Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

kişisel gelişim aktiviteler

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim kişinin bebekliğinden başlayarak yaşlılığına kadar, yaşadığı sürece devam edebilen uzun soluklu yolculuğunda kendini, ruhsal, bedenen, sanatsal, sosyal, bilimsel, tarihsel ve kültürel konular gibi üstünlük, yetkinlik ve bilgelikle donatılması şeklinde kendini geliştirmesidir. Bu yolculukta kullanılan, icra edilen ve benimsenen her türlü eyleme ise kişisel gelişim aktiviteler adını veririz. Her yaşta kişi kendini geliştirip, çağa uyum sağlayarak, yaşadığı dönemi daha kolay anlamak, adapte olabilmek ve hayatını başarılı, sağlıklı ve mutluluk ile geçirebilmek için bir takım kişisel gelişim aktiviteler faaliyetinde bulunabilir.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel gelişim aktiviteleri dediğimiz, kişisel olarak bizi geliştiren, yenileyen, artı bir değer katan, kişinin hayata daha umutlu gözlerle bakmasını sağlayan, kişiyi üretken hale getiren ve ona faydalı işler yaptıran, beceri ve yeteneğin keşfedilmesini sağlayan aktivitelerden oluşmaktadır.

Kişisel gelişim aktiviteleri kitap okumak, müzik dinlemek ve icra etmek, spor yapmak, enstrüman çalmak için ders almak, lezzetli ve farklı yemekler yapabilmek, farklı ülkelere seyahat etmek, yabancı insanlarla farklı dilde konuşabilmek ve yabancı dil öğrenmek, gündemi takip etmek, ekonomi, sanat, bilim, tarih, sosyoloji, psikoloji gibi bilimleri incelemek ve bu bilimler üzerine kitaplar okumak, yeteneklerini keşfederek bu yeteneklerin üzerine gitmek ve yetenekleri geliştirmek, hiç kimsenin öğrenmeye cesaret edemediği korktuğu fiziksel aktiviteleri denemek ve öğrenmek, mensubu olduğu dinin ya da farklı bir dinin gereklerini öğrenmek, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandığını keşfederek, bu alanlar dahilinde hoşlanacağı aktivitelerde bulunmak gibi aktiviteler örnek verilebilir. Bunun gibi daha birçok gelişim gösterecek etkinlik sayılabilir. Görüldüğü üzere buradan uzayan bir liste elde etmek mümkün. Zira kişisel gelişim aktiviteleri, kişinin ufkunun genişlediği ve ona zenginlik kattığı, kültürel, bilimsel, sosyal ve diğer ilim konularında üstünlük sağlamasına faydası dokunan her türlü aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişisel Gelişim Aktiviteler Kişide Nasıl Değişiklik Göstermeli?

Önemli olan kişisel gelişim aktiviteleri sonrasında kişide olumlu yönde farklılık oluşturmasıdır. Sırf kişisel gelişim aktiviteleri yapmak için yapıyor olmak, dışardan bakıldığında kendini çok iyi geliştirdiği izlenimi vermek için, içi dolu olmayan, kişiye artı yönde yetkinlik katmayan faaliyetlerde bulunmamak gerekir. Bunlar hem zaman hem para kaybına neden olur. Kişi, bu değişim ve gelişimi içselleştirip kendisi için gerçekten istiyor olmalı ve kendine uygun şekilde kişisel gelişim aktiviteleri yapmalıdır. Kişinin geleceğe yönelik hedefleri doğrultusunda kişisel gelişim aktiviteleri faaliyetinde bulunması daha faydalı olacaktır.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemli?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemli?

Kişisel gelişim aktiviteleri, bazen umutsuzluğa düşen, karamsarlıklardan kurtulamayan, başarmak ve ayağa kalkmak için adım atmakta çekinen ve korkan, içine kapanan ve kendini sosyal hayattan uzak tutan, bu yüzden hayatı kaçıran kişiler için umut verici, silkeleyici ve huzur vericidir.

