İbadet sevgisi

Zeynep

Member
İbadet sevgisi

ibadet; Allahü Teala’ya karşı kulun kulluk vazifelerini yerine getirmesidir. Namaz oruç vs. islamın emrettiği hususlar birer ibadettir. Hz. Allah’ın bize vermiş olduğu nimetler karşısında ona hamd ve şükür etmek bizim için en büyük vazifedir. Hamd ve şükür ise ancak ibadet ile olur. Zaten insanın yaratılış gayesi Cenabı Hakka kulluk etmektir. Nitekim Hz. Allah zariyat süresi 56. Ayette ‘ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım’ buyurmaktadır. Bakara süresinde ‘ey insanlar sizi ve sizden evvelki insanları yaratan rabbinize ibadet ediniz ki takva mertebesine nail olasınız’ buyurmaktadır.

İnsan sadece bu dünya için yaratılmadığını, kendisinin vazifesiz ve gayesiz olamayacağı idrak edebilir. Hiçbir şeye muhtacı olmayan Ganiyyi Mutlak olan Hz. Allah hâşâ kulların ibadetine ihtiyacı yoktur. İbadete bizim ihtiyacımız vardır. Kişi dünyada yapmış olduğu ibadetler sebebi ile ahirette mükafatlandırılır.

Malesesef zamanımızda ibadet sevgisi yok denecek kadar azdır ve insanlardan en çok işittiğimiz cümle benim kalbim temiz, Falan kişi namaz kılıyor, oruç tutuyor, ibadet ediyor fakat aynı zamanda günah da işliyor bunları hep işitiriz. Bu şekilde kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar. İbadet edenler içinde ve ibadet etmeyenler içinde elbette günah işleyenler vardır. fakat İslamın ölçüsü bu değildir. Hem ibadet edip hem de günahtan kaçınmak en güzel harekettir. Bu konuda peygamber efendimiz bize en güzel örnektir. Sahabe-i kiram en güzel misaldir. Onların hayatlarını örnek almalıyız ve onlar gibi yaşamaya çalışmalıyız. Gerçek müminin kalbinde ibadet sevgisi olur ve ibadetlerinde gevşeklik göstermez. Hatta ibadet yapmak onun için manevi bir lezzettir. İbadet yapmaktan hoşlanır. Namaz kılmak oruç tutmak vs. tüm ibadetler hiç zor gelmez. Ancak münafık olana ibadet etmek zor gelir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ibadet-sevgisi.34/