Anne Baba Aile Sevgisi

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
275
Tepkime puanı
194
Anne Baba Aile Sevgisi

Müslümanlıkta anne ve babanın yerini ayrıdır. Anne baba sevgisi, İslam’a olan inançla desteklenir. Saygı ve seviye dönüşür.
Kur-an’ı kerimde anne baba aile sevgisi önemi Bakara suresinde 83.ayet ile açıklanmıştır. Anne baba sevgisinin önemi Kur’an-da farklı yerlerde anne baba sevgisinin önemi vurgulanmıştır.

‘‘Allah'tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekatı vereceksiniz’’

Aileden Gelen Dini İnanç
Ailenin önemi, çocuklara aşıladığı inançtan ötürüdür. Anne baba sadece çocukları koruma da görevli değildir. Onların cennete gitmesi, Allah inancının olması, ibadet sevgisi, Peygamber sevgisi aileden gelir. Anne ve babanın çocuğa dinden uzaklaştırmadan, yanlış ifade etmeden onların dini inancını kuvvetlendirmesi gerekir. İbadet etmenin çocuk yaşta başlaması, çocukların alışkanlık haline getirmesini sağlayacaktır.

Aileden gelen ibadet sevgisi;
Anne baba sevgisinin olması, aile sevgisinin olması demek aileden gelen dini inancın da en iyi şekilde olması demektir. Bunun için anne ve baba kendilerine örnek olacak çocuklarının yanında ibadet etmeli, onlara bunu en iyi şekilde aşılamalıdır.

Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir."

Ailenin Sevgisinin Önemi
Çocuklar sevdiği kişilerin öğütlerini dikkate alır. Bunun için evin içinde Müslüman olmaya uygun şekilde hoş görü ile hareket edildiğinde, çocuklara verilen öğütlerin de dikkate alınması sağlanır. Bu konuda Peygamber efendimizi örnek almak en doğrusu olacaktır. Hem sabırlı hem de öğüt veren bir aile ortamında yer almak, çocukların da ilerleyen dönemlerde insanlara karşı sabırlı olmasını sağlar. Kendilerini ifade etme güçlü çekmeden, Müslüman olmanın şartlarını, farzlarını, önemini kolay bir şekilde açıklayabilir. Aileden dini öğrenmiş biri, bilinçli bir şekilde inanır ve en iyi şekilde Müslümanlığı layıkıyla yaşar.

Aile sevgisinin önemi aslında dinin ilk yaşandığı yer olmasından kaynaklanır. Dini anlamak, aile içinde dinin huzuru da getirmesini görerek olacaktır. Müslümanlık aile yaşantısını düzene sokacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/anne-baba-aile-sevgisi.107/

 
Katılım
11 Kas 2019
Mesajlar
6
Tepkime puanı
8
Anne ve babaları hayatta olanlar onların kıymetini iyi bilsinler . Onların yokluğunu yetim ve öksüzlerden öğrenebilirsiniz.
Anne ve babanın hayır duasını alanlar cennete doğru büyük bir adım atmış olur.
 
Üst