Kişisel gelişim aktiviteleri günümüzde çeşitliliği ile insanoğlunun kapasitesinin uçsuz bucaksız olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Herkesin ilgi alanı, yetenekleri ve becerileri çeşitli olduğu için etkinlikler de bir o kadar çeşitlidir. Kişinin ben bunu yapamam dediği her şeyi aslında inanç, çalışma ve azimle yapabileceği yönünde kendisini motive edecek, başkasına zarar vermeyen ve makul olabilecek faydalı her şey kişisel gelişim aktiviteler içinde mevcuttur. Hayatın zorlukları ile baş edebilmek, hobi edinme, farklı alanlarda gelişim, yetenekler üzerinden ilerleme ve her daim gelişime açık olmakla sağlanacaktır.

Hayat, oldukça zor deyip kabuğuna çekilen insan gelişimini durdurur, içine kapanır ve üretmez. Böyle olunca hem ruhsal hem bedenen sağlığını kaybeder. Kendisine ve çevresine hiç faydası dokunmaz ve zamanla hayatın kötü olduğunu, artık hiçbir şeyden zevk almadığını söyler çünkü üretmeyen başkalarına ve kendisine faydası olmayan insan mutsuz olur. Bu nedenle, kişisel gelişim aktiviteleri hayatımızda önemli motivasyon kaynaklarımızdır. Kişisel gelişim bir yol haritasıdır. Hayatta başarılı olmak için her daim gelişime ve değişime açık olmalı, bir sonraki günümüzün bugünden daha verimli olması için çaba sarf etmeli ve çalışmalıyız.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri

Kişisel Gelişim Aktiviteleri

Kişinin ruhsal ve bedensel gelişimi için son derece önemli olan kişisel gelişim aktiviteleri, herkesin mutlaka yapması gereken ve hayattan doyum almasını sağlayan aktivitelerdir.

Kişisel gelişim süreci, kişinin bebekliğinden başlayıp ölümüne kadar devam edebilen uzun soluklu bir süreçtir. Kişinin her alanda kendini geliştirmesi süreci olan kişisel gelişim için kişinin kullandığı ve benimsediği her türlü davranışa kişisel gelişim aktiviteleri denmektedir.

Kişi her yaşta kendini geliştirebilir. Hayatı daha kolay anlamak, bulunduğu çağa uyum sağlamak, daha başarılı ve daha sağlıklı, mutlu bir yaşam için kişisel gelişim aktivitelerinde bulunulabilir. Kişisel gelişim aktiviteleri, kişiyi geliştiren ve yenileyen aktivitelerdir. Kişilere artı değer kazandıran, hayatta daha mutlu ve umutlu olmasını sağlayan aktivitelerdir. Kişinin faydalı davranışlarda bulunması ve üretken olması için mutlaka yapılması gereken kişisel gelişim aktiviteleri, kişinin yeteneklerini ve becerilerini fark etmesine yol açar.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Kişide Nasıl Bir Değişiklik Göstermelidir?

Kişisel gelişim aktivitelerinin kişide olumlu yönde bir farklılık kazandırması beklenmektedir. Kişiyi negatif etkileyen, sıkıcı ve bunaltıcı aktiviteler kişisel gelişim aktiviteleri olarak değerlendirilemez. İçi dolu olmayan ve kişiye olumlu yönde bir etki kazandırmayan aktivitelerde bulunmamak gerekir. Kişinin hoşlanmadığı, sırf yapıyor görünmek için yapmış olduğu aktiviteler yapmak sağlıklı değildir. Bu tür faaliyetler kişinin hem zaman kaybetmesine hem de maddi zarara uğramasına neden olabilmektedir. Kişi kendinde bu gelişimi gerçekten istiyor olmalı ve kendinin seveceği, kendine uygun kişisel gelişim aktiviteleri yapılmalıdır. Kişi bu aktiviteleri belirlerken gelecek hedefleri doğrultusunda faaliyetlerde bulunmalıdır.

