Dünyada en uzun ve en kısa oruç hangi ülkelerde tutuluyor?

Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
302
Tepkime puanı
51
Gizem Sade • Son güncelleme: 26/04/2020

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte dünya genelinde Müslümanlar oruç ibadetlerini yerine getirmeye başladı. Dünyada her ülkede sahur vaktinden iftara kadar oruç tutulan süre aynı değil.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte dünya genelinde Müslümanlar oruç ibadetlerini yerine getirmeye başladı. Dünyada her ülkede sahur vaktinden iftara kadar oruç tutulan süre aynı değil.


Kuzey kutbuna yakın olan ülkelerde yazları günler uzun sürdüğü için Dünya’da en uzun oruç süresi buralarda yaşanıyor.


Bu yıl çoğu ülkenin Ramazan ayının başlangıcı olarak kabul ettiği 24 Nisan günü için oruç tutma sürelerini karşılaştırıldık. Buna göre Ramazan'ın ilk gününde dünyada en uzun oruç tutulan yerlerden biri Rusya'da Murmansk kenti oldu. Burada sahurla iftar arasındaki süre 19 saat 23 dakika olarak hesaplandı.


Rusya'dan sonra en uzun orucun tutulduğu yer ise İzlanda oldu. İzlanda'nın Reykjavic kenti için yapılan hesaplamada, buradaki Müslümanların toplam oruç süresinin 18 saat 34 dakika olduğu görüldü.

İzlanda, en az Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında yer alıyor. 330 bin kişilik İzlanda nüfusunun yaklaşık yüzde 0,5’ini oluşturuyorlar. Ülkede yaşayan Müslümanların çoğunluğunu sığınmacılar oluşturuyor. İzlanda aynı zamanda en az Türk’ün yaşadığı ülkelerden biri. Dışişleri Bakanlığı’na göre, ada ülkesinde 80 civarında Türk vatandaşı ikamet ediyor.Kaynak: EURONEWS


 


Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
15
Tepkime puanı
7
Daha Ramazan-ı Şerif ayına çok var fakat paylaştığınız bu konuyu okumak, oruç tutarken şikayet etmekten kaçınmamız gerektiğini yeniden hatırlattı. Özellikle bu yaz mevsiminde kaza oruçları, nafile oruçlar ve -kefaret borcu varsa- kefaret oruçları tutacak olanların da bu hususa dikkat etmeleri gerekir. Bizden daha uzun süre oruç tutan ülkedeki insanların bile o şartlarda bu ibadetten vazgeçmediğini düşünürsek kendi durumumuzdan şikayet etmenin, sürekli "saat kaç? Ne zaman iftar olacak?" diyerek oflayıp puflamanın uygun olmadığı açıktır. Ayrıca Zilhicce, Zilkade ve Muharrem ayları yani haram aylar yaklaşıyor ve bu aylarda oruç tutmak çok faziletlidir. Oruçlarımızı tutarken sevabını hatırlamalı, acıkıp susamış olsak bile belli etmemeli ve bunu nimet bilmeliyiz.
 
Üst