Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
576
Tepkime puanı
479
kişisel gelişim aktiviteler


Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim kişinin bebekliğinden başlayarak yaşlılığına kadar, yaşadığı sürece devam edebilen uzun soluklu yolculuğunda kendini, ruhsal, bedenen, sanatsal, sosyal, bilimsel, tarihsel ve kültürel konular gibi üstünlük, yetkinlik ve bilgelikle donatılması şeklinde kendini geliştirmesidir. Bu yolculukta kullanılan, icra edilen ve benimsenen her türlü eyleme ise kişisel gelişim aktiviteler adını veririz. Her yaşta kişi kendini geliştirip, çağa uyum sağlayarak, yaşadığı dönemi daha kolay anlamak, adapte olabilmek ve hayatını başarılı, sağlıklı ve mutluluk ile geçirebilmek için bir takım kişisel gelişim aktiviteler faaliyetinde bulunabilir.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?


Kişisel Gelişim Aktiviteleri Nelerdir?
Kişisel gelişim aktiviteleri dediğimiz, kişisel olarak bizi geliştiren, yenileyen, artı bir değer katan, kişinin hayata daha umutlu gözlerle bakmasını sağlayan, kişiyi üretken hale getiren ve ona faydalı işler yaptıran, beceri ve yeteneğin keşfedilmesini sağlayan aktivitelerden oluşmaktadır.

Kişisel gelişim aktiviteleri kitap okumak, müzik dinlemek ve icra etmek, spor yapmak, enstrüman çalmak için ders almak, lezzetli ve farklı yemekler yapabilmek, farklı ülkelere seyahat etmek, yabancı insanlarla farklı dilde konuşabilmek ve yabancı dil öğrenmek, gündemi takip etmek, ekonomi, sanat, bilim, tarih, sosyoloji, psikoloji gibi bilimleri incelemek ve bu bilimler üzerine kitaplar okumak, yeteneklerini keşfederek bu yeteneklerin üzerine gitmek ve yetenekleri geliştirmek, hiç kimsenin öğrenmeye cesaret edemediği korktuğu fiziksel aktiviteleri denemek ve öğrenmek, mensubu olduğu dinin ya da farklı bir dinin gereklerini öğrenmek, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandığını keşfederek, bu alanlar dahilinde hoşlanacağı aktivitelerde bulunmak gibi aktiviteler örnek verilebilir. Bunun gibi daha birçok gelişim gösterecek etkinlik sayılabilir. Görüldüğü üzere buradan uzayan bir liste elde etmek mümkün. Zira kişisel gelişim aktiviteleri, kişinin ufkunun genişlediği ve ona zenginlik kattığı, kültürel, bilimsel, sosyal ve diğer ilim konularında üstünlük sağlamasına faydası dokunan her türlü aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişisel Gelişim Aktiviteler Kişide Nasıl Değişiklik Göstermeli?
Önemli olan kişisel gelişim aktiviteleri sonrasında kişide olumlu yönde farklılık oluşturmasıdır. Sırf kişisel gelişim aktiviteleri yapmak için yapıyor olmak, dışardan bakıldığında kendini çok iyi geliştirdiği izlenimi vermek için, içi dolu olmayan, kişiye artı yönde yetkinlik katmayan faaliyetlerde bulunmamak gerekir. Bunlar hem zaman hem para kaybına neden olur. Kişi, bu değişim ve gelişimi içselleştirip kendisi için gerçekten istiyor olmalı ve kendine uygun şekilde kişisel gelişim aktiviteleri yapmalıdır. Kişinin geleceğe yönelik hedefleri doğrultusunda kişisel gelişim aktiviteleri faaliyetinde bulunması daha faydalı olacaktır.

Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemli?


Kişisel Gelişim Aktiviteleri Neden Önemli?
Kişisel gelişim aktiviteleri, bazen umutsuzluğa düşen, karamsarlıklardan kurtulamayan, başarmak ve ayağa kalkmak için adım atmakta çekinen ve korkan, içine kapanan ve kendini sosyal hayattan uzak tutan, bu yüzden hayatı kaçıran kişiler için umut verici, silkeleyici ve huzur vericidir.

Kişisel gelişim aktiviteleri günümüzde çeşitliliği ile insanoğlunun kapasitesinin uçsuz bucaksız olduğunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Herkesin ilgi alanı, yetenekleri ve becerileri çeşitli olduğu için etkinlikler de bir o kadar çeşitlidir. Kişinin ben bunu yapamam dediği her şeyi aslında inanç, çalışma ve azimle yapabileceği yönünde kendisini motive edecek, başkasına zarar vermeyen ve makul olabilecek faydalı her şey kişisel gelişim aktiviteler içinde mevcuttur. Hayatın zorlukları ile baş edebilmek, hobi edinme, farklı alanlarda gelişim, yetenekler üzerinden ilerleme ve her daim gelişime açık olmakla sağlanacaktır.

Hayat, oldukça zor deyip kabuğuna çekilen insan gelişimini durdurur, içine kapanır ve üretmez. Böyle olunca hem ruhsal hem bedenen sağlığını kaybeder. Kendisine ve çevresine hiç faydası dokunmaz ve zamanla hayatın kötü olduğunu, artık hiçbir şeyden zevk almadığını söyler çünkü üretmeyen başkalarına ve kendisine faydası olmayan insan mutsuz olur. Bu nedenle, kişisel gelişim aktiviteleri hayatımızda önemli motivasyon kaynaklarımızdır. Kişisel gelişim bir yol haritasıdır. Hayatta başarılı olmak için her daim gelişime ve değişime açık olmalı, bir sonraki günümüzün bugünden daha verimli olması için çaba sarf etmeli ve çalışmalıyız.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-aktiviteleri-nelerdir.315/
 


Üst