Kendinizle ve dış dünyayla olan iletişiminizde çok daha farklı bir iletişim kurmanızı sağlayan kişisel gelişim aktiviteleri, hayata farklı ve daha anlamlı bir açıdan bakmanızı sağlar. Bununla birlikte özgüveniniz ve cesaretiniz artar. Hayatta daha çok anlam bulur ve daha çok tat alırsınız. Sizi mutlu edecek ve başarılı bir hayat sürdürmenizi sağlar. Kendi hayatınız ile ilgili memnuniyetinizi arttırır ve daha doyumlu bir hayat yaşarsınız.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemlidir?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim aktiviteleri yapmak, kişi için umut ve huzur verici olmaktadır. Kişi karamsarlığa kapıldığında, umutsuz olduğunda, korktuğunda ve sosyal hayattan uzakta kalktığında bu aktivitelere sığınabilir.

Birçok çeşitte kişisel gelişim aktivitesi bulunmaktadır. İnsanoğlunun uçsuz bucaksız bir kapasitesi vardır. Kişilerin ilgi alanları, becerileri ve hoşlandığı şeyler birbirinden farklı ve çeşitlidir. Bundan dolayı yapılabilecek aktivitelerde çeşitlidir. Kişi her daim gelişime açık olmalı, hobi edinmeli ve hayata anlamlar yüklemelidir. Hayatın zor olduğunu kabul etmek ve kişinin kabuğuna çekilmesi gelişimi sekmeye uğratır hatta durdurur. Kişi üretemez ve gelişemez. Böyle olunca da hem ruhen hem de bedenen kişi olumsuz etkilenir. Kendine ve başkalarına karşı yararlı olmayan insan mutsuz olur, hiçbir şeyden zevk alamaz ve hayatın kötü olduğu yanılgısına düşer. Bundan dolayı kişi mutlaka hayatına kişisel gelişim aktivitesi katmalı ve kendine bir gelişim haritası çizmelidir. Bu aktiviteler, önemli motivasyon kaynaklarıdır.

Kendinize Uygun Bir Kişisel Gelişim Aktivitesi Seçmek İçin Ne Yapmalısınız?

Kişisel gelişim aktivitelerinden maksimum düzeyde yarar almak istiyorsanız, kendinize uygun bir aktivite seçmeye özen göstermelisiniz. Her şeyden önce kendinizi tanımalısınız. Değerlerinizin farkında olmalısınız. Kişinin temel değerlerini yansıtmadığı bir hayat, ona kendini eksik hissettirir. Kişi kendini tanımalı ve değerlerinin farkında olmalıdır. Önyargılarını, korkularını, tahammül edemediği durumları bilmelidir.

Kişi kendine uygun bir kişisel gelişim aktivitesi belirlemek istiyorsa o halde gelişim vizyonunu belirlemelidir. İleride nasıl bir siz olmak istiyorsunuz karar vermelisiniz. Bir yerden başlayın, yolda nasıl bir siz olabileceğinize karar verebilirsiniz. Kişisel gelişim aktivitesi seçmek için günlük ritüellerinizi takip edin. Eğer ritüeliniz yoksa kendinize en uygun ritüeli bulun. Kişisel gelişiminiz için bedeninize ve ruhunuza iyi bakmalısınız. İyi beslenmeli ve spor yapmalısınız.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

Kişiyi geliştiren ve yenileyen, insana değer kazandıran, hayatta daha mutlu olmasını sağlayan aktivitelerin tümü olan kişisel gelişim aktiviteleri sayısızdır. Kişi kendine ve kişiliğine en uygun aktiviteyi seçmeli ve bunu düzenli olarak yapmaya çalışmalıdır.

