Kişisel Gelişim Sözleri


Resimli Kişisel Gelişim Sözleri

Kendinize inanın ve güvenin.
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
542
Tepkime puanı
610
yüreğindeki imana bileğindeki kudrete aklındaki keskinliğe dayanbu sana yeter


Yüreğindeki imana
Bileğindeki kudrete
Aklındaki keskinliğe
Dayan ve güven bu sana yeter​
 
Katılım
14 Haz 2020
Mesajlar
66
Tepkime puanı
38
yüreğindeki imana bileğindeki kudrete aklındaki keskinliğe dayanbu sana yeter


Yüreğindeki imana
Bileğindeki kudrete
Aklındaki keskinliğe
Dayan ve güven bu sana yeter​


Bu güzel söz için rteşekkür ederiz. Denildiği gibi mü'minler tereddütsüz îmânından güç alırlar. Her zorluğa bu sayede mukavemet ederler. Dua ve sabır onlar için en güçlü ve asla tutukluk yapmayan iki silahtır. İnancı olmayan bir insanın mücadele etmek için sebebi olmaz. Her şeyden çabuk sıkılır ve pes eder. Oysa inananlar sadece bu dünya için değil, asıl âhiret için çalışır. Burada karşılığını alamadığı şeylerin orada en iyi şekilde karşılık bulacağını bilir. Haksızlığa uğrasa ve burada hakkını alamasa kendisine zulmeden kişinin öbür dünyada lâyık olduğu cezayı çekeceğine ve kendisinin mükâfatlandırılacağına güveni tamdır.

Akıl ve zekâ da insana bahşedilmiş en büyük nimetlerdendir. Zekâyı kullanırken dinimizi gözetmek gerekir. Örneğin çok zekî bir insanın kafası sürekli hile-hurdaya çalışabilir, insanları ikna ederek dolandırmayı başarabilir, millete tuzaklar kurabilir. Bu kişi zekî olsa da akıllı değildir. İkisinin arasında fark vardır. Akıllı olmak âhireti düşünerek iş yapmayı gerektirir. Esas muvaffakiyet budur. Hayvanların da zekâsı vardır fakat akılları yoktur.

Aklını kullanmayan ve îmân etmeyen her mahluktan aşağı olur. Kâfir kişiler birçok şeyi keşfetseler ve çeşitli teknolojik buluşlara imza atsalar da bunların -Müslüman olmadıkları sürece- âhirette kendilerine faydası olmaz.

Aklın keskinliğine dayanmak böyle anlaşılmalı ve insan akıl ile zekâsına bu doğrultuda yön vermelidir. Onları İslâmi ilimleri öğrenmek, ezberlemek ve tatbik etmekte kullanmalıdır.

'Bileğindeki kudret'ten güç almak ise yanlış anlaşılmamalıdır. İnsan meseleleri şiddet uygulayarak çözmeye çalışmamalı, çareyi kavga-dövüşte görmemelidir.

Bilekteki kudretten maksat alın teri, el emeği; çalışıp kazanmak gibi şeyler olsa gerektir.
 


Üst