Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
84
Tepkime puanı
57


İş Hayatı ve Mutsuzluk İçin Çözüm Önerileri

İstemediği işte çalışan birçok kişi mutsuz şekilde hayatına devam edebilmektedir. Çok yönlü şekilde ele alınan iş hayatı ve mutsuzluk konusu zor çözülen bir duruma işaret eder.

Doğru Mesleği Neden Seçemiyoruz?

Herkesin hayatını yakından ilgilendiren bir durum olarak, meslekte yanlış seçimler kontrol edilen ve edilemeyen durumları barındırır. Eğitim sistemindeki hatalar birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyen durumdur. Çünkü ilgi alanlarının tespiti konusunda sistem ciddi sıkıntılar barındırmaktadır.

Sistemin de ötesinde, ilgi alanına göre değer vermek yerine belirli kalıplara uyan ve uymayan öğrenciler yetiştirilmektedir. Yani bir öğrenci sadece para kazandıran ve popüler olan mesleklere yöneldiğinde başarılı sayılacak şeklinde bir algı yaygındır. Bunu her yerden besleyen medya organları da kötü sistemi tetikleyen özelliğe sahiptir.

Sistemin kendisindeki hatalar yanında öğrenciyi yönlendiren aile ve öğretmenlerde de hatalar vardır. Bir alana odaklanan kişilerin seçtiği mesleklerin küçümsenmesi, yanlış yaptığı hissinin verilmesi baştan mutsuzluk verici bir durumdur. Yani şartlar gerektirdiği için sevmediği işi yapan insanlar ordusuna temel atılır.

Herkes için iş ve mutluluk konusu aynı değildir. Bazı kişiler erken yaşlarda istediği ve sevdiği mesleği hayatı boyunca yaparak mutlu olabilir. Kendini gerçekleştirme imkanı olan kişiler bu açıdan daha şanslı denebilir. Değerlendirmeleri yaparken hem bireysel hem de sistemsel olarak konuları ele almak ve çözüme bu şekilde yaklaşmak önemlidir. Bakınız Sevgiyi Yaşama Katabilmek isimli konumuzu okuyunuz

Sevdiğimiz İşi Yapmak İçin Geç Mi Kaldık?

Bir şey için geç kalmışlık durumu aslında hatalı bir bakış açısıdır. Çünkü neye göre kime göre sorusu, hem de hataların bariz olduğu sistemde haklı bir sorudur. İnsanları baştan doğru yönlendiren bir sistem olmazsa, devamındaki hatalar da ardı ardına gelecektir. Fakat bu durumu fark etmek bile mutsuzluk kaynağı olabilir. Bu nedenle en makul çözümlere odaklanabilir ve kendinize şu an itibariyle yatırım yapabilirsiniz.

Sevmediğiniz bir işte senelerinizin gittiğini düşünüyorsanız, elinizdeki imkanlar doğrultusunda istediğiniz ve sevdiğiniz mesleğe yönelebilirsiniz. Herkesin şartları farklı olduğu için tamamen kişiye özel bir çözüm süreci olacaktır. Çünkü uzun bir süre tecrübe kazandığınız alanı bırakmak size maddi kayıp verebilir. Kendinizi bu anlamda güvenceye alarak sevdiğiniz işleri yapabilirsiniz. Ya da severek yapacağınız işe ikinci bir iş olarak bakarak tecrübe edinebilir ve devam ettiğiniz işin yerine belli bir zaman sonra koyabilirsiniz.

Sevdiğiniz işi yapmak için kendinize karşı kapsamlı ve dürüst bir değerlendirme yapmanız önerilir. Sistem hatalarını şu an değiştirmeniz mümkün değilse, elinizdeki şartları en iyi biçimde değerlendirebilirsiniz. Teknoloji bu anlamda size katkı da sağlayabilir.