 • Kitap okumak, kişinin yapabileceği, onu geliştirecek en önemli ve herkesin mutlaka yapması gereken bir kişisel gelişim aktivitesidir.
 • Spor yapmak, yine herkes tarafından mutlaka yapılması gereken, beden ve ruh sağlığı için önemli olan kişisel gelişim aktivitesidir. Sporun içinde birçok dal vardır. İlginize göre plates, yürüyüş, voleybol gibi sporlar yapabilir ya da dövüş sporları ile ilgilenebilirsiniz.
 • Müzik dinlemek ve müzik yapmak kişiye kendini iyi hissettiren en önemli kişisel gelişim aktivitelerinden biridir. Sevdiğiniz bir enstrümanı çalmayı öğrenmek için harekete geçebilirsiniz. Bununla birlikte her gün sevdiğiniz şarkıları dinleyebilirsiniz.
 • Yemek yapmak ve yeni yemekler öğrenmek, kadın ve erkek herkesin mutlaka yapması gereken bir kişisel gelişim aktivitesidir. Günlük hayatta da işinize yarayacak olan bu aktivite, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Yeni bir oyun öğrenmek ve bu oyunun sevdikleriniz ile birlikte oynamak, yapabileceğiniz en iyi kişisel gelişim aktivitelerinden biridir.
 • Yabancı dil öğrenmek, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biridir. Eğer İngilizce bilmiyorsanız İngilizce, Fransızca, İspanyolca ya da Arapça gibi farklı diller öğrenebilirsiniz. Bu dillerden birini öğrenmek emin olun mutlaka bir yerlerde işinize yarayacaktır.
 • Yeteneklerinizi keşfetmek ve bu yeteneklerin üzerine giderek onları daha iyi hale getirmek yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biridir. Uçsuz bucaksız şekilde sayılabilecek birçok kişisel gelişim aktiviteleri vardır. Siz el sanatlarına ilginiz yok zannedebilirsiniz belki de daha önce hiç denemediğiniz bir el sanatına yeteneğiniz vardır. Bunu öğrenmek için mutlaka denemeniz gerekmektedir. Daha önce denemeye çekindiğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da kendi dininiz veya başka bir dinin gereklerini öğrenebilirsiniz. Sayılabilecek yüzlerce kişisel gelişim aktivitesi bulunmaktadır. Kişiye zenginlik katan, ufkunu açan, kültürel anlamda gelişmesini sağlayan farklı gelişim aktiviteleri bulunmaktadır. Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir? | Sevgiforum

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Yapmak

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Yapmak

Kişisel gelişim alanında yapabileceğiniz aktivitelerle daha ileriye gitmek ve kendinizi geliştirmek için çalışmaya özen göstermelisiniz. Bunun için yeni kitaplar okumalı, kendinize iyi bakmalı ve spor yapmalısınız. Hayatınıza kişisel gelişim aktiviteleri kazandırmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey kötü alışkanlıklardan uzak durmaktır. Bu alışkanlıkları bırakmayı deneyebilir ve gerekiyorsa profesyonel destek alabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmek için blog yazabilir ve eksilerinizi mutlaka kabul etmeye çalışmalısınız. Araştırmalı, sorgulamalı ve kendinizi tanımalısınız. Kendinize yalan söylememeli, eksilerinizin üzerine gitmelisiniz. Gerekiyorsa fikirlerinizi not almalı ve bunların üzerine gitmek için kendinize söz vermelisiniz.

Kişisel gelişim konulu kitaplar okuyabilir ve filmler izleyebilirsiniz. Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak olan siteleri ve dergileri takip edebilirsiniz. Eleştirilere açık olmalı, size zarar verecek kişilerden ve çevrelerden uzak durmalısınız. Kendinizi geliştirmek ve kişisel gelişinizi tamamlamak için yapabileceğiniz birçok aktivite ve davranış bulunmaktadır. Kendinize yol haritası belirleyerek işe koyulabilirsiniz. Bu sizin hayatınız. Kendinize karşı dürüst olmalı ve ilk adımı atmalısınız. Kişisel gelişim aktiviteleri yapmak kadar bu aktiviteleri düzenli yapmak ve ritüel haline getirmekte sizin elinizde. Sürekli okumalı ve araştırmalısınız. Hayatınızın patronu siz olun ve ipleri elinizden bırakmayın.

