olmak istiyorsak onu sevmeliyiz. Sevgi ise sadece sözde kalmamalı aynı zamanda davranışlarımıza da yansımalıdır. Bunun için ilk adım olarak peygamberimizi tanımakla işe başlamalıyız. Peygamberimizin hayatı hakkında kaleme alınmış son derece güzel siyer ve biyografi kitapları irdelenmelidir. Bunun yanı sıra farklı görüşlerden kimselerin düşüncelerini de okumalı ve ikisini bir arada değerlendirerek doğru olanı bulmaya çalışmalıyız. Böylelikle kafanızda oluşacak soru işaretlerinin önüne geçmek çok daha kolay olacaktır. Peygamber sevgisi hayatınızda yer edindikçe iman daha da güçlenecektir. Böylelikle Allah yolunda sırat-ı müstakimden ayrılmadan ilerlemek daha kolay olacaktır.

Yorum yapın