Kişisel Gelişim Dış Yardım Ve Başlayan Süreç

Angelica

Editör
 Kişisel Gelişimde Dış Yardım Alınması

Kişisel gelişim üzerine, evrensel bir takım kurallar yoktur, kişisel gelişim, bireyin bulunduğu coğrafya ve o coğrafyaya hakim kültür neticesinde farklılık gösterir. Kişisel gelişim bireyin kendini tanıması sonucunda, işinde, özel hayatında, tabii öncelikle kafasında yaptığı değişikliklerdir. Öncelikle birey, kişisel gelişim yolculuğunda, değişmekten korkmamalı, değişime ve değişim sayesinde gelişime kucak açmalıdır.

Kişisel gelişimde, bir takım şeyleri deneyimlemek ne kadar önemliyse, başka insanlarda gözlem yapmakta o derece mühimdir. Kişi bu sayede eksiklerini ve hatalarını fark eder. Kişisel gelişim yolculuğunun en önemli getirisi ise, geniş bir perspektif sahibi olmak ve farkındalık yaratmadır. Kişisel gelişim size, sizde olmayan bir şey vermez, sadece potansiyelinizi açığa çıkarmanıza yardımcı olur. Kişisel gelişim, çok yönlü ve multidisipliner olmakta ilk adımdır.

Hemen hemen hepimiz, bir konu ile ilgili fikrimiz olmadığında, bu durumdan utanırız, ancak çevremizdeki insanlara, bu bir nevi, acizliğimizi göstermemek isteriz. Oysaki öğrenmek, güçlü bir kişiliğin en önemli özelliğidir, ayrıca arkadaşlarınızdan bir şeyler öğrenmek, özsaygınızı da düşürmez. Kişisel gelişiminiz için profesyonel yardım almak için, psikolog ya da yaşam koçlarına gidilebilir.. Yaşam koçu ve psikoloğun farkına değinmek gerek, yaşam koçu, herhangi bir psikolojik rahatsızlığı, klinik durumu olmayan insanların, iş, eğitim veya aşk hayatlarında tecrübelerini ve etkinliklerini arttırmak için, sonuç odaklı çalışan bir eğitimli danışmandır.

Kişisel gelişiminizi olumsuz yönde etkileyen, Bipolar(Manik-Depresif) bozukluk, depresyon, panik atak, agorafobi, Obsesif kompulsif bozukluk vb. rahatsızlıklarınız varsa ve bunlardan kurtulup, daha enerjik, güçlü ve çalışkan bir siz görmek istiyorsanız da, bir profesyonel psikologdan yardım alabilirsiniz. Dış yardım almadan önce, yaşam koçuna mı yoksa psikologa mı ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz.

Tabii sizi siz gibi anlayabilecek bir insan bulmak oldukça zor, hayatı dışarıdan görmek ve değerlendirmekte her zaman bir sapma payı olabilir. Yine sizi en iyi anlayacak ve neye ihtiyacınız olduğunu söyleyecek kişi sizsiniz, Tabii bu konuda dışarıdan aldığınız yardımlarda, kendinizi dış bir gözle görmenizi sağlayacak ve kendinizi tanımanızı kolaylaştıracaktır. Bir insanın en önemli maharetlerinden biri neyi bilmediğini bilmek olmalı, neyi bilmediğinizi de size ancak çevrenizdeki insanlar söyleyebilir.

Kişisel Gelişimle Başlayan Süreç Sonlanır mı?

Kişisel Gelişimle Başlayan Süreç Sonlanır mı?

Belli bir hedef, amaç doğrultusunda hayat sürdürmek insanların önüne bir takım gereklilikler sunuyor. Diğer bir tarafta ise sürekli değişen yaşam standartları, insanların bir şekilde buna adapte olmalarını mecbur kılıyor. Çünkü elde edilen ve edilmek istenen başarının sürekliliğini ve kalıcılığını sağlayabilmek ancak değişen şartlara ayak uydurmaktan geçiyor.

Gelişimin İlk Temel Bileşeni: İnsan

Kendinin farkında olan her bireyin elbette bilmesi gerekir, ‘’Dünyayı değiştirmek/geliştirmek istiyorsan işe önce kendinden başlamalısın’’. Kişisel (içsel) gelişim yolculuğuna başlamanın ilk adımı kişinin, kendi potansiyelini fark etmesidir. Bu bir nevi ‘’kendini tanıma programıdır’’. Potansiyelinin farkında olan birey, neler yapabileceğini bilir. Karşılaşacağı sorunlarla baş edebilir ve nerede ne yapması gerektiğini daha iyi bilir. Bunun akabinde hedef, amaç ve plan saptamaları yapılması gerekir. Takip eden aşamalar ise yaşamın ilerleyişine ve kişisel zevk ve tercihlere göre şekillenecektir. Peki, yaşamlarımız dahil her şeyin son bulduğu bu dünyada, içsel gelişimin üstlendiği rol nedir?

İçsel Gelişimin Sona Ermesi Beklenir Mi?

Ölüm ve yaşam arasında ki zaman dilimine sığdırılan belki milyonlarca yaşanmışlık vardır. Renkli hayatlara sahip olan insanların geneline bakıldığı zaman kolayca fark edilir ki, okumayı, gezmeyi, öğrenmeyi, paylaşmayı yaşayabilme arzusunun bir gereksinimi olarak görürler. Gerçekten de öyle değil mi? Yeni yerler görmek, kitapların içindeki dünyalara girmek, bunları yaparken yeni bilgiler öğrenmek ve öğrenilenleri diğer insanlarla paylaşmak… Sonu yokmuş gibi dursa da, içsel gelişimin de sonlandığı nokta hayatın bittiği noktadır. Nasıl ki, bir sporcuya göre spor ömür boyu devam edecek bir şey ise ve yahut nefes almak yaşamanın gereksinimi ise, içsel gelişimin de ömür boyu devam eden bir süreç ve yaşamanın önemli bir parçası olarak kabul edilmesi gerekir.

Sonuç olarak artık biliyoruz ki içsel gelişimi sonlandıracak yegane etmen hayatın sona ermesidir. Bu hayatta bireye ayrılan süre doluncaya dek dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapabilmek adına öğrenmeye ve paylaşmaya devam edecek, kendisini tanıdığı için içinde bulunduğu şartlar değişse dahi sorunların üstesinden gelebilecek ve içsel gelişimi sonlandığında ardında kayda değer birikimler bırakmış olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-dis-yardim-ve-baslayan-surec.319/