“Can Sıkıntısını Unutturacak Eğlenceli Aktiviteler”

Koronavirüs’ün bütün dünyayı sardığı şu günlerde evde kalarak gerek kendimizi gerekse diğer insanları korumaya çalışıyoruz. Evde kalmak biraz sıkıcı olsa da eğlenceli hale getirmek bizim elimiz de. Haydi gelin hep birlikte evde zaman geçirirken yapabileceğimiz çeşitli aktivitelere göz atalım! Şimdiden iyi eğlenceler!

Film gecesi düzenleyim

Yayınlanmış bir çok film ve var. Bunların içerisinden en çok puan almış veya sizin en çok hoşunuza giden kategoriden bir film seçin. Tabi ki yanına patlamış mısır ve diğer muhteşem atıştırmalıkları unutmayın! Aileniz ile birlikte film gecesinin keyfine bakın!

Yeni tarifler deneyin

Bir çoğumuz bu tarifi bir ara denemeliyim diyerek muhakkak bir yerlere kaydetmişizdir. Onları yapmanın tam zamanı! Haydi mutfağa!

Kitap okuyun

Evimiz de bir yerlerde yıllardır okumayı beklenen kitapları okumanın tam zamanı!

Bakım ve maskeler yapın

Herkes için bakım zamanı internetten bulabileceğiniz onlarca tarif var. Benim önerim doğal maskeler tabi !

Aile albümünüzü düzenleyin veya gözden geçirin

Hem eski günleri yâd etmiş olursunuz, hem de bir düzenlemiş olursunuz.

Spor yapın

Spor yapmak için zaman bulamıyorum diyenler. İşte o zaman bu zaman internetten bulabileceğiniz spor videoları ile hem yaza şimdiden hazırlık yapın hem de vücudunuz şekillensin!

Dolaplarınızı düzenleyin

Dolaplarınızı da kullanmadığınız kıyafet, kullanılmayan eşyalar, okuduğunuz kitapları bir yere ayırın. Hem sizin için daha fazla yer açılmış olur, hem de onları dilerseniz pandemi geçince ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz! Paylaşmak güzel şey!

Meditasyon, yoga yapın

Sakinleştirici müzikler açarak, kendi içinize dönün, yaşamınızı sorgulayın, huzura kavuşun!

Beslenmenize dikkat edin

Canımız sıkılınca elimiz abur cuburlara gidiyor. Sağlıklı beslenmeye dikkat edin meyve, sebze, kuruyemiş, protein alımına daha özen gösterelim!

Yeni müzikler keşfedin

Bir sürü müzik türü var. Bu da keşfedilecek bir sürü müzik anlamına gelebilir.

Temizlik yapın

Hem eviniz hem de kendiniz için faydalı ve iyi bir aktivite. Temizlik kokusu kadar güzel olanı var mı yahu? Haydi sıvayalım kolları iş başına! Güç sizinle olsun!

Eşyaların yerini değiştirin

Kendi odanız, salon, mutfak gibi yerlerin eşya yerlerini değiştirerek yepyeni bir görünüm oluşturabilirsiniz. Koltuğu cam kenarına çevirip sıcak çikolata ve kitap üçlüsü bu yenilikten sonra sizi bekliyor olabilir.

Gelecek ile ilgili planlar yapın

Hepimiz kendimiz ile ilgili gelecek planı yapalım. Hayatınızı gözden geçirin. Ulaşmak istediğiniz hayalleri bir deftere yazın. Planlarınız gerçeklerine üzerine kocaman bir tik işareti çizmek eminim güzel hissettirecektir!

Oyun oynayın

Internet sitelerinde yüzlerce ücretsiz oyuna bit göz atabilirsiniz.

Günlük yazmaya başlayın

Şu an hayatınızda olan size ilginç gelen şeyleri, şu an düşündüğünüz yapmak istediğiniz şeyleri yazın. Bir kaç yıl sonra okuyunca başarılı hissettirebilir!