Para Odaklı İş Hayatının Neden Olduğu Mutsuzluk

Günümüzde sağlık için doktora giden insanlarda bile hastaneye, ilaca karşı güvensizlik durumu vardır. Çünkü aynı hastalık için verilen ilaçlarda firma satış talepleri etkileyici bir durum olmaktadır. Hastanelerin para için gereksiz masraflar çıkarması gibi durumlar da en hassas konularda insanların güvenini kırmaktadır.

Para odaklı bir meslek hayatı içerisinde olan kişiler, bütün ilişkilerini buna göre planlamakta ve oluşturmaktadır. Para dışı bir amaç olmadan bir araya gelmeyecek kişiler de genel bir mutsuzluğun yayılması ve haklı bulunmasında etkilidir. Bunda para olmadan insanların dışarı adım bile atamamasının etkisi çok büyüktür. Yani hayatını yaşamak ve istediklerini yaparak mutlu olmak isteyen kişiler bunu parayla ilişkilendirmekte ve etraftan bunu sürekli destekleyen uyarıcılar almaktadır.

Bir kişinin meslek edinmesi ve sosyal alana katkıda bulunarak bu emeğinden para alması normal kabul edilir. Fakat bireysel anlamda parasız kişilerin güvende olması, dilediklerini yapması da sağlanmalıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/is-hayati-ve-mutsuzluk-icin-cozum-onerileri.168/
 


Katılım
13 Haz 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
7
Bazı insanlar aile baskısıyla veya sediğiniz gibi "bu işte daha çok para var" düşüncesiyle ilgi duymadığı alanlara yönelmekte, yapmaktan zevk almadığı mesleği icra ederek geçimini sağlamaya çalışmaktadır. O yüzden her gün işe gitmek onlara bir işkence gibi gelir ve her sabah saatin alarmı çalınca "yine mi!" diye söylene söylene kalkarlar. Ayakları hep geri geri gidiyormuş gibi hissederler, işe gidince de "ne zaman akşam olacak?" diye düşünüp dururlar. 1 hafta onlar içingeçmek bilmez, 2 gün olsun iş yerinden uzaklaşacakları hafta sonunu iple çekerler. Fakat işten çıkınca yeni bir iş bulmak da kolay olmadığı için mecbur katlanmak zorunda kalırlar. Bu durumda yapılması gereken şey, işimize odaklanmak, mesleğimizi sevmeye çalışmak, kısaca adapte olmayı bilmektir. Hayallerimizi düşünerek çalışırsak yaptığımız iş bize bir yük gibi gelmeyecektir.
 
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
21
Tepkime puanı
9
Çalışanların çoğu, gününün en az üçte birini iş yerinde geçirmektedir. Orada mutsuz olması, onun hayat kalitesini ciddi oranda azaltacak ve psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olacaktır. İşinden veya beraber çalıştığı insanlardan memnun olmayanlar, mümkünse farklı bir iş arayışına girmelidir. Fakat mesleğini veya çalıştığı yeri değiştirme imkanı yoksa, kendini bu duruma alıştırmak için çaba harcamalıdır. Örneğin sevmediği kişileri görmezden gelmeli, onların kışkırtıcı sözlerine cevap vermemelidir. Nitekim her insan kendine yakışan şeyi yapar demişlerdir. İş yerinde mobbing yapılması da çalışanların istihdam hayatını olumsuz etkileyen kötü bir durumdur. Aramızda böyle şeyler yaşayanlar varsa, bir an önce kurtulmalarını dilerim.
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
382
Tepkime puanı
437
Hayatınızı başkalarının beklediği gibi yaşamak zorunda değilsiniz.
 
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
11
Hayatınızı başkalarının beklediği gibi yaşamak zorunda değilsiniz.
Evet çünkü insanların beklentilerini tam olarak karşılamak imkansızdır. İnsanlar, muhatabından mükemmel olmasını bekler fakat kendisi hata üstüne hata yapar. Hep tek taraflı beklenti içinde olan insanları memnun etmek imkansızdır. Oysa kimseden fazla bir beklenti içinde olmamak en doğrusudur. Fakat bizden beklentileri olan insanların umutlarını da boşa çıkarmamak, elimizden geleni yapmak gerekir.
 


Üst