Musab Bin Umeyrin Şehadeti

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
221
Tepkime puanı
161
Musab Bin Umeyrin Şehadeti

Müslüman olduktan sonra ailesi tarafından reddedilen Musab bin Umeyrin Uhut Savaşında şehit olmuş Müslümanlardan biridir.

İslamın ilk öğrentmeni Musab bin Umeyrin Mekke’nin en yakışıklı delikanlılarından biriydi. Savaşlarda Kureyş ordusunun sancağını taşır, Sidane ve Hicabe vazifelerini yerine getirirdi. Hz. Muhammed (sav) huzuruna çıkan Musab bin Umeyrin Müslüman oldu ve Müslüman olduğunu annesine dahi hiç kimseye söylemedi.

Rasulullah’ın yanına gizli gizli giden Musab bin Umeyrin, onunla birlikte namaz kılıyor ve Kur’an okuyordu. Hunasbinti malik oğlunun Müslüman olduğunu öğrenince çılgına döndü. Ailesi tarafından yapılan tüm tehditlere boyun eğmeyen Musab bin Umeyr İslamı terk etmedi ve atalarının dinine dönmeyi de kabul etmedi. Alisinin zulmüne uğrayan ve hapsedilen Musab, bir yolunu bulup o zindandan kaçtı ve Habeşistan’a yapılan bir hicrete katıldı.

İslamın sancaktarı olan Musab, Bedir savaşında da sancağı taşıyordu. Müslümanların zaferi ile sonuçlanan Bedir savaşında esir düşen müşrikler arasında Musab’ın kardeşi Ebu Aziz’de bulunuyordu. Fakat Musab artık İslam dışında hiçbir şeye karşı yakınlık duymuyordu.

Musab Bin Umeyrin Hicret Yollarında

Birçok savaşa katılan Musab bin Umeyrin Uhut savaşında da sancağı taşıyordu. Müşrik ordular, okçuların da yerlerinden ayrılması üzerine Müslüman ordusuna bütün kuvvetleri ile hücum ettiler. Hz. Muhammed’i elindeki sancağı ile birlikte korumaya çalışan Musab, Uhut savaşında şehit düştü. İbn-i Kaime tarafından kolundan kesilerek şehit edilen Musab Bin Umeyrin savaş meydanında can verdi. Musab bin umeyrin şehit olurken, düşman safında annesi de bulunuyordu.

Hz. Peygamber Musab’ın yanına geldi ve Ahzab suresinin 23. Ayetini okudu. Ardından da şunları söyledi: Allah rasulü kıyamet gününde şehadetine şahitlik edecektir.

Uhut Savaşında bulunan sahabelerden Habbat Bin Eret der ki; Musab bin Umeyrin şehit olduğunda 40 yaşındaydı. Renkli çizgili bir gömleği vardı. Biz o gömleği kefen olarak kullandık. Başına örttüğümüzde ayağı, ayağına örttüğümüzde de başı dışarda kalıyordu. Resulullah ise şöyle buyurdu: Gömleği başına örtün. Bir kefeni bile olmayan Musab bin Umeyrin kardeşi Ebu Rum b. Umeyrin ve Suveybit b. Amr tarafından defnedildi.

Şehit olduğunda 40’lı yaşlarda olan Musab bin Umeyr, çok yakışıklı, uzun saçlı ve orta boyluydu. Hanımı Hamne bint Cahş, efendimizin hanımı olan Zeynep validemizin kardeşiydi. Resullah’ın bacanağı olan ve islamın ilk öğretmenlerinden olan, İslam sancağını İslamın sancaktarı’den geriye Zeynep adında bir kızı ve onu çok seven bir ümmet kaldı.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/musab-bin-umeyrin-sehadeti.49/

 
Katılım
15 Kas 2019
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
Bu sahabenin hayatını daha önce dinledim medyadan ve çok etkilendim. Onu çok seviyorum
 

Üst