Mutluluğunuzu Baltalayan Olumsuz Düşünceler

Zeynep

Editör
Mutluluğunuzu Baltalayan  Olumsuz Düşünceler

Mutluluğunuzu Baltalayan Olumsuz Düşünceler
Hiç olumsuz düşüncelerin günlük olarak zihninizde çalışan ayrıntılı listesini düşündünmü?

Değilse, bunu deneyin: bileğinize lastik bir bant koyun.

Gün boyunca, lastik bandı fark ettiğinizde, bir an için durun ve sadece düşündüğünüz düşünceleri inceleyin. Pozitif mi, nötr mü, negatif mi?

Düşüncelerinizi incelerken, nasıl hissettiğinize de dikkat edin. Sakin misin? Heyecanlı ? Endişeli? Enerjik?
Bunu yaparken düşüncelerinizi ve duygularınızı not almak için bir dakikanızı ayırın. Tam bir hafta boyunca, onları incelemek için zaman düşünce ve duygularınızı bir günlük tutatark devam edin.

Olumsuz Düşünceler Nelerdir?
Olumsuz düşünceler sadece - rasgele tatsız, ajite, üreten zihinsel yapılar genellikle geçmiş pişmanlıklar veya gelecek hakkında korkular vardır.

Çoğumuzda olumlu çok daha olumsuz veya nötr düşünceler var.
Düşüncelerinin senin üzerinde muazzam bir gücü var. Duygularınızı yaratırlar, bu da gününü ve üretkenliğini etkiler.
Duygusal duyguların fiziksel duygularını da etkiler.
  • Onlar enerji ve yaratıcılık dolu hissetmenize neden olabilir.
  • Ya da seni aşağı sürükleyebilirler, uyuşuk ya da bitkin hale getirebilirler.
  • Seni hasta bile edebilirler.
Düzinelerce çalışma, saplantılı negatif düşüncelerin vücudun iyileşme sürecini geciktiren kendi kendini yenen bir döngü yarattığını kanıtlamıştır. Olası olumsuz sonuçlar hakkında olumsuz düşünme kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelebilir.

Kötümser düşüncenin etkisini etkisiz hale getirmek için ?
Düşünceleriniz hayatınızı yaratma gücüne sahiptir. Ama sizde düşüncelerinizi yaratacak güce sahipsiniz. Düşüncelerinizi ne kadar güçlü olduğunu bilerek, onları kontrol altında tutmak ve farklı düşünmek için beyini yeniden eğitmek gerekir.

Farkındalık değişime doğru ilk adımdır. Bu yüzden lastik bant egzersizi çok önemlidir. Bu, kendin için yarattığın olumsuz rüyadan seni uyandırır.

1. Ben çaresizim, ve hiçbir kontrole sahip değilim.
Çaresizlik, gerçek hayatta zayıflatıcı durumlardan kaynaklanabilir bir davranıştır.
Ama sürekli çaresiz düşünceler düşünme hiçbir kontrole sahip olmadığın duygularını güçlendirir - ve bu nedenle kendinizi güçlendirmek için yeteneğinizin olmadığını size fısdıldar . Çaresizlik depresyona yol açar.

Çözüm Yeni düşünce: Ben güçlüyüm ve hayatımı ve kontrol edebiliyorum. Hayatımı istediğim gibi şekillendirme ona yön verme yeteneğim var.

2. Muhtemelen hasta olacağım.
Kendini gerçekleştiren kehanet etkisi güçlüdür. Eğer kendine hastalanacağını söylersen, hastalanma şansını arttırırsın.

Sağlığınız veya hastalık ya da ölüm korkularınızı bırakın artık. Sağlıklı, yaşamı onaylayan düşünceleri düşünmek için beyninizi yeniden eğitin.

Çözüm Yeni düşünce: İyi ve sağlıklı olmak benim hakkım, ve ben hastalıklara bağışık duyuyorum. Vücuduma ona iyi bakıyorum.

3. Korkarım bunu yapamam.
Hayat bize zorluklar, zor görevler ve hatta korkutucu hissettiren yeni fırsatlar sunar. Umutsuzca bir şey istediğimizde bile, içimizdeki korkular ve güvensizlikler kulaklarımıza fısıldar, bize yapılması gerekeni yapacak kadar güçlü olduğumuzu ya da güçlü olmadığımızı söyler.

