İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua

İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua


İnsanın Allah’a Ulaşmasının Tek Yolu: Dua
Yüce yaratıcı her an insanı görmekte ve gözetmektedir ancak insan yaratıcıya yalnızca dua ile yoluyla ulaşabilecektir.

Dua Müminin Silahıdır
Dua, islamın ya da imanın şartları arasında yer almaz, bir ibadet değildir. Dua Allah ile kul arasındaki iletişimin yoludur. Allah, kullarının isteklerini ya da şükürlerini iletmesi için dua kanalını yaratmıştır. Genellikle Allah’tan bir şey istemenin yolu olarak dua görülür. Ancak bundan çok daha fazlasıdır. Öncelikle Allah’ın şimdiye kadar verdikleri ve daha sonra vereceği her şey için hamdler dua ile iletilir. İnsanın başına gelen musibetlerden kurtulması da dua iledir. Hatta insanın başına bir bela gelmemesi için de dua ile mani olmak mümkündür. Kısaca özetlemek gerekirse Allah ile kulu arasındaki her iletişim dua yoluyla sağlanacaktır.
Rabbimiz bizi her an gördüğü için duanın bir yeri ya da zamanı yoktur. İnsan her zaman, her yerde Allah’ı anmalıdır. Unutulmamalıdır ki kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur. Dua ile günahlar affolur, hayırlar karşılığını bulur. Ahrette de mükafatı olur. Bu yüzden müminin imanı kadar dua sevgisi de önemlidir.
Allah haya ve kerem sahibi olduğu için dualara icabet eder. Kulunun ihtiyacını gidermemekten haya eder. Hemen kabul olmayan ya sonra kabul olacaktır ya da hayırlı değildir. Allah her şeyin en iyisini bildiği için kuluna en iyisini verecektir. Ancak duanın vakti dolmamışsa kula beklemek düşecektir. kulun dua etmesi bile nasip işiyken, duaya anında icabet beklememek gerekir. İcabet edilmeyen dua, ahret gününde sevap olarak mükafatlandırılacaktır. Bu yüzden hiç kimse duasının kabul olmayacağı zannına kapılmamalıdır ve dua etmeye devam etmelidir.

Dua İki Türlüdür
Allah’a dua etmek iki türlü olabilir. İlk olarak lafzi dua ile Allah’tan olan istekleri sözlü olarak söylemek mümkündür. İhlas sahibi Müslümanlar namazını da aksatmıyorsa bu şekilde dua ederek Allah’tan ihsan bekler. Diğeri ise fiili duadır. Edilen dua için gerekli olan sebepler kul tarafından yerine getirilmelidir. Dua etmek ile Allah’tan bir mucize beklemek doğru değildir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/insanin-allaha-ulasmasinin-tek-yolu-dua.36/
 
22 Eyl 2020
11
3
Dua etmek, Allah ile aradaki o bağın ve dengenin kurulmasıdır. Allah' a kalbi sonsuz açmaktır. Nasıl ki bir dostumuzla dertleşince hafiflemiş hissederiz; dua da, Allah' a sığınıp sonsuz huzurun ve ferahın kapısını açmaktır.

Allah dualarımızı kabul eylesin...
 

ikra

Yönetici
12 Eyl 2019
585
640
Namaz sadece Allah rızası için kılınır. Namaz Allah'a en yakın olduğunuz anlardan birisidir.
İnsan Cennet’e gitmek için veya Cehennem’ den kurtulmak için değil, sahibi olan Allah’ın rızasını kazanmak için namaz kılmalıdır.
 

ikra

Yönetici
12 Eyl 2019
585
640
ALLAH'Im;
Yolumuz da gönlümüz de Sana emanet.
Yolların çıkmazına insanın hayırsızına düşürme bizi.
 

ikra

Yönetici
12 Eyl 2019
585
640
Allah’ım!
Beni faydasız işlere ve boş eğlencelere dalıp görevlerini, ibadetlerini unutanlardan eyleme. Dilimi hep doğru söyleyen eyle. Her türlü belâ ve sıkıntıdan, kaza ve felâketten koru.

Bizi duasız ve nasipsiz bırakma Rabbim...
 
14 Haz 2020
70
46
Allah’ım!
Beni faydasız işlere ve boş eğlencelere dalıp görevlerini, ibadetlerini unutanlardan eyleme. Dilimi hep doğru söyleyen eyle. Her türlü belâ ve sıkıntıdan, kaza ve felâketten koru.

Bizi duasız ve nasipsiz bırakma Rabbim...

Bize düşen de bu duaya içtenlikle âmin demektir. Dua etmeyen kişiler, insanların en âcizi olarak nitelendirilmiştir. Bazı kimseler tevekkül ve dua gibi kavramları yanlış anlamakta; hiçbir şey yapmadan 'tevekkül ediyorum, duada bulunuyorum; olacağı varsa olur' demektedir. Oysa insanın sebeplere tevessül etmesi, elinden geleni yapmaya çalışması lâzımdır. Tedbir kaderi değiştiremez fakat tedbir almanın dinimizin emirleri arasında olduğu bilinmelidir. Bu ince bir mesele olup kaza ve kader üzerinde fazla kafa yormak uygun değildir. İnsanlar görevlerini yapmalı, Allahü teâlâ'ya güvenmeli ve dilinden duayı eksik etmemelidir. Duanın en güçlü silah; yerlerin ve göklerin nûru olduğu belirtilmiştir. Kimi insanlar da; 'Yabancılar neler yapıyor, biz dua etmekle yetiniyoruz. İnşallah'la maşallah'la olmaz.' gibi sözlre söyleyerek duayı hafife almaktadır. Bu kişiler dinimizde çalışmaya verilen önemi bilmemektedir. Sonuç olarak dua bir kulluk vazifesi ve çok büyük bir ibadettir. Fakat yapılan duanın şartlarına uygun olması gerekir. İnsan ihlasla dua etmeli, seher vakti ve kandil geceleri gibi mübârek zamanları fırsat bilerek duayı artırmalıdır. Hiçbir ibadet yapmadan sadece dua etmekle yetinen kişi vazifesini îfâ etmiş olmamaktadır.
Ayrıca mü'minler dua ederken diğer din kardeşlerini ve özellikle zulme uğrayan Müslümanları unutmamalıdır. Kendisi için istediklerini başkaları için de istemek, dualarımızda başkalarını da anmak gerekir.
 
19 Eyl 2019
89
45
"Allahım! Günahlarımızın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla."
AMİN
 

ikra

Yönetici
12 Eyl 2019
585
640
Dua sevgisi her Müslümanda bulunan ve her mutlu olunduğunda, her sevinçte, her üzüntüde, başımız sıkıştığında ya da istediğimiz her şeyin olması durumunda Allah’a olan konuşmalardır. Dualar Yaradan’la aramızda olan en güzel bağdır. Her insan dua ettikten sonra gönlünde bir ferahlık hisseder ve mutlu olur. Duasında istediklerinin yerine gelmesi için ümit eder ve her zaman bu ümit daha fazla artar.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Son mesajlar

Forum İstatistik

Konular
442
Mesajlar
2,181
Kullanıcılar
295
Son üye
Beautiful
Üst