Adım Adım Cennete Giden Yol

Katılım
9 Kas 2019
Mesajlar
18
Tepkime puanı
3
Adım Adım Cennete Giden Yol

Adım adım cennete giden yol hangisidir? Müslümanlığın şartlarını yerine getirmek, cennet kapılarının açılması içindir.

İslam yolundan giden kişi, ibadetlerini yapar ve şartları yerine getirir. Adım adım cennete giden yol için layık bir kul olmak önemlidir. İnançlı şekilde, gönülden yapılan ibadet ve iyilikler Allah’ın rızasını alma, cenneti kazanmayı sağlayacaktır. Allah’ın merhameti ile kulun iyilikleri ve ibadetleri onun cennete gitmesi içindir.

Şehadet Etmek ve Namaz Kılmak

Müslümanlığın ilk şartı, şehadet etmektir. Cennete giden yol, ilk olarak kişinin İslam’ı, Allah’ı kabul etmesidir. Onun kulu ve elçisi olan Hz. Muhammed’e inanmaktır. Bunun için kelime-i şehadet getirmek gerekir. Elbette kelime-i şehadetin gönülden söylenmesi, inanarak söylenmesi önemlidir. İlk şart, her zaman bu söz ile kişinin Müslümanlığını yaşamak için kelime-i şehadeti zikretmesidir. Dilinden düşürmemek, Allah rızası için bunu hatırlayarak anımsayarak yaşamak önemlidir.

İbadetlerin ilki ise namazdır. Tüm kötülüklerden uzaklaşmak, diğer ibadetlere yaklaşmak için namaz anahtardır. Müslümanlığın şartları arasında olan namaz kılmak, asla terkedilmemelidir. Kişilerin namazlarını bırakmaması, diğer ibadetlerini de en iyi şekilde yerine getirmesi son derece önemlidir.

Zekat Vermek

Müslümanlığın şartları
arasında yer alan bir diğer ibadet ise zekat vermektir. Zenginin malının çoğalması için en önemli şart olarak gösterilir. Yoksulun sevindirilmesi, zekat ile olur. Senede bir kere verilen zekat, mal üzerinden hesaplanır. Malınızın çoğalmasını bereketlenmesi demek, yoksulları da unutmayacak olacaktır. Allah katında toplumun en kötüsü cimri olan toplumdur. Bu cimrilikten uzaklaşmanın ilk yolu ise kişinin gönlünden, malını parasını paylaşmasıdır.

Oruç Tutmak

Son olarak cennete giden yolda adım adım ilerlemek, cennet kapılarının açılmasını sağlamak, sırat köprüsünden geçmek için ibadet oruç tutmaktır. Yoksulu hatırlamak, şükrü benimsemek için son derece önemli bir ibadettir. Müslümanlığın şartları arasında yer alan bu ibadeti, hasta olmayan sağlıklı olan her Müslüman yerine getirmelidir. Oruç tutarak, Müslüman olmanın şartlarının sağlanması önemlidir.

Verilen ibadetlerin yerine getirilmesi farzdır. Allah’ın kulu olmak, ona layık olmak için ibadetlerin eksiksiz yerine getirilmesi önemlidir. İbadet edilmesi şarttır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/adim-adim-cennete-giden-yol.99/

 
Katılım
15 Kas 2019
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
Umarım Allahı seven herkes bir gün cennete gider.
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
218
Tepkime puanı
159
İnsanları cennete götürecek ilk madde Allah'a inanmaktır. İnanıyorsanız üstünsünüz.
İlk adımın önemini iyi kavramamız gerekiyor.

EŞHEDÜ ENLA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU
“Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed (s.a.v) O’nun kulu ve rasülüdür”

Bu sözü kalbinize mühürleyin. Sonrasında önünüzdeki tüm kapılar ardına kadar açılacaktır.
 

Üst