Kişinin Kendini Eğitmesi

Zeynep

Editör
Kişinin Kendini Eğitmesi

Kendini Eğitmek

Günümüzde insanlar eğitime önem vermekle birlikte daima okulu en ön planda tutmaktadırlar. Buna göre anne ve babaların çocuklarını eğitime yöneltmeleri de bunun en güzel örnekleridir. Peki sadece okul çatısı altında mı eğitim olur? Okul, insanlara sadece yol göstermekle birlikte kişisel gelişim ve kişisel eğitim konuları tamamen insanlara kalmış bir durumdur. Buna göre insanlar okul çağlarından elde ettikleri bilgi ve birikimleri kendi hayatlarına uyarlayarak ilgi duydukları birçok alanda bu bilgileri kullanabilir. Bununla da birlikte insanlar eğilim gösterdiği alanlarda kendilerini geliştirmek isterler. Örneğin müzik, spor, psikoloji, matematik, bilişim alanlarında insanlar kendilerini geliştirebilir.

Bu şekilde bir yaklaşım süren insanların kendilerini olabildiğince geliştirdikleri de bilinmektedir. Buna göre insanlar çeşitli kaynaklara ya da uzman kişilere de ihtiyaç duymaktadır. Bu alanlarda kendini ispatlamış kişiler ile sohbetler etmek bu insanlar için iyi bir yol haritası oluşturabilir.

Kişinin Kendini Eğitmesi

Sürekli güncel kalmak, bilgili olmak açısından insanlar kendilerini sürekli olarak geliştirme çabası içerisine girer. Bu noktada insanların eğitim dışında ilgilendikleri alanlarda sürekli olarak çalışması da bir neticedir. Ancak kendini sadece sosyal medya, bilgisayar ya da bu gibi keyfi durumlara vermiş olan kişilerin kendini eğitmesi de bir o kadar zordur. Bu bağlamda değerlendirildiğinde kişinin kendini eğitmesi için öncelikle kişinin kendini mental anlamda hazır tutması gerekmektedir.

Daha sonrasında insanların hangi alanlarda ilgili oldukları tespit edilmesi ve buna göre ilerleme kaydetmesi de beklenmektedir. Bunun için insanların kendini tanıması, hangi alanlarda ilgili olduğuna dair bilgili olması da beklenmektedir.

İnsanın kendini geliştirmesi için uçsuz bucaksız alanlar ve fırsatlar vardır. Bu fırsatları değerlendirerek kendini istedikleri alanda geliştirmesi de beklenmektedir. Buna göre insanlar kitaplar, internet ya da buna benzer araçlardan faydalanarak kendilerini en iyi biçimde geliştirebilirler.

İnsanların kendini eğitmesi ile birlikte ortaya çok güzel şeylerin çıkması da ihtimaldir. Buna göre siz de kendinizi süreli güncel tutmalı, geliştirmelisiniz. Böylelikle kendinize olan güven ve cesaretiniz de bir o kadar artacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisinin-kendini-egitmesi.244/

Günümüzde eğitim imkanları her bireyin neredeyse çok kolaylıkla ulaşabileceği bir noktaya taşınmıştır. Ben bu sosyo-ekonomik eğitimden ziyade, kişinin kendini manevi olarak geliştirip eğitmesi gerektiği düşüncesindeyim. Her şeyden önce nefsin terbiyesi, kişinin elinde olan bir eğitim biçimidir. Diploma, belki bizi hayatta birçok noktaya taşıyıp o saygınlığı kazandırmaktadır. Fakat manevi hissiyatın gelişmemesi, kişiyi a noktasından b noktasına götürmek yerine; dibe çeker. Nefsini, maneviyatını, gönlünü geliştirip genişleten insanlar, her şeyden önce bir başka gönül ile o bağı, köprüyü kurabilirler. Aksi olsa idi, ruh ne anlama çıkardı ki?

Önemli bir konuyu mercek altına almışsınız. Her bireyin kendi kendini eğitmesi çok önemlidir. Tabii ki bir alanda yeterlilik düzeyine ulaşabilmek için o konunun uzmanından eğitim almak şarttır fakat insanın her şeyi başkasından beklememesi, kendini yetiştirmesi, öğrendiklerini kâfi görmeyerek hep daha fazlasını öğrenebilmek için çabalaması lazımdır. Kısaca insanın lügatinde "bu kadar yeter!" diye bir söz olmamalı, insanlar daima kendini biraz daha geliştirmek, bir basamak daha terakki edebilmek için gayret etmelidir.

Kendini eğitmek ilim ve edep işidir. Bilgi sahibi olmayan kişinin kendini eğitmesi mümkün değildir. Kendini eğitmek; öğrendiği bilgilerden iyi ve güzel olanları seçip onları harmanlamak ve kendi hayatına uyarlamaktır. Ancak, okuma-yazması olmayan, köyde yetişen bir insan da kendini eğitebilir. Ailesinden, büyüklerinden duyduğu hayat tecrübeleri, onlardan öğrendiği dini bilgiler; kendisine yol gösterir. Ahlaklı, faziletli, iyi kalpli biri olarak yetişir. Fakat öyle kişiler de vardır ki, birkaç üniversite bitirmiş, doktora-yüksek lisans,master vs. her türlü dalda eğitim görmüş, birçok kitabı yalayıp yutmuş; fakat insanlara nasıl davranılacağından habersizdir. Bencil ve kötü kalplidir. İşte böyle insanlar, kendini eğitmeyi başaramayan insanlardır.

Dürüstlük, cömertlik, adalet, anlayış, merhamet, affetme ve şefkatin asil erdemlerini deneyimlemenin hiç bir zaman modası geçmedi ve asla geçmeyecektir. Insanlığın en iyilerini görmek kesinlikle harika. Hangi endüstride ve hangi ulusta yaşarsanız yaşayın, büyük insanlar için daima iyi şeyler ortaya çıkar. Ve kendinizi güçlü ahlaki otoriteyi ifade eden bir karakter oluşturmaya gayret gösterin bu her zaman harika bir yol olacaktır.

İnsanın, aldığı eğitimden faydalanabilmesi için önce kendini eğitmesi gerekir. Nasıl ki verimsiz bir toprağa tohum ekilirse işe yaramaz, onun gibi de kendini eğitmeyi başaramayan bir insan en büyük üniversitelerde okusa, yurtdışında master yapsa, birçok sertifikaları alsa da yine cahil kalır. Nitekim bu konuda; "girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep; dediler ilim geride, illa edep, illa edep." sözü meşhurdur.