Kişisel Gelişim Nasıl Olmalı?


ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
479
Tepkime puanı
479
Kişisel Gelişim Nasıl Olmalı?


Kişisel Gelişim Nasıl Olmalı?


İnsanlar doğdukları günden beri fiziksel ve mental açıdan gelişim süreci içindedirler. Fiziksel gelişimin gerçekleşebilmesi için gereken besinler, egzersizler gibi mental açıdan gelişebilmek için çevresel faktörlerden etkilenmek, deneyimlerden yararlanmakla birlikte kişisel gelişim pratikleri edinmek gerekir. Bu pratiklerin insan yaşamında kişiye, diğer insanlarla ilişkileri, aile yaşamı, iş hayatı ve eğitim hayatında hayli getiri sağladığı deneyimlenmiştir.


Kişilik ve Gelişim İlişkisi


Sosyal bir varlık olarak insan içinde bulunduğu toplumu etkiler ve ondan etkilenir. Çocukluğundan itibaren gözlemleri, deneyimleri, ilişki içerisinde olduğu diğer insanlarla iletişim dinamikleri ile gelişen kişilik özellikleri başta insanın şahsi yaşam kalitesini etkilemektedir. Boy, kilo, zihin gibi gelişimler kişiliğin gelişmesinin farklı bir boyutunu etkiler. Elbette psikolojik durumlar gelişimi etkileyen önemli unsurlardandır.

Kişisel Gelişimi Etkileyen Unsurlar

Kişisel Gelişimi Etkileyen Unsurlar


  • aile
  • eğitim
  • sosyal çevre
  • ekonomik yeti
  • fiziksel özellikler
  • psikoloji


Kişisel Gelişim İhtiyacı


İnsanlar kendilerini, özgüvensiz hissettiğinde, diğer insanlarla ilişkilerinde sorunlar yaşadığında, kendini ifade edemediğini düşündüğünde, kişisel gelişim ihtiyacı duyar. Çoğu zaman bunun farkına varmaz ya da varmakta gecikir. Bu farkında olmayış ve gecikmenin zorlu psikolojik dezavantajlar yaratması olasıdır. Yaşadığımız kişisel gelişim yetersizliğinin erken farkına varmak için çeşitli yöntemler uygulanmalıdır. İlişkilerde kendine odaklanmak, özgüven sınaması yapmak gibi. Farkındalık çözüme ulaşmada en büyük adımdır ve başlangıcı sağlam yapmanıza sebep olur. Farkında olduğunuz yetersizliklerinizin üzerine gidebilir onları yok edebilirsiniz.


Kişisel Gelişim Nasıl Olmalıdır


Kişisel gelişiminizdeki yetersizliği fark ettiyseniz, hemen bu yetersizlikleri olumsuz değerlendirme yoluna gitmemelisiniz. Hayatın bir okul olduğunu ve kişilik gelişiminizin geçmeniz gereken bir ders olduğunu düşünmek yerine, seçmeli bir ders olduğunu ve eğitirken eğlenmek ilkesine tutunmalısınız. Belirlediğiniz yetersizliklerinizin üzerine gitmek yerine onlar hakkında bilgi edinip, okumalar yapmalısınız. Fakat tek bir yazara takılı kalıp her dediğini yapmaya çalışmamalı, okuduklarınızı değerlendirmeli başka kaynaklara da başvurmalısınız. Bunu kendiniz için yaptığınızı, hayatınızdaki en değerli kişinin kendiniz olduğunu unutmadan bizzat şahsınızın yararına uğraş verdiğinizi unutmamalısınız. Kendinizi önemseyerek dünyada bir yere sahip olacağınızı ve diğer insanlara vereceğiniz değerin kendinize verdiğiniz değerden besleneceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.


Doğru Kişisel Gelişim


Kendi kişiliğinizle alakalı doğru tespitlere vardığınızda, bu tespitlerle ilgili doğru okumaları ve uygulamaları yaparak başlangıç noktanızdan kilometrelerce uzaklaşabilirsiniz. Pes etmemeli, sabretmeli ve uğraşlarınızın sonucunu görmek için acele etmemelisiniz. Sonuç aldığınızda yarım bırakmamalı devam etmeli ve üzerine koyarak gelişime devam etmelisiniz. Kalıcı sonuçlarla kendinizle iletişiminiz, ailenizle, arkadaşlarınızla iletişiminiz gözle görülür değişimler geçirecektir. Bu süreçte değiştiğinizi iddia edenler ve size engel olacak davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür davranışlara aldırış etmemeli ve hoş karşılamalısınız. Çünkü öfke kişisel gelişimi en fazla olumsuz etkileyen duygu durumudur. Kendinize olan güveninizin katlanarak artacağı kişisel gelişim sürecinde okumaları yol arkadaşı edinmeli, bilimsel altyapısı olmayan önerileri dikkate almamalısınız. Güven sizin için kişisel gelişimin en temeli olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-gelisim-nasil-olmali.325/
 
Üst