Ben Mutsuz Olmak İstiyorum

Editör

Editör

BEN MUTSUZ OLMAK İSTİYORUM

BEN MUTSUZ OLMAK İSTİYORUM

Mutluluk, bütün özlemlere bütün isteklere eksiksiz olarak ulaşıldığında duyulan sevince denir. Peki, bütün özlemlere, isteklere eksiksiz ulaşmak mümkün müdür?

MUTLULUK NEDİR ?

Mutluluk nedir diye sorulunca insanların aklına, fiziki maddeden tutunda hiç olmayan bir varlığa duyulan sevince kadar uzanan geniş bir yelpaze gelir. Örneğin birinin aklına gökyüzü gelir, birinin aklına yiyecek ile arasında kurduğu bağ gelir, birinin aklına aşk duyduğu insanla bir ömür geçirmek gelir, birinin aklına araba gelir, birinin aklına bir kitap sayfasında okuduğu cümle gelir, birinin aklına kaybettiği bir insanı anımsamak gelir. Bu sorunun sonsuz cevabı bulunmaktadır. Mutluluk aslında kişinin hayatı algılayış biçimine göre değişkenlik gösterir.

MUTLULUK DAYATMASI

Sürekli olarak mutluluğu arayan insanlar mutsuz olmaya daha elverişlidir. Çünkü mutlu olacağım diye kendini kasmak ve sürekli bir şeyler yapmak zorunda hissedecektir. İnsanları bu duruma getiren sadece iç dünyaları değildir. Yaşadığımız kültür, sistem, ekonomi bizi buna mecbur kılar. Mutluluk diktatörlüğü insanı tehdit eder. Batı kültürünün getirilerinden biri olan pozitif düşünmenin iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da mevcuttur. Bütün panolar mutluluk diye bağırır, tüm reklamlardan mutlu olmanın yolları sunulur. Hatta ders kitaplarının bazılarının içeriğinde mutluluk için çaba gösterildiği ve ona göre hazırlandığı söylenir. Kamplar, geziler her şey mutluluk için tasarlanmıştır. Mutlu olmak insanlar için ödev haline geldiyse burada biraz durup düşünmek gerekir. Mutluluğa ulaşmanın yolları bu kadar çokken insanların birçoğu neden mutsuz? Dayatılan bu mutluluk algısına kimsenin ulaşamayacağı içindir. Mutluluk önemli değildir denilemez ama mutluluğa yüklenen anlam daha önemlidir. Örneğin, tüm günlerini savaşın göbeğinde yaşamış bir insanın sabah uyandığında ilk duyduğu şeyin kurşun olduğunu bilen bir insanın mutluluk dayatmalarına göre daimi mutsuzluğu hak edip etmediğini sorgulamak gerekir. Yakından bir örnek verecek olursak dünya Covid-19 ile mücadele ediyor diye tüm insanlığın depresyona girmesi gerekir.

MUTLULUK ÇABALAMASINI BIRAKIN

Yaşam sanatının içinde her şeyde pozitif olanı görmeye çalışmak negatif olanları değersizleştirir. Oysaki onlar da yaşama sanatının bir parçasıdır. Ebedi hoşnutluğa ulaşılamayacağını bilmek ve ona göre hareket etmek daha önemli bir durumdur ve hayatın bereketi sadece olumlu şeylerden ibaret değildir. Üstelik mutsuz olduğunuz zaman kendinizi pozitif olmalıyım diye kodlamayın. Rahat bırakın ve vücudunuzun olumsuz bir durumda gösterdiği reaksiyona direnmeyin. Aksi halde bu mutluluk sevdası olumsuz sonuçlanacaktır. Friedrich Hollaender’in Marline Dietrich’in söylediği şu sözlere kulak verilmelidir: Bir şey dileyebilecek olsam kendime Azıcık mutlu olmayı isterdim. Çünkü fazlaca mutlu olsaydım Üzüntünün hasretini çekerdim. Yaşam sanatının içinde dayatmalara bağlı kalmadan yaşamak ve yaşamı anlamlandırmak insanların elindedir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ben-mutsuz-olmak-istiyorum.402/