Desinler Hastalığı - Muhammed Alpkent

Gerçekten de bir şeyleri "desinler" diye yapmak, yani gösteriş ve riya çok ciddi bir hastalıktır. Halbuki riya ile yapılan iyiliklerin hiçbir kıymeti yoktur. Riya ile, sırf başkalarının gözüne girmek için yapılan hayır ve hasenatlardan sevap alınmaz. İnsana düşen rüku ve secdelerini çoğaltmak yani bol bol namaz kılmak ve kimsenin görmediği yerde de ibadetlerine devam etmektir. Özellikle geceleri yapılan dualar çok değerlidir.

"Elalem bana şöyle iyi insan, böyle cömert adam desin." diye iyilik yapmanın hiçbir anlamı yoktur evet fakat bir de elalem 'demesin' diye bir şeylerden vazgeçme, yapılması gereken iyilikleri erteleme hastalığı vardır. Örneğin bazı kişiler "çevrem bana gerici demesin" diye tesettüre girmekten çekinmekte, patronu "kovuldun" demesin diye iş yerinde namaz kılmamaktadır. İnsanların tepkisinden çekinip "aman şöyle böyle demesinler" diye, farzları, vacipleri ve sünnetleri ihmal edenler büyük bir hata yapmaktadır.

Gerçektende önemli bir konu insanların bu tarz şeyleri ciddiye almalılar çok güzel video olmuş videoda emeği geçenlerin herkese teşekkür ediyorum

çağımızın hastalığıdır bu. bakıyorum da, artık hayatlarımızı, iyiliklerimizi, güzelliklerimizi, dostluklarımızı bile ''desinler..'' diyerek yapmaya başlamışız. .. her şeyi geçtim, ibadeti, Allah ile arasındaki o ilişkiyi bile, herkes görsün, duysun diye yapanlar var. İçim sızlıyor, ürperiyorum geldiğimiz bu günlere.

çok güzel noktalara değinilmiş, çok güzel bir paylaşım.