AYETEL KÜRSİ - Abdullah Altun

Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
2
Tepkime puanı
6
AYETEL KÜRSİ - Abdullah Altun


Abdullah Altun'dan ruhunuzu dinledirecek Ayet-el Kürsi.. Ayetel Kürsi dinle. Ayet-el kürsü dinle. Bakara suresi. Ayetel kürsi. Ayetel kürsü dinle. İçinizi titretecek tilavet. Ağlatan kuran okuyuşu. Abdullah Altun dinle.
 


Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
48
Tepkime puanı
26
Ayet-el Kürsi, Kuran-ı Kerim'de Bakara suresi'nin 255. ayetidir. Medine-i Münevvere'de indirilmiştir. Birçok faziletleri vardır. Müslüman alemi için mühim bir yere sahip olan Ayet-el Kürsi duası, özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok fazla okunmaktadır. Her türlü kötülükten ve kazadan korunmak için Ayet-el Kürsi okumalıdır. O, sahabe(ra) “Kur’an-ı Kerim'de hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür?'' diye sorunca, Peygamber Efendimiz(SAV) “Ayet-el Kûrsi’dir” buyurdu.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
32
Tepkime puanı
28
Ayet-el Kûrsi’yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kûrsi, Kur’ân-ı Kerim'in dörtte biridir. Efendimiz(s.a.v.) buyurdu ki; “Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kursi’yi okursa, diğer namaza kadar ALLAH’ın C.C. zimmetinde olur.”
 
Katılım
15 Haz 2020
Mesajlar
10
Tepkime puanı
5
Âyet-el kürsiyi ihlasla okuyan kişinin farz borçlarından, kul haklarından başka bütün günahları affedilir, tevbeleri kabul edilir. Âyet-el Kürsi'yi çok okumak kabir azabından kurtarır. Her namazdan sonra tesbihattan önce Âyet-el Kürsi okumayı ihmal etmemelidir.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
34
Tepkime puanı
18
Adını, âyetin içinde geçen ve “taht, hükümranlık, ilim, kudret” gibi mânalara gelen kürsî* kelimesinden almıştır. Nazillili Muhammed Hakkı, Âyetü’l-kürsî’nin fazileti hakkında doksan beş hadis ve ayrıca bu âyet için doksan üç isim tesbit ettiğini kaydettikten sonra kendisinin önem verdiği bazı delillere dayanarak âyetin kırk kadar adını zikretmektedir (bk. Hazînetü’l-esrâr, s. 125-138). Genellikle bu isimler ya Âyetü’l-kürsî’nin fazileti (a‘zamü’l-âyât, seyyidetü âyi’l-Kurân, efdalü âyi’l-Kur’ân, eşrefü âyi’l-Kur’ân) veya konusu (âyetü sıfâtillâh, âyetü’t-tevhîd) yahut da okunduğu takdirde sağlayacağı faydalar (el-âyetü’l-hâfıza, el-âyetü’d-dâfia) göz önünde bulundurularak düşünülmüş ve düzenlenmiştir.

Tamamı on cümleden ibaret olan Âyetü’l-kürsî’de Allah Teâlâ’nın birliği, O’nun hay (daima diri) ve kayyûm (zâtı ile kāim) olduğu, uyuklama ve dalgınlık gibi beşerî sıfatlardan münezzeh olup kâinatı kendi tasarrufunda bulundurduğu, O’nun izni olmadan kimsenin şefaat edemeyeceği, bilgisinin ezel ve ebedi kuşattığı, kudretinin arz ve semaları kapladığı ve zâtının çok yüce olduğu bildirilerek tevhid inancının esasları açık bir şekilde ifade edilmiştir.
 
Katılım
15 Haz 2020
Mesajlar
16
Tepkime puanı
15
Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Bakara Sûresinde bir Ayet vardır ki Kur'ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kûrsi'dir." (Beyhâki)
 
Üst