Çocuk doğunca - isim koyma kuralları

ikra

Well-known member
Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
88
Çocuk doğunca

Cenab-ı Allah’ın kendisine erkek veya kız çocuk verdiği bir Müslümanın doğumun adabından olarak yapması gereken ilk şey öncelikle sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okumaktır. Eğer çocuğa hemen isim verilecekse isim verilirken okunacak ezan ve kamet kafi olacaktır. Ancak isim verilmesi gecikecekse o zaman doğumda çocuğun kulağına ezan ve kamet okumak icap eder çünkü peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde buyurmaktadır ki; hangi Müslümanın bir çocuğu doğunca, çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okursa, o çocuktan ümm-i sıbyan (havale) hastalığı kalkar.”

Çocuğa güzel bir isim vermek gerekmektedir. Zira çocuğuna güzel isi vermek baba üzerine bir haktır ve bundan mesuldür. Çocuğa peygamber, sahabe, manası güzel olan isimlerden koymak gerekir. İslam’a yakışmayacak, manası güzel olmayan ve İslam adabına uymayacak isimlerden uzak durmak, konulduysa değiştirmek gerekir. Peygamber efendimizin ismini aynen “Muhammed” olarak koymamak gerekir. Çünkü her defasından salavat okumak ve ona başkası tarafından ismiyle hitap edilerek kötü söz söylendiğinde peygamber efendimizin ismine karşı kötü söz söylenmiş olacağından bundan uzak durmak gerekir. Ayrıca peygamberimizin lakabını da isim olarak vermeyi peygamberimiz yasaklamıştır. Çocuk ilk konuşmaya başlayacağı zaman ona “La ilahe illallah” demeyi öğretmek müstehabdır.

Çocuğun doğumunun 7. Gününde kurban kesmek ve saçını kesmek peygamberimizin sünnetlerindendir. Erkek çocuk için 2, kız çocuk için 1 kurban kesilir. Bu kurban, kurban ibadetinde olduğu gibi, yenilir, ikram edilir ve fakirlere verilir. Eğer bir kişi için akika kurbanı kesilmemişse daha sonra kendisi için kestirebilir. Nitekim peygamberimiz peygamberlikle vazifelendikten sonra “bu benim aika kurbanındır” diyerek kurbanını kesmiştir. Hz. Aişe validemiz “Akika olarak kesilen hayvanın kemikleri kırılmamalıdır” buyurmuştur.

İsim koymak
Çocuğa isim konulacağı zaman dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için öncelikle isim koyacak kişi ya babanın kendisi olmalıdır veya takvalı bir başkası olmalıdır. İsim koyacak kişi önce abdest alır. Eğer isim konulacak odada adetli bayan varsa dışarıya çıkmalıdır. İsim koyacak kişi çocuğu kucağına alır ve ayağa kalkarak kıbleye döner. Önce çocuğun sağ kulağı isim koyacak kişiye denk gelecek şekilde çocuğu tutar ve 1 fatiha 3 ihlas okuduktan sonra bunları hediye eder. Ardından çocuğun sağ kulağına ezan okur ve annesinin ismi ile birlikte çocuğun ismini kulağına 3 defa tekrar eder. Örneğin “Ya Ahmet bin Aişe, Ya Ahmet bin Aişe, Ya Ahmet Bin Aişe” daha sonra çocuğun sol kulağı gelecek şekilde çevirir ve bu sefer sol kulağına kamet okur. Daha sonra yine aynı şekilde annesinin ismi ile birlikte sol kulağına 3 defa ismini tekrar eder. Bundan sonra nazar ayetini okur ve böylece isim konulma işlemi tamamlanmış olur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/cocuk-dogunca-isim-koyma-kurallari.11/

 
Üst