Sevdikleriniz ile sesli /görüntülü konuşun

Bu günler de çıkamasak bile teknoloji çoğu şeyi kolaylaştırıyor. Onları arayın sorun muhabbet edin.

ZEKÂ GELİŞTİREN EĞİTİCİ AKTİVİTELER

Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde zekâ ve hafıza güçlendirici çeşitli aktiviteler vardır.

 • Çocuğunuza evde hazırladığınız aynı renkten kâğıtlarla eşleştirme oyunu hazırlayabilirsiniz.
 • Üzerinde aynı cismin olduğu kâğıtlar kesilip, cisim eşleştirme oyunu oynanabilir.
 • Evde çizdiğiniz bir resmi ya da yazıcıdan çıkarttığınız resmi çok küçük olmayacak şekilde kesin. Daha sonra yavaş bir biçimde çocuğunuza göstererek onun da yardımı alacak selimde yapbozunuzu tamamlayın. Daha sonra dağıtıp çocuğunuzun bir araya getirmesini isteyin.

Evde bulunan işe yaramayan ayakkabı kutusu ya da başka kutuların ortalarında küçük delikler açın. Sonrasında kutuları sarı, kırmızı, mavi renklerine boyayın. En az üç tane topuda bu renkte boyayın. Topu aynı renkteki kutuya atın. Çocuğunuz hem renkleri öğrenir hem de kasları gelişir

“Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?” üzerine bir yorum

 1. Bu kapsamlı yazının üzerine söylenecek bir söz yoktur. Kişisel gelişim aktivitelerinin yararları ve bu aktivitelerin en önemlileri detaylı olarak açıklanmış. Hepimizin bu listede yer alan aktivitelerden hiç olmazsa birini veya birkaçını gerçekleştirmemiz gerekir. Örneğin genellikle evde olduğumuz bu pandemi sürecini fırsat bilerek ne zamandır okumayı isteyip de fırsat bulamadığımız kitapları okuyabiliriz. Farklı tarifler deneyebilir, internetteki online kaynaklardan yararlanarak dil öğrenmeye çalışabiliriz. Ancak dediğiniz gibi insanların bunu ‘yapmış olmak için yapmaması’ gerekir. Dostlar alışverişte görsün diye hiç ilgi duymadığı etkinliklere katılmak, aile baskısı yüzünden bir sanat kursuna gitmek insana kişisel gelişim anlamında bir şeya kazandırmaz. Çünkü insanın her şeyden evvel o aktiviteye ilgi duyması, onu yapmak istemesi gerekir. Zevk almadan yaptığı bir şey onun için kişisel gelişimde mesafe katetmesini sağlayacak bir araç değil, sadece bir angaryadan ibaret olur.

  Kişisel gelişim alanında çeşitli aktiviteler yaparak hep daha ileriye gitmek için çalışmalıyız. Yeni kitaplar okumalı, spor yapmalı, bize faydası olacak şeylerle meşgul olmalıyız. Bu kapsamda;
  Şiir yazmaya çalışabilir,

  Kötü alışkanlıklarımızı bırakmayı deneyebilir,
  Yapılacaklar listesi oluşturup bunu adım adım uygulamaya koyabilir,
  Blog yazabiliriz.
  Başkalarının hatalarından ders alabiliriz.
  Eksiklerimizi kabul etmeliyiz.
  Kişisel gelişimin temelleri; araştırma yapmak, kendini sorgulamak, pozitif düşünmek, kendini tanımak ve kendine yalan söylememektir.
  Fikirlerimizi not defterine kayıt etmek, kişisel gelişim sitelerini takip etmek, kişisel gelişim konulu filmler izlemek, kendimize objektif gözle bakıp eksiklerimizi keşfetmek, eleştiriye açık olmak, pesimist kişilerden uzak durmak, başkalarıyla istişare etmek, strateji oyunları oynamak da kişisel gelişim aktiviteleri adına yapmamız gerekenlerdendir.

Yorum yapın