Bosnalı Sarhoş Mestan'ın İbretlik Peygamber Sevgisi

ikra

Yönetici

Bosnalı Sarhoş Mestan'ın İbretlik Peygamber Sevgisi
Bosna’da meşhur bir sarhoş bulunmaktadır. Adı Mestan’dır. Mestan hayatını devamlı olarak her gün içki içerek ve etrafındaki insanları rahatsız ederek geçirmektedir.

Ancak yaşanmış olan Bosnalı sarhoş Mestan’ın ibretlik peygamber sevgisi Müslümanlar için önemli bir örnektir. Yolda Mestan'ı görenler yolunu değiştirmektedir. Adını duysalar dahi illallah ettiklerini belirtmektedir.

Mestan günün birinde köyün muhtarının kapısını çalmıştı. Muhtar kapıyı açtıktan sonra telaşlı bir şekilde muhtarı rüyasında Resulullah’i gördüğünü söylemiştir. Kendisini yakasından tuttuğunu ve sallayarak Mestan yeter artık nedir bu rezilliğin? Çabuk bana geliyorsun! Dediğini söylemiştir. Muhtardan kendisini Medine’ye götürmesini istemiştir.

Muhtar Mestan’ın sadece içki alabilmek için bu hikayeyi uydurduğunu ve ondan para almak istediğini düşünmüştür. Başına bela olmaması için cebinde bulunan paradan verip göndermiştir.

Mestan daha sonrasında bütün köyü kapı kapı gezerek rüyasında peygamber efendimizi gördüğünü ve kendisini Medine’ye götürmeleri için onlara yalvarmıştır. Ama maalesef köyde bulunan hiç kimse başına bela olmaması için Medine’ye götürmeye yanaşmamıştır. Üç beş kuruş vererek onu göndermişlerdir. Mestan daha sonrasında elindeki parayla Medine’ye gidemeyeceğini düşünmüştür.

Yeniden muhtara giderek onu tehdit etmiştir. Kendisini Medine’ye götürmezsen damını taşını yakarak köyü yakacağını söylemiştir. Bu sayede muhtar durumun ciddiyetini anlayarak dört beş ineğini satıp Mestanla birlikte hacca gitmeye karar vermiştir.

Mestan muhtarla birlikte Medine’ye vardıktan sonra otobüsten inip orada bulunan herhangi birinin kolunu tutarak peygamber nerededir diye sormuştur. Karşısındaki kişi sorusunu anlayarak Mescid-i Nebevi’yi göstermiştir. Mestan gösterilen yere doğru koşmaya başlamıştır. Muhtar arkasından bağırarak valizlerini odaya yerleştirip daha sonrasında oraya gitmelerini söylemiştir. Ancak Mestan muhtarı dinlememiştir.

Sarhoş Bir İnsanın Peygambere Olan Sevgisi
Mestan Mescid-i Nebevi’yi sarmış olan duvarlardan girerek ‘ya Resulullah ben geldim bir yolunu buldum ve geldim’ diye bağırmıştır. Mestan seslenirken orada bulunan görevliler hiçbir şekilde müdahale etmiyorlar. Kalabalık içerisinde Mestan hızla ilerleyerek peygamber efendimizin kabrinin yanında bulunmakta olan parmaklıkların yanağını dayamıştır. Ya Resulullah ben geldim sen beni davet ettin ve ben de geldim günahlarıma tövbe ettim sen bana şefaat edecek misin onu merak ederim diye seslenmiştir. Ben seni çok seviyorum ya Resulullah diyerek aynı şeyleri tekrar tekrar söylemekteydi. Muhtar başında yaklaşık olarak 1-2 saat bekledikten sonra omuzuna vurarak hadi gidelim otelimize yerleşelim yine geliriz demiştir. Ancak aldırış etmemiştim. Kapanış saati geldiğinde polisler gelerek Mestan'a artık çıkması gerektiğini söylemişlerdir. Mestan polislere dönerek ben onun misafiriyim beni o davet etti beni buradan çıkarmayın demiştir ve ağlamaya başlamıştır. Polisler bu durum karşısında müsaade göstermişlerdir. Uzun süre aynı şekilde sadece zemzem içerek ve ibadet ederek burada zamanında geçilmiştir. Daha sonrasında iyi beslenmediği için hayatını burada kaybetmiştir. Özellikle insanlar için örnek teşkil eden bir sarhoşun ibretlik peygamber sevgisi ve ona olan sevgisiyle tövbe etmesi tarihe geçmiştir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/bosnali-sarhos-mestanin-ibretlik-peygamber-sevgisi.82/

Kimin yüreğinde ne kadar Allah aşkı var kimse bilemez.
Öyle dindar görünüp günah içinde yüzenlerde var
İnsa olarak hepimizin ön yargıları var. Ön yargılardan kurtulmak gerek.

Aktardığınız kıssadan da anlaşıldığı üzere kimseyi hor görmemek, kimseye tepeden bakmamak gerekir. Çünkü hiçbirimizin bu hayatta bir garantisi yoktur. Nice insanlar dinine çok bağlıyken nefsine ve şeytana uyup yoldan çıkabilir. Nice insanlar da günahların içinde boğulurken gerçekleri görerek tam bir samimiyetle tevbe edip tertemiz olabilir. İnsan sarhoşu da, namaz kılmayanı da, açık gezeni de, başka bir günaha müptela olanı da hor görmemeli, "bu cehennemlik" diyerek kesin hüküm vermemelidir. Tabii ki içki içmek, namaz kılmamak, açık gezmek gibi haramları sevemeyiz, meşru göremeyiz. Fakat bunları yapan kişi eğer yaptığının günah olduğunu biliyorsa ve pişmanlık duyuyorsa onun kurtulma ümidi vardır.