Kalbimizde peygamber sevgisi var mı, varsa ne kadar?

KALBİMİZDE PEYGAMBER SEVGİSİ VAR MI, VARSA NE KADAR

Hazreti Allah insanı yaratırken onu çok büyük zenginliklerle yaratmıştır. Bu zenginliklerden birisi de kalptir ve Allah kalbi şöyle yaratmıştır; Kalp öyle bir şekilde yaratılmıştır ki mutlaka o kalpte bir şeylere karşı sevgi bulunur.

Kalp sevmeden duramaz, tıpkı insanın nefes almadan duramadığı gibi Allah’ta kalbi sevgisiz duramayacak şekilde yaratmıştır. Yani kendimizi şöyle kontrol ettiğimizde görürüz ki kalbimiz hep bir şeylere karşı meyillidir. Bu meyil ve sevgi bazen yüksek seviyede olur bazense az. Bazen insanlar bu sevginin adını ilgi bazense kalbin meyletmesi olarak koyarlar. Esasında hepsi kalpte oluşan sevginin farklı ifadeleridir.

Asıl konumuz şudur; madem ki kalp bir şeyleri veya birini veya birilerini sevmeden duramaz peki biz kalbimizi hangi sevgi ile meşgul etmeliyiz? Eğer biz kalbimizi bir takım sevgilerle meşgul etmezsek kalp meşgul olacak sevgi bulur.

Dikkat edersek insanın kalbi görmediği, duymadığı veya ilişki kurmadığı bir şeye karşı sevgi beslemez. Kalbin bir şeyi sevmesi için bir şekilde onunla ilgi ve alaka kurması lazımdır.

Bu durum karşı taraf için de böyledir. Eğer bir insan birinin kendisini sevmesini isterse ona kendini sevdirecek, güzel gösterecek şekilde davranmaya veya görünmeye çalışır. Çünkü bunu başardığında karşı tarafından kendisini seveceğine inanır. Sözü burada daha fazla uzatmadan asıl konumuza gelelim.

Bizim de maksat ve gayemiz kalbimizde peygamber efendimize karşı sevgi meydana gelmesi ve bu sevginin peygamberimize ulaşarak onun da bize karşı sevgisinin oluşması ve böylece onun şefaatine nail olmaktır. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Bunun yolunu aslında az önce anlatmış bulunduk. Unutmayalım ki kişi sevdiğinden çok bahseder. Örneğin futbolu çok seven bir kişi her gün futboldan bahsetmekten büyük zevk duyar, asla bıkmaz ve anlattıkça sevgisi artar. Bu bağlamda bir kişi peygamberimizi sevdiğini söylüyor ancak aklına bile gelmiyorsa hatta cümleyi şöyle kurmakta fayda var; peygamberimizi sevdiğini söyleyen kişi futbol seven kişinin futboldan bahsettiğinin yarısı kadar peygamberimizden bahsetmiyorsa acaba bu sevgi ne derecede bir sevgidir?

Soru zor bir zoru, ancak canımızı sıksa da anlaşılması açısından soruyu biraz daha anlaşılır hale getirelim. Futbolu çok sevdiğini hatta fanatik olduğunu söyleyen bir insanın hayatında hiçbir şekilde futbol ile alakalı aktivite görmezseniz ne kadar inanırsınız? Yani fanatiğim diyor ancak ne oynuyor, ne izliyor, ne bahsediyor, ne de konusu açıldığında konuluyor, hatta sıkılıyor ve odayı terk ediyorsa siz bu kişinin futbol fanatiği olduğuna inanır mısınız? Değil fanatik olmak sevip sevmediğinde bile tereddüt etmeye başlar ve konuyu değiştirmeyi tercih edersiniz.

Aslında aynı durum dinde de böyledir. Bir insan düşünün ki, peygamberimizden ne bahsediyor, ne hayatını okuyor, ne dinliyor ne de konuşulduğunda zevk alıyor, hatta sıkılıyorsa acaba bu kişinin peygamberimizi çok seviyorum sözü ne kadar gerçektir.

Şimdi eğri oturup doğru konuşma zamanı, bir insanın hatasını düzeltmesi için önce hatasını ve eksiğini kabul etmesi lazımdır. Yoksa hiçbir şeyi düzeltme şansı yoktur. Bizim de şunu kabul etmemiz lazımdır ki peygamber efendimizi sevdiğimizi söylüyoruz ancak bu sevgiye kendimiz ne kadar inanıyoruz, kendimizi inandıramadığımız bir konuda Allah resulünü ne kadar inandıracağız. Bunun ispatı gerekmez mi? Teşbihte hata olmaz anlaşılması için örnek vermekte mahzur yoktur, bir adam sevdiği bir kıza bile sevgisini ispatlamak ihtiyacı hisseder, karşı taraf ta bu sevgiyi görmek ister aksi takdirde beni sevmiyorsun der. Peki, biz, peygamber efendimize olan sevgimizi ispatlamak için ne kadar gayret ediyoruz. Öncelikle bu eksiğimizi kabul etmemiz, bunun farkına varmamız ve sonra da bu eksiğimizi telafi etmemiz gerekmektedir.

Konuyu şimdilik şu dua ile kapatalım, Hazreti Allah kalbimizi Allah sevgisi ve peygamber sevgisi ile doldursun, öyle doldursun ki kalbimizde o sevgilerden başka, başka bir şeye karşı sevgi kalmasın.

Yorum yapın