Kelime-i Şehadet Sevgisi

Kelime-i Şehadet Sevgisi

Müslüman olmak ve inanmak için temel ilkelerden biri kelime-i şehadettir. Allah’a layık bir kul kelime-i şehadet sevgisi taşır.

Anlamını bilerek, gönülden insanın dilinde olması Müslümanlığı layıkıyla yaşaması demektir. Kelime-i şehadet sevgisi ile dolup taşmak, anlamını bilerek zikretmek önemlidir. Şehitlik etmek, tanıklık yapmak anlamına gelen şehadet, dine ve Allah’a olan inancı göstermektedir.

İnançlı Bir Kul Olmak

İnanmak, Allah’a layık inançlı bir kul olmanın yolu kelime-i şehadet sevgisinden gelir. Anlamını bilerek zikretmek, Müslüman’ın sık sık zikretmesi ise son derece önemlidir. Kelime-i şahadet ifadesinin tanıklık yapma, şahitlik etme anlamına geldiğini bilmelisiniz.

‘‘Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedüenneMuhammedenabdühü ve resülüh’’

Şeklindedir. İnanmanın, imanın, İslam’ın ilk şartı olarak görülür.

‘‘Kesinlikle şahitlik ederim ki Allah’tan (cc) başka bir ilah yoktur ve yine kesinlikle şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (sav) onun kulu ve elçisidir.’’

Dinin ilk esası olarak görülür. Kelime-i şehadet anlamı bilinerek zikredilmelidir. Dinin dayandığı ilk temel olduğu bilinerek, söylenmelidir. İslam’ın özü ve anahtarı olarak kabul edildiğinden, Müslümanların dile getirmesi gereken, sık sık hatırlaması ve söylemesi gereken bir zikirdir.

İslam’a ve Peygambere İnanmak

Kelime-i şehadet ile hem İslam’a hem de Peygambere olan inanç vurgulanır. Bu sebeple Müslüman olmanın ilk şartı olarak kelime-i şehadet gösterilir. Peygamberin onun elçisi olduğunun vurgulandığı bu zikir ile İslam ve Peygamber inancı pekiştirilir. Son ilahi kitap olan Kur’an-ı Kerimi bütünü ile benimsemek, Allah’ı ve son Peygamberi kabul etmek ve benimsek için kelime-i şehadet şarttır.

Müslümanlığın ilk şartı;

Müslüman olacak kişi kelime-i şehadet getirmelidir. Sonrasında Müslüman olmuş olacak ve ibadetleri yerine getirerek, layık bir kul olmaya çalışacaktır. Ancak Müslümanlığın ilk şartını yerine getirmede bir zorlama söz konusu olamaz. Kimse zorla Müslüman olamaz. Bunun için Müslümanlıkta zorla kelime-i şehadetgetirmek diye bir şey yoktur. Kişiler ancak kendi gönlünden inanarak söylediğinde, kendi gönlünden inandığı sürece Müslüman olabilir. Bunu bilerek, zorlama ile Müslüman olunmayacak olduğu da hatırlanmalıdır. Zorlama yoktur.

Yorum yapın