Fark ettiniz mi, Bir yerde Çiçek Varsa !

ikra

Yönetici
Çiçek - Vazo

Fark ettiniz mi, bir fotoğrafta, tabloda, film karesinde, şiirde, cümlede, pencere kenarında, odanın köşesinde, elbisede, takıda, herhangi bir yerde çiçek varsa o kendiliğinden çok güzel oluyor. çiçeklerin bu muhteşemliğinin doldurduğu her şeyi keşfetmek ve donatmak istiyorum kendimi onlarla. ve mallarmé'nin şu dizelerinde bahsettiği keşke ben olsam: “işte bunun için dünyanın derin çiçekleri / yüreklerinde, düşlere dalarken saf çiçek tozu / sessizlikle, bilgiyle ve gizemle severler onu”

Zeynep

Editör
Bir çiçek duruyordu, orda, bir yerde,
Bir yanlışı düzeltircesine açmış;
Gelmiş ta ağzımın kenarında
Konuşur durur.

Bir gemi bembeyaz teniyle açıklarda,
Güverteleri uçtan uca orman;
Aldım çiçeğimi şurama bastım,
Bastım ki yalnızlığımmış.

Bir başına arşınlıyor bir adam mavi treni
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

Cemal Süreya - Bir Çiçek​

Çiçekler, doğanın en güzel süsüdür. Ev dekorasyonunda çiçeklere yer vermek son derece zarif bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Çiçek kültürümüzün de bir parçasıdır. Öyle ya; hastayı ziyaret ederken, misafirliğe giderken hep çiçek götürülür. Çiçek sevginin, aşkın canlı ifadesidir. İnsan ailesine, arkadaşlarına ya da eşine çiçek alarak onu ne kadar sevdiğini hatırlatır. Mezarların üzerine de çiçekler dikilmektedir. Bu dinimizde yasak değildir. Hatta mezarlıkta bulunan yeşil otların, dalların koparaılması mekruhtur, hiç koparmamak gerekir diye buyrulmuştur. Yeşil ot berekettir. Eğer kabirde yatan Müslüman azap çekiyorsa bunların bereketiyle azabı hafifler. Bu bilgiler; İslâm âlimlerinin büyüklerinden olan İmâm-ı Gazâlî hazretlerinin yazmış olduğu Dürret-ül-fâhire kitabından alınmıştır. Fakat cenazeye çelenk götürülmez, evliyâların türbelerine ve diğer Müslümanların kabirlerine çelenk koyulmaz, bu dinimizde yoktur.

Güller, begonyalar, karanfiller... dış dünyanın çiçekleridir. Sevgi, aşk, saygı, umut vb. ise, iç dünyanın çiçekleridir. Eğer bir kimsenin gönül bahçesi çiçeklerden mahrum, kupkuru ise, orası bir gönül bahçesi değil, yıkık dökük bir viranedir. Kimse orada barınamaz. Kimse o metruk viraneye uğramaz. İşte yalnızlık buna denir. Gönlünü çiçeklerle tezyin etmeyenler (süslemeyenler), yalnız kalmaya mahkumdur.