Mükemmelliği Beklemek Sizi Mutsuz Edecek

Editör

Editör

Mükemmelliği Beklemek Sizi Mutsuz Edecek​

Sen ve ben her zaman sorunlar yaşayacağız. Para, güç, statü veya şöhretten bağımsız olarak sorunlar devam eder. Paraya sahip olmak tüm sorunlarınızı ortadan kaldırmaz, sadece size daha iyi ve bazen çok güçlü sorunlar verir

Yaşam denkleminde problemler sabittir ve siz değişkensiniz. Bu yüzden problemsiz bir varoluşu hedeflemek pek mantıklı değil ve problemlerinize bakışınızı değiştirmek çok mantıklı.

Ortaokulda çok kötü sivilcelerim vardı. Tamamen çenemi kapladı. Bir basketbol liginde, diğer takımdaki bir çocuğun bana güzel bir "sakalım" olduğunu söylediğini asla unutmayacağım. Gözle görülür bir kusurunuz varsa, dışarıdaki birinin sizi bunun hayatınızı mahvetmesi gerektiğine ikna etmeye çalışacağı kesindir. Yanılıyorlar ama canımızı yakıyor ve bazen onlara inanıyoruz.

Ortaokul sivilcem yüzünden hayatımın en kötü dönemlerinden biriydi. Son derece bilinçliydim ve sosyal olarak kapıldım. Ama aslında sivilcem yüzünden miydi yoksa hayatım için ne anlama geldiğine dair algım mı? Bu cevabı birkaç yıl sonra buldum.

Lise döneminde. Tedavi sayesinde sivilcem yok oldu. Ama çenesinde korkunç sivilceleri olan genç bir adam gördüğümde bunu hatırladım. Muhtemelen benimkinden daha kötüydü. Yine de kendinden emindi . Mutlu. Sosyal . Ortaokulda yaşadığım problemin aynısını yaşıyordu ama bu onu durdurmadı.

O gün asla unutmayacağım bir şey öğrendim.​

Sorununuz ne kadar kötü görünürse görünsün, bilin ki dışarıda aynı soruna sahip, buna rağmen iyi yaşayan biri var.​

Bu iki şekilde rahatlatıcıdır. Birincisi, sorunlarımız bize özgü değildir. Yalnız hissediyor olsak da, bu en kötü his olabilir, mücadelelerimizde yalnız değiliz. İkincisi, sorunlarımıza rağmen iyi yaşamak için gerçek bir umut var. Ancak bunu yapmak için kendimizi bunlarla başa çıkmaya hazırlamalıyız.

Mükemmeliyetçilik Testi​

Sorun sorun değilse nedir?

Genel olarak, onları görme şeklimizdir. Özellikle mükemmeliyetçilik.

Mükemmeliyetçilik, bir zihniyetteki sefalettir. Pek çok akıl sağlığı sorununun ve mutsuzluğun temel nedenidir. Ancak farkındalıkla geliştirilebilir, bu nedenle ilk adım, mükemmeliyetçilik ölçeğinde nereye indiğinizi belirlemektir. Mükemmeliyetçiliğinizin farkındaysanız, bir dahaki sefere gerçekleştiğinde kendinizi yakalayabilir ve uyum sağlayabilirsiniz. Mükemmeliyetçilik, Dünya'daki güzel ancak kusurlu yaşamın gerçeğine maruz kaldığında ölür.

İşte basit test. Her şeyin plana göre gittiğini hayal edin. Ama sonra bir sorun veya rahatsızlık var. Trafik. Bir sağlık sorunu. Kaba bir iş arkadaşı. İlişki sorunu. İnternet kesintisi. Bunun gibi beklenmedik sorunlara genel tepkiniz nedir?

Mükemmeliyetçiyseniz ...

1. Trafiğe verdiğiniz tepkinin büyük bir sağlık sorunu ile aynı olabileceği noktaya kadar küçük sorunlara bile güçlü tepki verme eğiliminde olacaksınız . İkisi de felaket. Bu, kusurlara karşı hassasiyetinizi gösterir. Hem küçük hem de büyük bir problem bu eşiği aşar ve mükemmel yanılgınızı (hayatın her zaman kusursuz olabileceği fikri) kırar.
  2. Mükemmeliyetçiler tüm sorunlara diğerlerinden daha uzun süre tutunacaklar; onları kabul etmek ve hızla çözümlere geçmek yerine zihinlerinde iltihaplanmalarına izin verecekler. Biraz trafik, arabadan indikten sonra bile ruh halinizi etkileyecektir. Sandviçinizi yere düşürmek günün geri kalanında sizi rahatsız edecektir. Sorunların hak ettiklerinden daha uzun süre olumsuz etkileri olacaktır.

