Kişiliğe Uygun Meslek Seçimi

Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
173
Tepkime puanı
59


Kişiliğe Uygun Meslek Seçimi
Uzun yıllar yaşamsal faaliyetlerimizi karşılayabileceğimiz geliri elde etmek için bir meslek seçmeliyiz. Bütün hayatımızı etkileyecek olan meslek seçimi konusunda bilinmesi gereken bazı kurallar vardır. Seçtiğimiz mesleğin bize ne kadar uygun olduğu araştırılmalı ve düşünülmelidir.

Mesleğimizden Ne Kadar Mutluyuz ?
Seçtiğimiz mesleğin bizi ne kadar mutlu edeceği düşünülmeli ve başarılı olabileceğimiz alanlara yönelmeliyiz. Kendi karakterimize ve özelliklerimize uygunluğu iyi araştırılmalı bunun yanında getirisinin yaşam tarzımıza uygunluğu da sorgulanmalıdır. Kendimizi iyi tanımanın önemi meslek seçiminde de karşımıza çıkmaktadır. Benliğimizi görmezden gelip seçtiğimiz mesleğe uyarlamaya çalışmamalıyız. Kariyer hedeflerimizi gerçekleştirmek adına uygun bir meslek seçmenin avantajı ise çalışma hayatımızı da keyiflendirir. Sevmediğiniz bir işte başarılı olmanız çok zordur. Meslek seçimi konusunda gerekli bilgi ve donanımda sahibi olmamız gerektiğini de ekleyebiliriz.

Kişiliğime Uygun Mesleği Nasıl Bulabilirim ?
Kişiliğe uygun meslek seçimi ise günlük yaşantımızdan alıntılar yaparak ve bir takım dünya görüşlerimizi göz önüne alarak yapılması gerekir. Örneğin çok gülmeyi seven bir kişi eğlence sektöründe çalışabilir. Yani kendi benliğimizin iyi tanımak son derece önemlidir. Mesleğimiz kişiliğimizi yansıtmalıdır. Örnek vermek gerekirse vücut yapımızı da değerlendirebiliriz. Yani aşırı kilolu bir insanın zayıf bir insana göre uyarlanmış bir mesleği yapması başarı konusunda bir hayli zorlanmasına sebep olur. Kişi kendi analizini iyi yapmalı ve buna göre bir meslek seçmelidir. Sonuç olarak kişilik özelliklerimize uygun bir meslek seçmemiz başarının önemli bir adımıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com
 


Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
45
Tepkime puanı
18
Meslek kavramı, üzerine çokça düşünülmesi gereken bir durumdur. Maalesef günümüz sistemleri, bireylerin en büyük yıldırıcısı olup hayallerindeki, yeteneklerindeki meslekler yerine; cebinde bol yer edinebilecek mesleklere itmektedir. Bu da mutsuz bireyler demektir. Mutsuz bireyler ise mutsuz, sevgisiz toplumlar demektir. Meslek kavramı, özelden genele çok önemlidir. Bilgilendirici yazı için teşekkürler.
 
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
12
İnsanların, hangi mesleği icra edeceklerine karar verirken, kendi kişilik özelliklerini de göz önünde bulundurmaları gerekir. Örneğin sabırsız ve aceleci bir insanın öğretmenlik mesleğinde başarılı olması mümkün değildir. Çünkü insanlara bir şey öğretmek tahammüllü olmayı gerektirir. Karşı tarafa verilen bilginin sindirilmesi, meyve vermesi zaman alacaktır. Tezcanlı bir insan, öğrencisi bir konuyu anlamasa hemen sinirlenir ve tepki gösterir. Bunun gibi her mesleğin erbabı, o mesleğin gerektirdiği kişisel özellikleri taşımalıdır. Aksi halde bu uyumsuzluk, kişilerin iş hayatında başarılı olmasını engelleyecektir.
 
Üst