Kişisel Gelişim için 13 Pratik Öneri

Kişisel Gelişim için 13 Pratik Öneri

Kişisel Gelişim için 13 Pratik Öneri

Kişisel Gelişim ile ilgili oldukça fazla çalışma bulunuyor. Bunların tamamını denemek ve uygulamak mümkün değildir. Hangi yöntemlerin kullanacağı, hangilerinin faydalı olduğu bugüne kadar yaşanmış tecrübeler ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Birçok Kişisel Gelişim yöntemi insanlara fayda sağlamakta ve kendini gerçekleştirme yolunda önemli adımlara vesile olmaktadır. Bu yöntemlerden en fazla fayda sağlamakta olan 13 yöntemi sizler ile paylaşacağız.

Kitap Okumak

Hepimizin ilk sırayı hak ettiğini düşündüğümüz kitap okumak kişisel gelişim noktasında en önemli faktörlerden birisidir. Aralıksız olarak her gün kitap okumakta olan kişiler diğer insanlardan çok daha önemli bir gelişim yaşamaktadır.

Dil Öğrenmek

Kişisel Gelişim açısından önemli olarak görülmekte olan bir diğer faktör ise tabi ki dil öğrenimidir. Atalarımızdan bize miras kalan sözler arasında dil öğrenimi ile ilgili birçok tavsiye bulunmaktadır.

Hobi Sayısını Artırmak

Farklı hobiler edinmek farklı dünyalara giriş yapmak anlamına gelir. Böylece kendini geliştirmek isteyen ve mükemmelliğe bir adım daha yaklaşmak isteyenlerin muhakkak yapması gerekenler arasında hobi sayısının artırılması bulunmaktadır.

Erken Kalkmak

Zamanın değerini bilmek kişisel gelişim noktasında çok önemlidir. İnsan hayatının çok büyük bir kısmı uyuyarak geçmektedir. Kendisini geliştiren örnek alınabilecek seviyedeki insanların bir sırrı da çok fazla uyumamak ve erken kalkmaktır.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Kalmak

Kötü alışkanlıklardan uzak kalmak sağlık açısından önemli olduğu gibi kişisel gelişimin yükselmesi adına da önemlidir. Algıların yüksek olması ve sağlıklı düşünebilme yetisinin kaybolmaması için kötü alışkanlıklardan uzak kalınması gerekmektedir.

Negatif Enerjiye Uzak Kalmak

İnsanları çaresizliğe ve başarısızlığa sürükleyen sebeplerin bazında negatif enerji gelmektedir. Başarıya ulaşmak adına her zaman umutlu olmak ve imkansız diye bir şeyin olmadığına inanmak gerekmektedir.

Az TV İzlemek

TV alışkanlığının azaltılması hayat kalitesini artıracaktır. Böylece kitap okuma, insanlar ile diyalog kurma gibi imkanlar otomatik olarak elde edilmiş olur.

Kibar Bir İnsan Olmak

Kibar ve anlayışlı bir insan olmak, kavga ve gürültüden uzak kalmak da oldukça önemlidir. Böylece boş şeyler ile zamanın doldurulması önlenmiş olur.

Kendindeki Eksikleri Görmek

Kendisindeki eksiklikleri fark eden insanlar bunlara çözüm geliştirmek ister ve gelişimini tamamlama yolunda büyük adım atarlar. Bu sebeple gurur ve kibir yerine eksikliklerin farkına varmak önemlidir.

Geleceğe Mektup Yazmak

Birçok dâhinin yıllar öncesinden kendisine mektup yazdığı ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ilerleyen zaman içerisinde nasıl bir gelişim sağladığını net bir şekilde görmek maksadıyladır. Kişisel gelişim noktasında etkili bir yöntem olarak yıllardan bu yana kullanılmaktadır.

Satranç Oynamak

İnsan beynine en fazla faydası olan oyunlar arasında satranç bulunmaktadır. Bu oyunun oynanması zaman kaybı olarak değerlendirilmemelidir. Birçok anlamda kendinizi geliştireceğiniz bir oyun olan satranç muhakkak hayatın bir parçası olmalıdır.

Önemli Kişileri Örnek Almak

İdol olarak belirlenen insanların olması bir hedef olarak görülmesi sebebiyle oldukça önemlidir. O kişinin güzel huylarını ve özelliklerini alarak daha kolay bir şekilde mükemmelleşmek mümkün olabilir.

Nefret Ortamından Uzak Kalmak

Nefret ortamından uzak kalmak sağlık açısından ve kaliteli bir yaşam sürülmesi noktasında tavsiye edilmektedir. Nefret ortamının bulunduğu yerlerde insanlar olumlu melekelerini kullanamamaktadır. Böyle bir gerekçe ile bu ortamlardan uzak durmak, tabiri caiz ise kaçmak son derece mantıklı olacaktır.

Kişisel gelişim noktasında söylenebilecek oldukça fazla şey oyabilir. Herkesin kendisini geliştirme yöntemi farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple sizlere en fazla popüler olan kişisel gelişim yöntemlerini sıralamaya çalıştık.

Yorum yapın