Allah'a Sığınma Duası ve Anlamı

Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
302
Tepkime puanı
51


Allah’a sığınmak için sığınılacak zor bir durumun olması şart değildir, iyi ya da kötü her durumda Allah’a sığınmak gerekir. Allah’a sığınma, O’na iltica etme, şeytanın azdırması ve saptırmasına karşı en önemli bir sığınak ve dinamiktir. Bu dinamiğin her halükarda kullanılması şarttır. Bu mübarek duâ Allah’a sığınmak için, içten içe ağlamak için okunacak duâlardan bir tanesidir. Ancak devamlı okunmasında fayda vardır. Yoksa arasıra okunmasıyle bir fayda umulması mümkün değildir.

Her hastanın ve bilhassa, manen sıkıntısı olanın bu duâyı okuması faydadan hali değildir. İnsanın darlığı anında ve ferahlığı anında bu duaya devam etmek lâzımdır. Hüsnü niyetle ve sağlam bir itikatla okunması tavsiyeye şayandır. İki cihan serveri Hazreti Muhammed Mustafa bir çok hadisi şeriflerinde, duâda sağlam itikadın lâzım olduğuna işaret buyurmuştur. Her insanın yalvarışı sağlam niyete dayalı olursa, kabuldür. Aksi halde yapılan duâ-lann hiç bir geçerliliği yoktur.

Hakkın rahmet kapılan sonuna kadar açıktır. Ancak bu kapılan aramak ve gereken ilgiyi göstermek şarttır. Hasta nasıl ağrılar karşısında inlerse, duâ eden kimse de Rabbine karşı böylece içten içe inlemeli, derdini Halikına dökmeli ve isteğini samimi bir dille ortaya dökmelidir. Yoksa samimiyetsizlik içinde yapılan duâlar kabule şâyan değildir.TÜRKÇE OKUNUŞU : (Bismillahirrahmânirrahîm, Sübhane men elceme külle cebbûrin bi kudretihi. Ve ehâte ilmuhu bima fi berrihi ve bahrihi. Ve tahassantü bi esmâilleti akfâlüha el-azametü lillahi ve miftâhuha lâ havle vela kuvvete illâ billâhil aliyyil azîmi.

Allahumme binûri vechike ihfazni min eşrâri halkıke, vahfaznî yâ men setruhu cemîlü, yâ Vahiden kable külli ahadin, yâ Vâhiden ba ‘de külli ahadin. Lâ tekilnî liahadin bihakkı kulhuvallahu ahadün. Ey vallahi ahadün, ey vallahi, ey vallahi, ey vallahi.

Allahu’s-Samedü, ey vallahi, ey vallahi.

Lem yelid, lâ vallahi, lâ vallahi.

Allahumme bihakkı hâzihissûretil meniyyetişşerifeti. Es’elüke en tahcü benî min külli şerrin yenzilü minessemâi ve min külli şerrin yahrucu minel arzi ve min külli şerrin ma telidühünnisâü bielfin lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azimı.
 


Üst