Haç Sevgisi

mecca-mekke-hac-sevgisi.jpg

Haç Sevgisi

İmkanı olana zorunlu olan haç ibadeti, gitmeden de insan içine dolan bir huzurdur. Haç sevgisi ile o topraklara gitmek isteyen çok sayıda insan var.

Haç kelime anlamı olarak bir bölgeyi ziyaret etmek, bir şeye yönelmek, bir şeyi amaç edinmek olarak açıklanıyor. Dini terim olarak ise Müslümanların yılın belli günlerinde ibadet niyeti ile Kabe’yi tavaf etmeleri anlamına geliyor.

Haç Sevgisi Nasıl Olur?

İbadetin Müslümanlar için önemli büyüktür. Haç sevgisi aslında hiç yapmadan bile bir sevgi, bir tutku haline dönüşebilir. Allah’ın rızasını kazanmanın yollarından olan haç, sağlıklı ve zengin kişiye farz kılınmıştır. Müslümanların gitmek istemesi, aslında Allah’a olan sevgisindendir. Haç sevgisinin insanların içinde olması, hayırlı bir kul, ibadet eden bir kul olmasından kaynaklanır. İnançlı olan bir insan, haç sevgisi ile dolup taşar. Kutsal topraklara gitmek, orada bulunmak, haç ibadetinde ki farzları yerine getirmek için elinden geleni yapar. Büyük bir sevgi olması demek, bu ibadet ile günahlarından arınması, Allah ile karşı karşıya kalması demektir. Hac sevgisini en iyi şeklide hissetmek ise hacca gitmek ile olur. Orada tüm Müslümanlar statülerinden sıyrılır. Maddi güçlerinden uzaklaşır. Direkt olarak Allah’ın kulu olarak orada bulunur. Herkes gibidir. Herkes Allah’ın kulu olarak orda en iyi şekilde ibadetini gerçekleştirir.

Haç İbadetinin Faydaları

Haç ibadetinde Safa ile Merve yani dinin nişanesi olarak görülen yerler görülecektir. Bu alanda ibadet etmek, Allah ile baş başa kalmak kişinin kulluğunu hatırlaması, her şeyden sıyrılması demektir. Bunun için en büyük faydası, daha hayırlı bir kul olmak üzere atılan adımların haçta olmasıdır. Günahların affedilmesi, duaların kabul olması sağlanır. Haç ibadeti ile namaz kılmanın, oruç tutmanın tadı da Müslüman için çok farklı olacaktır. Kişinin İslam dinine yaklaşması, inancının güçlenmesi de haç ibadetinin sonuçları arasındadır. Haç ibadetinin faydaları dendiğinde, ilk akla gelen elbette kişinin Allah ile kuracağı iletişimde, dilediği gibi istemesi dua etmesidir.

‘‘Şüphesiz Safa ile Merve, Allah’ın nişaneleridir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kabe’yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur.’’(Bakara, 2/158)

Yorum yapın