Kişisel Vizyon Misyon Nedir?


ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
467
Tepkime puanı
476
 Kişisel Vizyon Misyon Nedir?


Kişisel Vizyon Misyon Nedir?


İnsanlar yaratılış, yetenek, yaratıcılık, düşünme ve geliştirme gibi önemli donanımlar bakımından diğer canlı türlerinden farklı ve daha ileri seviyede canlılardır. Bu özelliklere sahip insanın kendini tanıması, kendindeki eksi ve artıları tespit etmesi gerekir. Bu bağlamda kişisel gelişim sağlamak adına kendini eğitmesi ve bunu yaparken sahip olduğu planlama becerilerini en doğru şekilde kullanması da gerekmektedir. Bu gereklilikleri gerçekleştiren bireyin daha iyi bir yaşam ve yüksek toplum düzeyine ulaşmak amacıyla hedefler belirlemesi, onun atması gereken ilk adım olarak nitelendirilebilir.

Bütün bunlara ek olarak, kişinin bu hedefler doğrultusunda kendisi için en doğru yönetimsel fonksiyonları seçmesi ve takip etmesi gereken adımlara bunları uygulaması, geleceğine yönelik en verimli tasarıları oluşturması gerekir.

Kişisel Misyon Tanımı Ve İşlevi

Misyon, kelime anlamı olarak görev anlamına gelir. Kişisel misyon ise insanın varoluş amacının tanımıdır. Kişinin, yaşadığı süreç içinde bir kendisi için amaçlar, hedefler, görevler belirlemesidir.

Birçok kurum ve kuruluş, kendilerine ait bir amaca hizmet eder. Bu amaçlara ulaşmak için çalışır. Sahip oldukları enerjiyi en doğru şekilde kullanarak amaçlarına ulaşmayı hedefler. Çevremizde küçük, büyük her canlının ve kuruluşun bir amacı bulunurken birçok zihinsel ve fiziksel ölçüt bakımından son derece yetkin bir varlık olan insanın kişisel bir misyonunun olmaması düşünülemez.

Kişisel Misyona Sahip Olmanın Faydaları

Yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmek adına yaptığı işler dışında, kendine ulaşmak için bir hedef koymuş insan birçok açıdan karda demektir.

Kişisel görevini belirlemiş insan amacına ulaşmak için enerjisini doğru kullanmayı öğrenir. Kendini belirsizlikten ve öylesine bir canlı olmaktan kurtarır. Bu bireyin psikolojik olarak da güçlü ve mutlu hissetmesine zemin hazırlar. Bu bağlamda insanların kişisel bir misyona sahip olmaları son derece faydalı ve önemlidir.


Kişisel Vizyon Tanımı Ve İşlevi

Vizyon, kelime anlamı olarak görme gücü, görüş, ileriyi görme olarak tanımlanabilir. Kurumsal ve kişisel bağlamda ise vizyon sahibi olmak geleceğe yönelik öngörülerde bulunarak planlar yapmak ve gelecek için doğru tasarımlarına sahip olmaktır.

Kişisel Vizyona Sahip Olmanın Faydaları

Kendine kişisel bir görev, hedef belirlemiş bir bireyin geleceğe yönelik olarak düşünme başlar. Bu düşünme sonucunda da geleceğe yönelik öngörülerde bulunur. Bu öngörüler sayesinde de kendisi için en verimli yolları seçer ve planlar yapar. Yani kişinin yalnızca bir amaca sahip olması, onun tam anlamıyla mutlu ve güçlü hissetmesini sağlamaz. Kişi ancak hedefleri doğrultusunda atması gereken adımları doğru bir sıralama ile takip ederse hedefine ulaşma konusunda başarılı olabilir. Hangi adımları takip etmesi gerektiğini planlamayan, yapması gerekenleri bir düzen içinde göremeyen insan karmaşa ve belirsizlik içine düşecektir. İşte bu olumsuzlukların ve başarısızlıkların önüne geçmek isteyen bireyin kişisel misyonla beraber vizyona da sahip olması gerekir çünkü bu ifadeler birbirini tamamlamaktadır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-vizyon-misyon-nedir.345/
 


ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
467
Tepkime puanı
476
Kişisel Vizyon Nasıl Oluşturulur ?


Kişisel Vizyon Nasıl Oluşturulur?

Vizyon Nedir?
Vizyon, kim olduğunu bilmek ve gelecekte ne durumda olmak istediğini bilebilmektir. Kim olduğunu ve kendi öz kapasitenin ne boyutta olduğunu bilmek hayatın her noktasında olduğu gibi vizyonun belirlemekte de oldukça önemli bir rol oynar. Bir insan eğer oturduğu yerden ''Ben bir astronot olacağım!'' derse, bu bir vizyon değildir. Bu bir hayaldir. Vizyona anlamını veren bu 'hayal' için ne kadar kapasiten olduğu, o hayali ne kadar istediğin ve o hayal için neleri feda edip neler yapabileceğindir. Sınırlarını bilmek, kendinden emin olmak ve cesur olmaktır vizyon.


