İnsanları Aydınlığa Çıkaran Sevgi

aydınliga-cikararan-sevgi.jpg

İnsanları Aydınlığa Çıkaran Sevgi

Allah kendine iman eden her canlının dostudur ve Allah sevgisi en büyük sevgidir. İnsanların karanlıktan aydınlığa çıkmasına yardımcı olan ve merhameti ile her zaman yanında olan Allah tüm insanların dostu olmaktadır. Sevgi öyle bir şeydir ki elle tutulmaz, gözle görülmez ve hiçbir şekilde tarifi edilemez.
Gönülden hissedilen davranışların karşılık beklemeden gösterilen duygularına sevgi denilir. Sevgilerin en yücesi ve kesinlikle tartışılmaz olanı Allah sevgidir. Bu sevgi dünyada bulunan hiçbir şeyle eş olamaz ve kıyaslanamaz. Hiçbir şeyle denk edilemeyen Allah sevgisi kalplerin nuru olmaktadır ve bu sevginin üzerine bir sevgi daha bulunamaz. Peygamber sevgisinden bile en üste olan Allah sevgisi insanların yaşama kaynağı olmakta ve bu kaynak olmadan huzurlu bir yaşam sürmek kesinlikle imkansız olmaktadır.

Allah’tan gelen her şer ya da hayır insanlar için kesinlikle tartışılmaz ve şükür ile sonuçlanır. Şüphesiz Allah her zaman kullarının yanında ve merhameti her zaman onların üzerinde olmaktadır. Bunu bilen insanlar kesinlikle gün geldiğinde feraha ulaşır ve rahata ereceği günü bilmektedir. İşte bu da Allah’a olan sevginin en içten ve derinden yaşanması ile olmaktadır. O’na inancı ve sevgisi çok yüksek olan insan hiçbir zaman karamsarlığa düşmez. Çünkü bilir ki gün gelecek çok daha güzel günler görecek ve çok daha mutlu, ferah zamanlar geçirecektir.

Allah’a olan sevginin en güzel göstergesi olan dualar her zaman insanoğlunun kalkanı olmaktadır. Her başımız sıkıştığında ve O’na olan sevgimizi en doğru şekilde göstermeniz yolu olan dualarımız ile Allah bizi karamsarlıktan korur. Özellikle ruhi bunalımlar karşısında son derece manevi bir huzur verir. Allah sevgisinin önemi bu derece çok daha fazla ortay çıkmaktadır.

Derinden sevmek insanın huzura ereceğinin ve umudunun hiçbir zaman bitmeyeceği demektir. Allah’ı sevmek dini sevmek, Peygamberimizi sevmek, duayı sevmek, Kur’an- ı Kerim’i sevmek, insanları sevmek ve tüm varlıkları sevmek demektir. Allah sevgisi yaşama kaynağı ve sebebidir. Yüce Yaradan bizleri her şeyden ve herkesten çok severken hiçbir karşılık beklemez. Sadece iman etmek ve sevmek yeterli olacaktır.

Yorum yapın