Musab Bin Umeyr O Bir Yıldız

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
576
Tepkime puanı
479
Musab Bin Umeyr O Bir Yıldız


Musab Bin Umeyr O Bir Yıldız

Musab Bin Umeyr
(r.a) peygamber efendimizin arkadaşlarından yani sahabe efendilerimizden birisidir. Peygamberimizin İslam’ı tebliğ etmeye başladığı dönemde Mekke’nin zengin ailelerinden birisine mensuptu. Öyle ki Hz. Muhammed (sav) Musab Bin Umeyr için Mekke’de ondan daha güzel giyinen, daha yakışıklı olan ve nimetler arasında yüzen bir genç görmediğini açıkça ifade etmiştir.

585 yılında Mekke’de dünyaya gelen Musab Bin Umeyr, peygamberimizin İslam tebliğini haber alır almaz İbnErkam’ın evine gitmiştir. Burada İslam’ı tanıyan Musab iman ederek Müslüman olmuştur. Musab’ın Müslüman olması yakın akrabaları tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı. Onu yolundan geri çevirmek için hapsetseler de Musab çıktığı yoldan biran bile olsun dönmeyi düşünmedi. O dönemde büyük zenginliklerin sahibi olan Musab Bin Umeyr tüm bu zenginlikleri elinin tersiyle iterek hicret etmiştir.

İlk Öğretmen

Musab Bin Umeyr sahabelerden birisi olmasının yanı sıra İslam’ın ilk öğretmenlerinden birisi olması nedeniyle de yıldız olarak anılır. Medinelilere İslam’ı anlatacak birisi olarak Peygamber efendimiz Musab Bin Umeyr’i tercih etmişti. Musab Bin Umeyr hayatı ile tüm sahabelere ve sonraki Müslümanlara örnek olmayı başarmıştır. İslam’ın ilk öğretmeni olarak kabul edilen Umeyr aynı zamanda Medine’de kılınan ilk Cuma namazının da imamı olmuştur.

Musab’ın Ölümü

Mekke’nin ileri gelen zenginlerinden olmasına rağmen Musab Bin Umeyr’in ölümü son derece hüzünlü olmuştur. Bedir savaşında büyük kahramanlıklar gösteren Musab Bin Umeyr sonrasında Uhud savaşına da katıldı. Bu savaşta peygamber efendimizin hemen yanında savaşan Umeyr, peygamberimize gelen saldırıların önüne geçmek için adeta siper olmuştur. Mekkeli müşriklerden İbn-i Kamia isimli birisi muharebe esnasında Peygamberimizi hedef alınca araya derhal Musab Bin Umeyr girdi. İlk olarak sağ kolu kesilen Umeyr sancağı sol koluna aldı ve savaşmaya devam etti. Sol kolunun kesilmesi ile birlikte sancağı kesik kollarının arasına alan Umeyr halen daha Hz. Muhammed’i korumaya devam etti. Son olarak göğsüne mızrak saplanınca mızrağı çıkartıp yerine sancağı taktı ve şehadete kavuştu.

Savaş sonunda şehit Umeyr defnedilecekken kefen arandı ancak bulunamadı. Kefen yerine şehidin kaftanı alındı ve vücuduna örtüldü. Ancak bu da tam olarak vücudunu örtmedi. Bu nedenle başı kapatılıp açık kalan ayak kısmına da kokulu otlardan atıldı. Böylelikle Mekke’nin sayılı zenginlerinden olan bir yıldız kefen dahi bulunamadan öteki dünyaya intikal etti.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/musab-bin-umeyr-o-bir-yildiz.236/
 


Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
45
Tepkime puanı
18
Birinci Akabe bî'atında Müslüman olan Medîneliler, Resûlullah efendimize:
"Yâ Resûlallah! İçimizde, İslâmiyet açıklandı ve yayılmaya başladı. Halkı Allahın Kitâbına da'vet edecek, Kur'ân-ı kerîmi okuyacak, İslâm dînini anlatacak, İslâmın sünnet ve emirlerini aramızda ikâme edecek, yerleştirecek, namazlarımızda bize imâmlık yapacak bir kimse gönder" diye mektup yazdılar.

Bunun üzerine Resûlullah efendimiz Mus'ab bin Umeyr'i, Medine'ye gönderdi ve ona:
"Medînelilere Kur'ân-ı kerîm okumasını, İslâmiyetin emir ve yasaklarını öğretmesini, namazlarını kıldırmasını" emretti.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
34
Tepkime puanı
18
İslâmda ilk öğretmen.

Mus'ab bin Umeyr, hem annesi hem de babası tarafından Kureyş'in asîl ve zengin bir âilesine mensub idi. Zengin oldukları için gâyet râhat bir hayat sürüyordu. Orta boylu, güzel yüzlü, nâzik ve yumuşak huylu, son derece zekî idi. Güzel konuşurdu.

Akl-ı selîm sâhibi olduğundan, putların bir fayda veya zarar veremiyeceğini bilir onlara tapılmasından nefret ederdi. Annesi tarafından en iyi şartlar altında refah ve bolluk içinde yetiştirilmişti.

Güzel yüzlü ve zengin olduğundan Mekke halkı ona gıpta ile bakardı. Peygamber efendimiz bunun için "Mekke'de Mus'ab'dan daha zarîf, daha nârin, daha güzel kimse yok idi. Saçları kıvrım kıvrım idi." buyurmuşlardı.

Dîninden dönmedi
Bütün bu rahatlıklara rağmen kalbinde büyük bir boşluk hissediyordu Mus'ab bin Umeyr. Bu maksatla sevgili Peygamberimizin bir merkez olarak seçtiği, İslâmı anlattığı ve o zaman Mekke'de müslümanların toplandığı Erkam bin Ebi'l-Erkam'ın evine gitti. Resulullahı görür görmez Müslüman oldu.
 
Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
62
Tepkime puanı
18
Musab yürekli yiğitler selam olsun sizlere.
Her sahabe birer yıldız gibidirler. Benim parlak yıldızım Musab Bin umeyr'dir. Fikir ve düşünce olarak en çok benzemek istediğim sahabidir.
 
Üst