Hastalıklarda Huzurlu Bir Ruh Halinin Etkisi

hastaliklarda-huzurlu-bir-ruh-halinin-etkisi.jpg

Hastalıklarda Huzurlu Bir Ruh Halinin Etkisi

Huzurlu bir ruh hali ile hastalıklarda inanılmaz mucizelerle karşılaşmanız mümkündür. Her ne kadar evrensel tıpta genel geçer bir bilgi olsa dahi özellikle geleneksel tıpta ruhsal sorunların bedensel etkileri olduğuna inanılmaktadır. Birkaç örnek vermemiz gerekirse eğer geleneksel Çin tıbbına göre içe atılan sorunların boğaz hastalıklarına, kaldırılamayacak yükler bel, sırt ve omurilik sorunlarına sebep olduğu bilinmektedir. Buradan yola çıkarak huzurlu bir yaşam sürmenin aslında bedensel sağlığa doğrudan etki ettiğini söylemek mümkündür. Modern tıpta ise günümüzde gelinen son noktada enfeksiyon bazlı olmayan hastalıkların ana sebebinin stres kaynaklı olduğunun söylenmesidir. Hatta enfeksiyonlara bile düşe bağışıklık sisteminin neden olduğunu düşündüğümüzde huzursuz bir şekilde yaşamanın bağışıklık sistemine dolan doğrudan etkisi akla gelmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığında sağlıklı bir beden için sağlıklı bir ruha sahip olmanın gerektiğini söyleyebiliriz.

Özellikle stres ana kaynaklı olan kanser ve türevlerinde hastaların huzura sahip olması hastalığın ilerleme seyrini doğrudan etkilemektedir. Kanser hastalarında özellikle hastanın moralin yüksek tutulmasının gerekliliği doktorlar tarafından sürekli vurgulanmaktadır. İçsel huzuru sağlamak için hastanın hayatını normal ritminde sürdürmesi önerilir çünkü standartların bozulması veya köklü değişimler kişilerin daha kaygılı ve dolayısıyla huzursuz olmasına neden olacaktır. Stresten uzak bir şekilde huzuru arttıran ortamlarda bulunmak kanser hastalığının ilerlemesine etki ettiği kadar tedavi sürecinde de daha hızlı bir şekilde sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır.

Huzurlu bir yaşam sürmenin bir diğer sonucu da özellikle alerjen kaynaklı hastalıklarda da tedaviyi destekleyici bir etkiye sahip olmasıdır. Halk arasında kurdeşen dökülmesi olarak bilinen deri lezyonunun bir numaralı sebebi sıkıntılı bir dönemden geçmektedir. Zona, egzama, sedef hastalıklarında da stresin artması durumunda döküntülerin arttığı sıklıkla görülmektedir. İlaçlı tedaviye destek olmak için kişinin sıkıntıdan uzak kalması doktorlar tarafından da önerilmektedir. Yaşamı huzurla sürdürmek, kaygıdan, sorunlardan uzak kalmak bu tarz deri hastalıklarında da ciddi ilerlemeler sağlayan bir ayrıntıdır.

Elbette sıkıntıdan uzak kalacağım demekle uzak kalmak mümkün olmamaktadır. Kaygıdan nasıl daha uzak kalınması gerektiğine dair yazılarımız sizlere yardımcı olabilir.

Yorum yapın