Gözyaşı ve Dua

ikra

Yönetici

Gözyaşı ve Dua

Dua etmek, insanların ihtiyacı olan bir şeydir ve İslam dininde içten dua etmek çok önemli bir konudur. Allah’a dua ederken gözyaşı dökmek içtenliği gösterebilir.

Hata Yapan Bir Varlık Olarak İnsan

İnsan, hata yapan bir kuldur ve bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptığı hataların farkında olması, tövbe ederek duada bulunması gerekir. İslam dininde Allah hata yapan kişilere kapılarını açar ve gerçekten hatasını anlayarak bir daha yapmamak üzere tövbe etmek affedilebilmektedir. Kul olan kişi, dua ederken ne kadar içten olursa duaları o kadar kabul görür. Fakat duayı eden kişi, sadece duadan beklentiye girmemeli ve gerekeni de yapmalıdır. Kendi çabalarıyla beraber elinden geldiği kadar çabalayıp dua etmeli, yetişemediği yerde kötü olasılıkları da kabul ederek Allah’a yalvarmalıdır.

İnsan varlığı düşüncede olumsuz etkilenebilir. Niyeti ve düşüncesi kirlenebilen insan hata da yapabilir. Bu durum insanın kendi doğasında bulunmakla beraber kendi kendini düzeltebilmesi gibi yeteneği de vardır. Yani insan hatalarını düzeltebilir. İman ile ve Allah’a dua ile kendini düzeltmek isteyen insan, Allah gözünde değerlidir.

Kibir ve Dua Etmede Sakatlık

İnsanın sahip olduğu niteliklerden ötürü kendini başkalarına göre üstün görmesi kibir olarak tanımlanabilir. İnsanlar kendi varlıklarının başladığı tarihten itibaren eşsizdirler ve her biri farklı şeyler yaşamaktadır. Bu nedenle hem fiziksel hem de ruhsal şartların farklı olması, benimsenen inanç ve kişinin kendinin bilincinde olması gibi çok sayıda etken yaşamını belirler. Dünyevi hayata verilen aşırı önem ve bunun meşru hal alması, manevi konuları geri plana atmaktadır.Oysa insanların algılayabildiği dünya son derece sınırlıdır. İnsan, bir kul olarak, tüm varlıklar gibi Allah karşısında acizdir. Kontrol edemediği, bilmediği, anlamadığı birçok bilgi vardır.

İçten gelerek dua eden insan, kontrol edemediği, bilmediği ve aciz kaldığı durumlara karşı kendisini güvende hissetmek ister. Bunun için Allah’a dua etmek önemlidir. Çünkü kontrol edilemeyen durumlara karşı bilinçli hissetmek dayanıklılığı artırır. Dua etmek hem Allah katında ona en yakın olmanın yoludur hem de kişinin kendisine ruhsal huzur verir. Dua etmek insanı kötülüklerden uzaklaştırmaya fayda eder.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/gozyasi-ve-dua.159/

Ben gözyaşı ve içten yapılan hiç bir dua'nın red edilmeyeceğine yürekten inanıyorum.
Sizin böyle bir anınız olursa biliniz ki rabbiniz sizi çok seviyor. Sevmeseydi size gözyaşı ile dua etme imkanı vermezdi. İnsanoğlu öyle karmaşık bir iç dünyaya sahip ki; bunu bazen anlamlandırmak güçleşiyor. Her gözyaşı ve dua'dan sonra o kadar rahatlıyoruz ki kendimizi çok iyi huzurlu mutlu hissediyoruz.

Dua yaşama tutunma sebebidir
Dua dünyadan tat alma nedenidir
Dua Allah ile konuşma firsatıdır
Dua umutsuz olanlara umut ışığıdır
Dua sizi cennete ulaştıracak yoldur.

Dua etmek kulluk vazifesidir. Hele gözyaşı ile, yalvararak, Peygamber efendimizi, Eshab-ı Kiram'ı ve din büyüklerini vesile ederek, mübarek zamanlarda, gece yarısında, seher vaktinde duaların kabul olma ihtimali daha yüksektir diye bildirilmiştir. Gözyaşıyla dua ve tevbe etmek herkese nasip olmaz. Bu büyük bir nimettir. Gözyaşı samimiyetin en büyük göstergesidir. Allah korkusuyla ağlamanın fazileti çoktur. İnsan her zaman Allah'a muhtaç olduğunu unutmamalı, her şeyini ondan istemelidir. Allah izin vermeden bir yaprağın bile kımıldaması mümkün değildir.

İsra 109:” Ağlayarak yüz üstü yere kapanırlar; bu, onların gönüllerindeki saygıyı artırır.” Rabbim sevgili kullarını böyle vasıflandırıyor. Peygamber efendimiz (S.A.V.) : ”Allah korkusuyla yaş döken gözlere cehennem ateşi değmeyecek “ müjdesini veriyor. Kıyamet Günü Arşın gölgesinde olacak yedi sınıf insanı sayarken tenhalarda Allah için gözyaşı dökenleri de sayıya dahil ediyor.

Mevlana Hazretleri : “Pişmanlık ateşiyle dolu bir gönülle ve nemli gözlerle dua ve tevbe et! Zira çiçekler güneşli ve ıslak yerlerde açar.İçteki kiri su değil ancak gözyaşı temizler “ buyuruyor.

Bu iki kelime yan yana gelince sihirli olur bunu biliyormusunuz? Gözyaşı ve Dua
Bu büyüleyici iki kelimenin açamıyacağı hiç bir kapı yoktur, bertaraf edememiyeceği hiç bir engel yoktur.

Çile ile geçen bir ömür. Dünya hayatı bazen o kadar çok yoruyor ki beni dayanamıyorum çoğu zaman. Günün sonunda çok yorgun ve bitkin düşmüş bir halde tamamlıyorum zamanı. Bakıyorum dünyanın dört bir yanında insanlar güllük gülistanlık bir hayat sürüyor. Neşeli keyiflileri yerinde biz neden çileli bir yaşam sürüyoruz. ? Ben tüm acılara ve yorgunluğa ve tükenmişliğe ve gözyaşına Bismillah diyorum. Allah'ım sen büyüksün diyorum. Ellerim semada yüreğim rabbimle. La ilahe illallah muhammed Resulullah.

Namaz kılmayan, hayatını yaşayan, ama buna rağmen, “dua ediyorum da Allah vermiyor” diyen insanları düşünün. Bunlar Allah’a, “ben görevimi yapmıyorum ama sen yine de ver”, demiş olmazlar mı? Ve kul için bu bir ayıp değil midir?

İçten yapılan bir dua günü ve zamanı gelince elbette kabul olacaktır. Kabul edilmiyorsa bilki o senin için hayırlı değildir. Dua ederken Allah ile konuştuğunuzun farkında olun, onun huzurunda el açıp dua etmek tüm sorunları çözecektir.