Hasta olmaktansa hayat boyu maske takmayı tercih ederim

19 Eyl 2019
89
45
Hasta olmaktansa hayat boyu maske  takmayı tercih ederim


Günlerce insan yüzü görmüyorsun.
Hasta olmaktansa hayat boyu maske
takmayı tercih ederim
 
19 Eyl 2019
89
45
Hemşire Funda Çekiç


“Koronavirüsü 1 ay süren tedaviden sonra yendim. Ruhen çok yıpratıcı. Hissettiğim en güçlü duygu yalnızlıktı. İnsan güçsüz hissettiği anda sarılmaya ihtiyaç duyuyor. Kimse Covid’in yapayalnız yaşanan bir hastalık olduğunu unutmasın. Bir odanın içinde mücadele vermek zorundasın.”
 
19 Eyl 2019
89
45
Hayatta katıldığım İlk büyük savaş


Çocuklar ve gençler; okulları, büyükleri ve salgına karşı başarı için, elinden geleni yapıyor. Kurallara uyulmazsa hayatın nasıl aksadığının en büyük tanığı şu anda onlar. 83 Milyon yeniden birleşelim, savaşa kaldığımız yerden devam edelim. Büyük küçük riski azaltalım. VAR MIYIZ?
Dr.Fahrettin Koca
 
19 Eyl 2019
89
45
Maskeyle nefes almak entübasyon ekipmanıyla nefes almaktan kolaydır


ENTÜBASYON çoğumuzun vaka tablosundan öğrendiği bir terim; COVID-19 tedavisi gören ağır hastalara uygulanan işlem. Hasta için kolay değil ama solunum yoluna yerleştirilen tüp olmasa kendisini hayatta tutmaya yetecek oksijeni alamaz. Nefes alamamak çok zor. Entübasyon meşakkatli.
Dr. Fahrettin Koca
 
11 Haz 2020
69
82
Ne yazık ki herkes maske takmak konusunda gerekli hassasiyeti göstermemektedir. Kimileri bunu ihmalkârlığından, vurdumduymazlığından yapmaktadır. Ancak dini gerekçelerle böyle yapanlar da olabilir. Örneğin; "Maske taksam ne olacak? Beni maske değil Allah korur, maske taksam da takmasam da bir. Ecelim geldiyse zaten hasta olur ve ölürüm, gelmediyse maske takmasam da bir şey olmaz." diye düşünenler belki vardır. Oysa Tedbir almak insanın tevekkül etmesine engel değildir. Tedbir almak dinimize aykırı değildir. Bilakis dinimizin emridir. Her şey Allah'ın takdiriyle olur, insan kaderini yaşar, bu konuda kimsenin şüphesi yoktur. Fakat bu gerekçeyle hastalıklara karşı önlem almamak ya da hasta olunca doktora başvurmamak, tedavisini yaptırmamak çok yanlıştır.
 
19 Eyl 2019
89
45
Salgının sıfır noktası Wuhan unutuldu. Tüm dünya, salgının merkeziymiş gibi mücadele etmek zorunda. Savaşta ağır yenilgi alan ülkeler var. Biz, en iyiler arasındayız. Bilimin ve tedbirlerin gücüne inanarak, sağlık ordumuzla dayanışma içinde, mücadele edelim. Yenilen virüs olacak.
Koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir
 
19 Eyl 2019
89
45
Koronavirüs, gücünü, salgınla mücadele kurallarına uymadığımız ortamlardan alıyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarsak, vaka sayılarını kolaylıkla kontrol altına alır; yarın hastalığı yenebiliriz. Bilime güvenelim, kurallara uyalım. Tarihte son bulmamış salgın yoktur.

Yenilen virüs olacak
 
19 Eyl 2019
89
45
“Annemin virüsü gittiği düğünden kaptığını düşünüyorum. Çünkü düğüne gittiği yerde birçok evi karantina altına almışlar. Başa gelmeyince kimse dikkate almıyor. Halen düğüne, cenazeye, taziyeye gidiliyor. Ama bu yürek yandı mı, başka hiçbir şeye değişilmez.”
İ. Çimen

Koronavirüs Covid 19 tedbir maske
 


Son mesajlar

Forum İstatistik

Konular
433
Mesajlar
2,151
Kullanıcılar
286
Son üye
Atakan

Çevrimiçi üyeler

Üst