Eğer kusurluysan (benim dediğim gibi)…

1. Sorunlara tepkiniz, onların ciddiyetine bağlı olacaktır. Trafik sizi rahatsız etmeyecek. Küçük sorunlar neredeyse algılanamayacak. Daha büyük sorunlar ilk sıkıntıya neden olur. İlk tepkinize bağlı olarak bir sorunun ne kadar ciddi olduğunu söylemek kolay olacaktır.
  2. Bir mükemmeliyetçinin aksine, daha büyük problemlerde bile, bir çözüm bulmak için çabucak kabullenme ve problem çözme kombinasyonuna geçeceksiniz. Yakın geçmişinizdeki şeylerin duygusal yükünü hızlı bir şekilde bırakacaksınız.
  3. Yaşamın asla mükemmel olmayacağına dair genel inancınız ve kabulünüz, tüm olumsuz olaylara karşı duygusal bir kalkan görevi görecek. Hemen cevabınız ve olumsuz bir olayın ardından, genellikle mükemmeliyetçiden daha sessiz olur çünkü kusurluya karşı duyarlı değilsiniz.
Bu iki uç arasında bir spektrum var ve çoğu ortada bir yere düşecek. Ama hangisi sana daha çok benziyor? Yelpazenin mükemmeliyetçi tarafında daha fazla insan olacak.

Dün Chipotle'daydım ve restorandaki servis, yerine getirmeleri gereken büyük bir çevrimiçi sipariş nedeniyle son derece yavaştı. Önümdeki bayan bunu kaldıramadı. Beklediğinden sadece birkaç dakika daha beklemek zorunda kaldığı için öfkeliydi ve kimseye haber vermek zorunda kaldı. Gözlerini devirdi. Bana ve diğerlerine birkaç yorum yaptı. Sadece gülümsedim. Onun mükemmeliyetçilik ve sabır eksikliği aslında bana yardımcı değil o düşünce yolu olduğunu nasıl sefil hatırlattı çünkü bu şekilde tepki verirler.

Hassasiyetle İlgili​

Hayatın olumsuz olayları yüzünden üzülmek, kızmak ve hatta bunalıma girmek "normal" görünüyor, ama öyle mi? Her şeyin yolunda gitmeyeceği kadar şok edici mi?

Kusurluluğa karşı duyarlılığınız ne kadar yüksekse, o kadar mutsuz olursunuz. Hassasiyetiniz ne kadar düşükse o kadar mutlu olursunuz. Bu yüzden bazı insanlar kolay ve mutsuzken, diğerleri çok zorlu hayatlara sahip ve olabildiğince mutlu. İlki mükemmellik talep ediyor ve sürekli hayal kırıklığına uğruyor. İkincisi, acı ve güzellikle dolu yaşamın doğasını anlar ve karşılaştıkları her türlü kombinasyondan en iyi şekilde yararlanmayı seçerler.

Kusursuz beklentileri olan bir hayat camdır ve dünya yıkım toplarıyla doludur. Yıkım topları her zaman orada olacak; bu kusurlu dünyamızın doğası ve hepsinden kaçınamazsınız. Değişken sensin. Cam mı yoksa daha güçlü bir şey mi olacaksın?

Ve bu iyi haber. Çünkü dış dünyayı kontrol edemiyoruz. Ancak buna nasıl tepki vereceğimizi kontrol edebiliriz.

Sorunsuz bir yaşam talep etmeyin veya beklemeyin. Bu sefaleti garanti edecek. Sorunlarınıza rağmen büyüklük bekleyin. Bela geldiğinde gülümseyin ve "Şaşırmadım, buna hazırım" deyin.

Bunun duygularınızı köreltmekle veya problemler yokmuş gibi davranmakla hiçbir ilgisi yoktur. Aksine, hayatın ne kadar kusurlu olduğu ve bunun nasıl geçersiz kılmadığı, aslında güzelliğini ve değerini nasıl artırdığı konusunda derin bir anlayışla hayata daha çok bağlanmak demektir.