İbrahim Tenekeci kimdir ?

Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
175
Tepkime puanı
591 Eylül 1970 yılında Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde doğdu. İlk şiir ve yazıları Milli Gazete’nin ‘sizden gelenler’ köşesinde yayınlandı.
Sonrasında kaleme aldığı şiir ve yazıları birçok farklı edebiyat dergisinde yer aldı. 1998 - 99 yılları arasında Sağduyu gazetesinde kültür sanat editörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 1 Ekim 1999 - 15 Ekim 2010 yılları arasında Milli Gazete’de köşe yazarı ve düşünce sayfası editörü olarak görev yaptı. 2000- 05 yılları arasında, 36 sayı yayınlanan Kırklar dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.
Aynı yıllar içinde, Birey ve Birun Yayınları’nda dizi editörü olarak yer aldı; kırktan fazla kitabın yayınlanmasına vesile oldu. 2005-2010 yılları arasında Dergâh dergisinin mutfağında bulundu.
2011 yılında, kısa bir süre yayın hayatına devam eden Yeni Söz gazetesinin düşünce ve analiz editörüydü. Halen Profil Yayınları’nda şiir editörlüğü, Yeni Şafak’ta köşe yazarlığı yapmaktadır.

Ayrıca aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar'ın genel yayın yönetmenidir. Ağır Misafir adlı eseriyle, 2008 yılında, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Şairi” seçildi. Aynı yıl, “Yılın Yazarı” ödülünü de aldı. Evli ve beş çocuk babasıdır. Yazarın; Üç Köpük, Peltek Vaiz, Güzellik Uykusu, Giderken Söylenmiştir, Ağır Misafir, Kimsenin Kalbi isimli şiir kitapları ve Uçuş Denemeleri, Son Düzlük, Tüfeksiz Hareketler, Öbür Divan isimli deneme kitapları bulunmaktadır.
 


Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
5
Hafızalara kazınan çeşitli güzel sözleri vardır. Örneğin; "Aklınız neredeyse, ahlakınız da oradadır." sözü ona aittir. Gerçekten de bir insanın ahlâkı gece gündüz sürekli düşündüğü şey göre şekillenir. Örneğin aklı fikri hep paradaysa, daha çok para kazanmak için uygunsuz işler yapar. Bir insan da, devamlı Allahü Teâlâyı düşünüyorsa, dinimize nasıl daha çok hizmet ederim, kendimi mânevi olarak nasıl daha fazla geliştiririm diye kafa yoruyorsa, onun hayatı da İslamiyet yolunda geçer.
 
Üst