İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
218
Tepkime puanı
159
İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua
Yüce yaratıcı her an insanı görmekte ve gözetmektedir ancak insan yaratıcıya yalnızca dua ile yoluyla ulaşabilecektir.

Dua Müminin Silahıdır
Dua, islamın ya da imanın şartları arasında yer almaz, bir ibadet değildir. Dua Allah ile kul arasındaki iletişimin yoludur. Allah, kullarının isteklerini ya da şükürlerini iletmesi için dua kanalını yaratmıştır. Genellikle Allah’tan bir şey istemenin yolu olarak dua görülür. Ancak bundan çok daha fazlasıdır. Öncelikle Allah’ın şimdiye kadar verdikleri ve daha sonra vereceği her şey için hamdler dua ile iletilir. İnsanın başına gelen musibetlerden kurtulması da dua iledir. Hatta insanın başına bir bela gelmemesi için de dua ile mani olmak mümkündür. Kısaca özetlemek gerekirse Allah ile kulu arasındaki her iletişim dua yoluyla sağlanacaktır.
Rabbimiz bizi her an gördüğü için duanın bir yeri ya da zamanı yoktur. İnsan her zaman, her yerde Allah’ı anmalıdır. Unutulmamalıdır ki kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur. Dua ile günahlar affolur, hayırlar karşılığını bulur. Ahrette de mükafatı olur. Bu yüzden müminin imanı kadar dua sevgisi de önemlidir.
Allah haya ve kerem sahibi olduğu için dualara icabet eder. Kulunun ihtiyacını gidermemekten haya eder. Hemen kabul olmayan ya sonra kabul olacaktır ya da hayırlı değildir. Allah her şeyin en iyisini bildiği için kuluna en iyisini verecektir. Ancak duanın vakti dolmamışsa kula beklemek düşecektir. kulun dua etmesi bile nasip işiyken, duaya anında icabet beklememek gerekir. İcabet edilmeyen dua, ahret gününde sevap olarak mükafatlandırılacaktır. Bu yüzden hiç kimse duasının kabul olmayacağı zannına kapılmamalıdır ve dua etmeye devam etmelidir.

Dua İki Türlüdür
Allah’a dua etmek iki türlü olabilir. İlk olarak lafzi dua ile Allah’tan olan istekleri sözlü olarak söylemek mümkündür. İhlas sahibi Müslümanlar namazını da aksatmıyorsa bu şekilde dua ederek Allah’tan ihsan bekler. Diğeri ise fiili duadır. Edilen dua için gerekli olan sebepler kul tarafından yerine getirilmelidir. Dua etmek ile Allah’tan bir mucize beklemek doğru değildir.

 
Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
19
Tepkime puanı
13
Dua ve gözyaşı birleşince dünyanın en güzel duygusunu tatmış olursunuz.
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
218
Tepkime puanı
159
Dua edenin duasına icabet edilir.

Kur’an-ı Kerim’de insanlardan dua edilmesi, dua edenin duasına icabet edileceği ve nasıl dua yapılması gerektiğine dair birçok ayetler gelmiştir. Yüce Rabbimiz dua edenin duasına icabet ettiğini şöyle buyurmaktadır.

“Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.”[13]
 
Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
19
Tepkime puanı
13
Dualarımız olmasaydı Rabbimizin yanında değer ve kiymetimizde olmazdı.
Dua insanı her türlü beladan kazadan şerden muaf tutar. Her şeyi Allah'tan isteyin bol bol dua ediniz.
 

Üst