Hatice-i Kübra Müminlerin Annesi

Hatice-i Kübra Müminlerin Annesi

Hz. Hatice Müminlerin Annesi

Peygamber efendimizin ilk hanımı olan Hz. Hatice, ilk inananlardandır ve müminlerin annesidir.

Hz. Peygamber’in En Büyük Destekçisi

556 yılında Mekke’de doğan Hz. Hatice, asil bir soydan gelmektedir. İslam öncesinde “tahire” lakabı ile tanınırdı. Yani temiz ve pak, tem bir iffet abidesiydi. Başından iki evlilik geçtikten sonra güvenilir biri olmadığı için yeniden evlenmedi. Ticaret kervanları vardı ve Mekke’nin önde gelenlerindi.

Peygamber efendimize henüz peygamberlik gelmeden önce yaşanan olağanüstü hadiseler Hz. Hatice’yi etkiledi. Muhammed 25 ve Hatice 40 yaşındayken evlendiler. Sonrasında Hatice tüm servetini kocasına bıraktı. Peygamber efendimizi her zaman üstün gördü ve onu memnun etmeye çalıştı. Misafirperver, cömert, iffetli, olgun, düşünceli, şerefli ve merhametli bir kişiydi. Efendimizin bakışından bile ne demek istediğini anlardı. Bu evlilikten dört kız ve 2 erkek çocukları dünyaya geldi.

Hz. Muhammed peygamber olma yolunda yaşadığı her olayı ilk hanımı ile paylaştı ve ondan teselli aldı. Ve sonunda ilk vahiy geldiğinde Peygamber, korkuyla koşarak evine gitti ve Hz. Hatice validemize anlattı. Sonrasında ise buna kim inanır ki deyince Hz. Hatice iman etti. İşte peygambere ilk iman eden Hz. Hatice oldu.

Hz. Muhammed başlarda gizli gizli tebliğ görevini yürütürken en büyük destekçisi Hz. Hatice oldu. İslamın açıklanması ile gelen tepkiler, işkenceler gibi her durumda Allahın peygamberinin yanında durdu. Tam 25 yıl mutlu bir evlilikleri oldu. Hz. Hatice tüm servetini Allah yolunda harcadı.

620 yılında Ramazan ayında hastalanan Hz. Hatice hayatını kaybetti. Mezarı şu an Hacun Kabristanında yer almaktadır. Aynı sene peygamber efendimiz amcası Ebu Talip’i de kaybedince 620 hüzün yılı olarak anıldı.

Hz. Hatice peygamber efendimizin en büyük hanımı idi. Bu nedenle Hatice-i Kübra ismi ile anılırdı. Vefatından sonra bile Hz. Hatice’yi korudu kolladı. Bir gün Hz. Aişe “Yâ Resûlallah! Devamlı Hatice’den bahsediyorsunuz. Halbuki Allah size ondan daha hayırlısını verdi.” dedi. Bu sözleri duyan Allah Resulü hemen Aişe’yi uyardı. “Hayır, ondan iyisi verilmedi. Çünkü o, herkes küfür içindeyken bana iman etti. Herkes beni yalanlarken o tasdik etti. Herkes malını benden esirgerken o malına ortak etti. Ve Allah bana ondan çocuklar ihsan etti.” buyurdu.

Yorum yapın