Hz. Fatıma O Bir Nur

Hz. Fatıma O Bir Nur

Hz. Fatıma O Bir Nur

Peygamber Efendimizin gözünün nuru olan Hz. Fatıma örnek yaşantısı ile tüm mümin kadınlara örnek olmayı başarmıştır.

Haya ve Edep Timsali 

Peygamber efendimizin en küçük kızı olan Hz. Fatıma babasını çok severdi. Mekke’nin Müslümanlar için çok tehlikeli olduğu dönemlerde dahi biran olsun babasını yalnız bırakmamış ve her zaman onu savunmuştur. Babasına yapılanlara çok üzülen Hz. Fatıma dayanamayıp ağlarken peygamberimiz onu teselli etmiş ve merak etme Allah babanı koruyacaktır demiştir.

Hz. Fatıma oldukça edepli ve haya sahibi bir çocuktu. Öyle ki vefat ettiği zaman üzerine örtü örtülmemesini bunun vücut hatlarını belli edeceğini söylemişti. Bunun yerine tabuta konularak gece vakti defnedilmesini vasiyet etmişti.

Hz. Fatıma’nın Evliliği

Hz. Fatıma büyüyüp evlenme çağına gelince taliplileri de çoğaldı. Öyle ki sahabe efendilerimizin büyükleri dahi talip oldu ancak Peygamber efendimiz bu konuda Allah’ın emrini bekleyelim şeklinde yanıt verdi.

Peygamberimizin amcası Ebu Talib’in oğlu olan Hz. Ali de Hz. Fatıma’yı nikahlamak istiyor ancak çekiniyordu. Bu konuda akrabalarının da ısrar etmesi sonucu Hz. Ali harekete geçti ve Resulullah’ın huzuruna çıktı. Peygamberimiz Hz. Ali’yi görünce doğrudan meseleyi anladı ve bir muradın mı var diyerek konuya girdi. Hz. Ali de Hz. Fatıma’ya talip olduğunu ifade etti. Peygamberimiz de Allah katında nikahlarının yapıldığını ve kendisine melekler aracılığıyla haber verildiğini beyan etti.

Mehir olarak ne verebileceğini soran peygamberimiz Hz. Ali’den bir devem bir kılıcım bir de zırhım var yanıtını aldı. Peygamberimiz ise deve senin bineğindir, kılıcın sana lazımdır dedi ve zırhı satmasını söyledi. Zırhı satmak üzere yola çıkan Hz. Ali’yi Hz. Osman gördü ve zırhı 480 dirhem vererek satın aldı. Sonrasında zırha sen daha layıksın diyerek tekrardan Hz. Ali’ye hediye etti. Hz. Ali ise bu hediyeden son derece memnun kaldı. Peygamberimiz de bu yardımlaşmayı takdir etti.

Hz. Fatıma peygamberimizin vefatını görmüş ve buna çok üzülmüştür. Peygamberimiz vefat etmeden önce Hz. Fatıma ile kısa bir süre içinde buluşacaklarını ifade etmişti. Nitekim peygamberimizin vefatının ardından 6 ay geçmeden Hz. Fatıma da ahiret yurduna göçtü.

Yorum yapın