Misyon Nedir?
Misyon, sahip olduğunuz vizyona ulaşma sürecinizdir. Hayatı bir şehirlerarası otobüs yolculuğu gibi düşünelim. Halihazırda içerinde bulunduğumuz şehir bizim günümüzdür. Varılmak istenilen şehir bizim vizyonumuz ve o şehre varılana kadar geçilen, mola verilen tüm duraklar ve şehirler bizim misyonumuzdur. Varılmak istenilen durak için oluşturulmuş ideal rotadır misyon. Bu rota olmadan vizyonumuza ulaşmamız oldukça zordur ve aynı zamanda belirli bir vizyonumuz olmadan bu rotanın varlığı da gereksizdir ve zaman kaybıdır.


Bireysel Vizyon ve Misyon
Bir bireyin kendisi için belirlediği son istasyondur bireysel vizyon. Hayatında bulunmak ve ulaşmak istediği nokta. Ancak bu nokta bir son nokta değildir. Çünkü vizyona ulaşabilmiş olmak her şeyin bittiği anlamına gelmez. Aynı zamanda bu amaca ulaşmaya çalışırken bireylerin karşısına çıkan tümsekler ve engeller bu vizyonun hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği anlamına da gelmez. Önemli olan bireyin o noktaya ulaşmak konusundaki hırsıdır. Önemli olan bireyin kişisel gelişim konusundaki başarısı ve istikrarıdır ve bu istikrar da bireysel misyondur.


İş Hayatında Vizyon ve Misyon
Vizyonun kendisi bireyin sahip olduğu veya sahip olmak istediği iş hakkında olabilir. Ya da bireysel anlamda ulaşmak istediği bir nokta olabilir. Ancak her hâlükârda iş hayatındaki başarı ve azim bu yolculukta oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Gelecek vadeden bir vizyona sahip olmak ve bu vizyona ulaşabilmek için kat edilen yoldaki başarı bir lider olmak için gerekli bir basamaktır. İnsanlar inandıkları bireyleri ‘lider’ olarak takip ederler ve onlara yardımcı olmak isterler. İnsanların bir bireye inanması için ise o bireyin sağlam bir karaktere ve gerçekleştirilebilecek bir vizyona sahip olması gerekmektedir. Misyon sürecinde sıkıntılar yaşayan bir lider insanların inancını kaybeder ve bu süreci birkaç adım geriye saran bir durumdur. Bu yüzden bir lider kendine inanmalı ve ne yapacağını bilmelidir.


Bireysel Vizyon Oluşturmak
Her ne kadar gençler için kulağa gereksiz ve sıkıcı gelebilecek bir terim olsa dahi ‘vizyon’, işin temeli bireylerin gençliklerinde ne yaptıkları ile başlar. Zaman bizim dostumuz değildir ve bir birey başarılı olabilmek için gençlik yıllarında eğitimine odaklanıp geleceğini düşünmelidir. Çocuklara okullarda sorulan ‘’Gelecekte ne olmayı hayal ediyorsun?’’ sorusu bunun için bir başlangıçtır. Çünkü bu soru bireylerin ruhunun bir köşesine fidanı eker. Bireyin kendi gelişimi için gösterdiği çaba ile bu fidan filizlenir. Bireyin misyonu bu fidanı sular ve büyütür. Sonunda o vizyona ulaşıldığında ise birey gençliğinde ektiği fidanın meyvesini toplar. Bu meyve, mutluluk ve huzurdur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kisisel-vizyon-misyon-nedir.345/#post-1861
 
Katılım
11 Haz 2020
Mesajlar
69
Tepkime puanı
80
Misyon ve vizyon kavramlarını geniş bir perspektiften ele alıp mukayese ettiğiniz bu yazı için teşekkür ederiz. Her insanın başarılı olmak ve gerçek huzuru bulmak için belirli bir misyon ve vizyona sahip olması gerekir. Ancak insanın kendine belirlediği hedefler onun dünya ve ahiret hayatını olumsuz etkileyecek cinsten olmamalıdır. Belirli bir mevkiye gelebilmek için diğer insanların haklarını çiğnemekten çekinmeyen ve bu uğurda her kötülüğü yapan bir kişinin çok azimli, çalışkan, misyon ve vizyon sahibi olduğunu söylemek ve onu takdir etmek mümkün değildir.
 


Üst