Kuran ve Aşk

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
383
Tepkime puanı
441
Kuran ve Aşk

İslam dininin kutsal kitabı olan Kuran’da aşk kelimesi kullanımı farklılık göstermektedir. Sevgi ile mecazi anlamda aşka gönderme yapılmaktadır.Kelime Ve Anlam Bakımından Aşk

Kuran-ı Kerim’de Allah sevgisi, iman gücü ve yoğunluğu ile beraber ayetlerde yerini almıştır. Anlam olarak Bakara suresi 2-165’te iman edenlerin Allah’ı daha yoğun sevdiği ifade edilmektedir.

Aşk, İslam alimleri tarafından aşırı sevgi olarak tanımlanmıştır ve günümüzdeki anlamından farklıdır. Yani günümüzdeki odaklanılan ve içi boşaltılan anlam dışında Kuran’da, Zeliha’nın Yusuf’a duyduğu yoğun sevgi de vardır. Yusuf Suresi’nde geçen bu hikaye birçok şair için esin kaynağı olmuştur.

Aşk kelimesinin muhabbetle birlikte anılması, muhabbet kelimesinin kendi anlamı nedeniyle sonra değiştirilmiştir. İlam alimlerine göre muhabbet, maddi olarak hazlara yönelmek, bir şahsa ya da nesneye meyil etmek anlamındadır. Bazı alimler insandaki muhabbetin duygusal açıdan tanımının imkansız olmasına bağlı olarak tanımlanamayan ileri boyutu aşk olarak belirtmiştir. Bu ikisi arasında sınır belirlenemediği için aşk ve muhabbet ifadeleri karışık olarak kullanılmıştır.

Aşk kelimesi ve duygusu ile alakalı Sufiler Allah sevgisini her yerde olan bir şey olarak nitelendirir. Bunun nedeni, Allah’ın alemi yaratırken sevgiyle birlikte bunu yapmasıdır. Bu yüzden de her yerde aşk izini görmek mümkündür.

Çeşitleriyle Aşk Kelimesi Ve İslam Terminolojisi

İslam’da aşk kelimesinin kullanımı dinin ortaya çıktığı ilk yüzyılda çekincemeli bir haldeyken sonraki yüzyıllarda terminolojideki yerini aldığı bilinmektedir. Aşk kelimesi, özellikle üzerine yapılan çalışmalar sonunda beş farklı çeşitle birlikte anılmıştır. Hayvani, doğal, ruhani, akli ve ilahi aşk çeşitleri İslam terminolojisinde bulunmaktadır. Bu açıdan İslam’da ve Kuranda aşk hem iman anlamında hem de mecazen bulunmaktadır.

Kuran-ı Kerim’i okurken de hem aşk kelimesinde hem de diğer kelimelerde anlamları ve ayrımları bilerek, neye gönderme yapıldığı anlaşılarak okuma gerçekleşmelidir. Genelde bilinen anlamı dışında birçok kelime, arka planındaki detaylarla birlikte okunduğu zaman daha etkili ve amaca uygun olacaktır. Anlamları sindirmek, iman eden kişilerin inancını daha da güçlendiren bir etki yapar. Bu nedenle Kuran’daki her sayfa yavaş ve doğru biçimde okunmalıdır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/kuran-ve-ask.163/
 


Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
48
Tepkime puanı
35
Kur'an aşkı ile gözleri yaş ile dolan mümin ve mümine kardeşlerime selam olsun.

Kur'an sevgisi ile kalpleri çarpan herkese selam olsun.

Kur'an ışığı ile yolunu aydınlatan insanlara selam olsun.

Kur'ana umut bağlayan herkese selam olsun.

Kur'an-ı hayatının merkezine alanlara onunla yaşamına yön verenlere müjdeler olsun.
 
Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
15
Tepkime puanı
17
Bu aşk benzersizdir Kur'an aşkı diğer aşklardan özeldir. Bir erkek yada bir kadına duyulan aşk ile ilahi aşk farklıdır. Ama her ikiside güzeldir. Peygamberimizin hz.aişeye seni ilk günkü gibi kördüğüm gibi seviyorum sözlerini hatırladım şimdi.

Sevgi ve aşk ; Kin nefret öfke kötü düşüncelerin önünde güçlü ve yıkılmaz bir duvardır.

İçinizdeki sevgi ve aşk tohumları asla kurumasın. Onlar varsa bu hayat yaşamaya değer ve anlamlıdır.
Bu mesaji okuyan kardeşlerim ablalarım ask ve sevgi tohumlarını hemen yüreğinize ekin. Onların hasad vakti çok uzak değildir :)
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
383
Tepkime puanı
441
Kuran aşkı ve sevgisi yüreğinizde sürekli alevlensin. Bu aşk vesevgi sizi cennete görürecektir.
 


Üst