Allah Sevgisi ve Allah Korkusu Nedir?

ikra

Yönetici

Allah Sevgisi ve Allah Korkusu Nedir?

Allah’a iman edenler Allah sevgisi ile dolarlar. İslamiyet’i öğrendikçe ve Allah’ı tanımaya başladıkça çok seveceksiniz ve aynı zamanda da korkacaksınız.
Müslümanların Allah sevgisi nedir? Sorusunun cevabını öğrenmeleri için öncelikle Onu tanımaları gerekir. Sıfatlarını, eserlerini ve isimlerini tanımakla başlanabilir. Bununla birlikte yapılan ibadetler ve günahlardan sakınmakla birlikte Allah’a olan sevginiz daha da artacaktır.
Cenabı Hak insanoğlunun kalbine muhabbet kabiliyetini sonsuz bir şekilde yerleştirmiştir. Yerleştirilmiş olan sonsuz muhabbet Allah’ın zat ve sıfatlarıyla Allah İçindir. İnsanlara bahşedilmiş olan sevgi kabiliyeti Allah’ı sevmek için verilmiştir. Bakara süresinde geçenler; Allah kendisine iman edenlerin her zaman dostudur. Iman edenlerin karanlıktan kurtulup aydınlığa çıkmasını sağlar. Aynı zamanda küfredenleri ise aydınlıktan çıkartıp karanlığa sürükler.

Allah Sevgisi Nedir?
Sevgi denildiğinde akla ilk olarak Cenabı Hak gelir. Kendisini sonsuz bir sevgiyle sevmeleri için insanlara sevme yetisini vermiştir. Aynı zamanda Allah korkusu da insanların doğru yoldan çıkmamaları için önemlidir. Allah-ü Teala sevdiği kulunun kalbine sonsuz sevgiyi koyarak kendisini sevmesini sağlamıştır. Bu sayede Allah'a olan inancı ve sevgisiyle her zaman İslamiyet’in gerektirdiği gibi yaşamalarını sağlamıştır.
Kullar kadir kıymet bilip de kulluk vazifelerini yerine getirdiklerinde kapılar sonuna kadar açılır. Bunun için Allah sevgisi sonsuzdur ve kulların bunun bilince de olması ve gerektiği gibi bir yaşam sürmeleri durumunda mükafatları da o denli büyük olmaktadır.

Allah Korkusu Nedir?
İslamiyet’te Allah sevgisi ve korkusu nedir? Diye merak edenler için Allah sonsuz bir sevgi bahşederek kullarının kendisini sevmesini sağladığı gibi yapmamaları gerekenlerden uzak durmaları için de korkuyu vermiştir. Korkunun asıl nedeni ilim ve marifetten gelir. Kulların kendi ayıp, günah ve ibadetteki kusurlarını görmelerinden gelmektedir.
Allah-ü Teala’nın kullara vermiş olduğu sayısız nimetler vardır. Ancak kulların buna karşılık ibadetlerini tam olarak yerine getirmemesi veya günah işlemesi utanıp korkmalarına neden olmaktadır. Bu sayede de İslamiyet’te yapılması gerekenlere karşı daha dikkatli olmaları sağlanır. İnsanların Allahtan korkması yapacakları kötülüklerin önüne geçer. Bu sayede günah ya da ayıplardan uzak dururlar.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/allah-sevgisi-ve-allah-korkusu-nedir.56/

ikra

Yönetici
Sağılan süt, tekrar memeye girmediği gibi, Allah korkusundan ağlayan da ateşe girmez.

[Tirmizi]

Allah'tan korkan Allah'ı sever ve Allah'ı gerçekten seven kişiler Allah'tan çok korkarlar. "Ben Allah'ı seviyorum, ne yaparsam yapayım bana günah olmaz, o kesinlikle beni affeder." diye düşünmek ve kendini garanti Cennetlik bilmek dinimizde yoktur. Öte yandan Allah'tan ümidini kesmek ve "ne yapsam da ben Cehennemliğim" diye düşünmek de tamamen yanlıştır. İnsanın her zaman ümit-korku arasında olması, ibadet ve dua etmekten asla vazgeçmemesi gerekir.

Allah'tan korkan Allah'ı sever ve Allah'ı gerçekten seven kişiler Allah'tan çok korkarlar. "Ben Allah'ı seviyorum, ne yaparsam yapayım bana günah olmaz, o kesinlikle beni affeder." diye düşünmek ve kendini garanti Cennetlik bilmek dinimizde yoktur. Öte yandan Allah'tan ümidini kesmek ve "ne yapsam da ben Cehennemliğim" diye düşünmek de tamamen yanlıştır. İnsanın her zaman ümit-korku arasında olması, ibadet ve dua etmekten asla vazgeçmemesi gerekir.
Evet, kısaca havf ve reca dengesini korumak çok önemlidir. Ancak korku insanı ibadet yapmaya teşvik eder, sevgi ise yapılan amellerden manevi haz duymayı sağlar. Elbette ki hiç kimse manevi haz duymak için ibadet etmez. Çünkü ibadetler yalnızca Allah'ın rızasını kazanmak için yapılır. Bununla birlikte yaptığı ibadetlerden sevap beklemek, sevap kazanmak için ibadet etmek yasak değildir. Allah sevgisi ve Allah korkusu taşıyan bir insan ibadetler konusunda hassas olmalıdır.

Allah sevgisinin olduğu kalpte, Allah korkusu mutlaka vardır. Çünkü kim sevdiğini üzmek, onun istemediği bir şeyi yapar ki? Bu yüzden çocuklarınızı yetiştirirken, ''Allah sana kızar, ceza verir, uf eder..'' diyip Allah korkusu yerleştirmek yerine; kalplerine Allah sevgisinin tohumlarını ekip ''Allah seni sever,Allah için yapmalısın bunları..'' öğretilmelidir.

Allah cc korkusu ve Allah cc sevgisi, insanları huzura ulaştıran iki kanat gibidir. İmanı olan, tadını alan Allah cc çok sever. Bu sevginin diğer kaynağıda O'ndan cc korkmaktır. Kullukta hataya düşme korkusudur. Ne var ki bu korku Allah'a daha çok yakınlaştıran bir korkudur.kısaca Müslüman hafv ve reca arasında bir ömür sürmelidir.

ikra

Yönetici
"Şeytan, ancak kendi dostlarını korkutur. Eğer mü'minseniz, onlardan korkmayın, yalnızca Bana karşı gelmekten sakının."

Ali İmran - 175