ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
275
Tepkime puanı
194
Meleklerin Özellikleri

Bizi koruyup kollayan pek çok melek bulunmakta ve her birinin de farklı farklı özellikleri olmaktadır.

İslam denildiği zaman islamın içerisinde yer alan nurani varlıkların da melekler olduğunu belirtebiliriz. Nurdan yaratılmış olan melekler, yemek yemez, bir şey içmez ve uyku uyumaz. Hatta usanma, gençlik ya da ihtiyarlık gibi pek çok fillerden de arınmış olan nurani varlıklardır. Melekler kesinlikle yüce rabbimize isyan etmezler. Allah tarafından verilen tüm görevleri yerine getirirler. Verilen görevlere asla karşı çıkmazlar. Meleklerin Özellikleri hakkında bilgi edinmek ve meleklerin nasıl şekilde olduklarını bilmek isteyenlere şu şekilde açıklama yapmamız mümkündür.

Allah'a İsyan Etmezler

Meleklerin en önemli özelliklerinden birisi de yaratıcımıza kesinlikle isyan etmezler. Yüce Rabbimizin emrinden çıkmazlar. Rabbim hangi iş için yaratmışsa o işi yaparlar.

Melekler Nurdan Yaratıldı

Melekler tamamen Allah'ın nurundan yaratılmıştır. Onlarda açlık, uyku, kin, isyan, yaşlanma ve gençlik gibi değişimler olmaz.

Melekler Süratli ve Güçlüdür

Meleklerin en önemli özelliklerinden birisi de hem süratli hem de güçlü olmalarıdır. Allah melekleri kanatlı olarak yaratmıştır. Fakat kanatları mahiyeti ile ilgili olarak kesin bir bilginin söz konusu olmadığını söylemek mümkündür.

Melekler Allah'tan Gelecek Yetkiyle Farklı Kıllığa Girebilir

İnsanoğlundan çok farklı şekilde yaratılmış olan melekler Yüca rabbimiz tarafından gelen emir doğrultusunda farklı bir kılığa girebilir. Bazen bir hayvan bazense bir insan kılığında bile olunabilir. Öyle ki bu özellikle ilgili olarak bir rivayet bulunur. Cebrailin insan kılığında Hz. Peygamberimizin yanına gittiği bilinmektedir.

Melekler Görünmez

Melekleri görmemiz mümkün değildir. Anca kendisi dışında başka bir kılığa girerlerse görmemiz mümkün olabilir. Aksi taktirde farklı görevlerde olan birçok melek bulunur. Onları canlı bir şekilde görmemiz ise ne yazık ki mümkün değildir.

Melekler Gaybı Bilen Varlıklar Değildir

Melekler ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer öneşmli özelliklerden birisi de gaybı kesinlikle bilmezler. Gaybı bilen ise yalnızca Yüce rabbimizdir. Olacakları kesinlikle Yüce rabbimizden bir başkası asla bilemez. Çünkü yeri ve göğü yaratan ve hemen her şeyi de bilen Allah'tır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/meleklerin-ozellikleri.117/
 
Üst