Bu olumsuz düşünceler hemen hemen her zaman doğru değildir. Aklımıza koyduğumuz şeyi yapabilecek kapasitedeyiz. Bizi başarıdan alıkoyan sadece olumsuz düşüncelerdir.

Çözüm Yeni düşünce: Yapmak için yola çıktığım her şeyi başarıyorum. Hedeflerime kolayca odaklanıp başarısızlık korkusunu serbest bırakabilirim.

4. Ben yeterince iyi değilim.
Hepimiz zaman zaman yeterince iyi olmadığımızı hissederiz, ama düşük öz-değer düşünceleri sabit olduğunda, başkalarına görünme şeklinizi etkiler.

Kendinize olan güvensizliğiniz, başkalarının yeteneklerinize güvenmemelerini veya sizi çekici duymamalarını sağlar. Kendinize ve doğal değerliliğinize inanmak mutluluk ve hayattaki başarı için gereklidir.

Çözüm Yeni düşünce: Ben hak ediyorum, ve başarı, mutluluk benimde hakkım. Kendime ve her şeyi yapma yeteneklerime güveniyorum.

5. Neden mutlu olamıyorum? Ben asla mutlu değilim.
Mutlu hissetmediğimiz günler ve hatta haftalar vardır. Belki de işler hayatımızda istediğimiz gibi gitmiyor. Belki de açıklanamaz bir şey. Mutsuzluk üzerimize kara bir bulut gibi yerleşir.

Mutsuzluğunun sebebi ne olursa olsun, onu düşünmek ve neden böyle hissettiğini merak etmek zihninizi mutsuz düşüncelerle meşgul tutmaya devam ediyor. Mutluluğa doğru ilk adım düşüncelerinizi değiştirmektir.

Çözüm Yeni düşünce: Ben bu harika hayat için Yüce Allah'a minnettarım. Hayatıma dokunan ve yaşamaya değer kılan herkese minnettarım. Mutlu olmak bana kolay geliyor. Mutluluk benim ikinci doğamdır.

6. O kişiye dayanamıyorum. Çok kızgınım.
Her gün bizi gücendiren, ya da bizi kızdıran ya da incinmiş hissettiren insanlarla karşılaşıyoruz. Beynimizdeki olumsuz karşılaşmayı yuvarlarız, konumumuzu haklı çıkarmaya çalışırız.

Bunu nasıl söyleyebilirler? Ne ama. Durumu ne kadar çok düşünürsek, o kadar kızgın ya da daha fazla incinmiş hissederiz. Biz orantısız sorun ya da olumsuzluk içine batan diğer kişiye güç verir.

Çözüm Yeni düşünce: Ben saygın bir insanım ve kendimi kontrol edebiliyorum barış içinde yaşamak için kendimi seviyorum. Öfkemi dağıtabiliyorum ve daha üretken bir şekilde düşüncelerimi yönlendirebiliyorum.

7. O kadar yaşlanıyorum ki, artık hiçbir şey yapamıyorum.
Yaşlanmak korkutucudur. Her gün, eskisi gibi genç olmadığımıza dair yeni kanıtlar sunuluyor. Aynaya bakıyoruz ve fırsatlarımızın azaldığını ve yeteneklerimizin açığa çıktığını hissediyoruz.

Bu düşünceleri zihinsel olarak güçlendirdikçe, kendimizi yaşlı hissetmeye, başlarız ve çevremizdeki insanlar tarafından çok yaşlı olarak algılanırız. Ama olumsuz düşünceler bize oyun oynuyorlar. 70'li, 80'li ve 90'lı yıllarımıza girsek bile harika şeyler başarabiliriz.

Çözüm Yeni düşünce: Ben genç enerji doluyum. Her geçen gün kendimi daha genç ve canlı hissediyorum. Sağlıklı, aktif, üretken ve heyecan verici bir hayat yaşıyorum.

8. Aşkı asla bulamayacağım.
Eğer hayatınızda önemli bir değer olmadan, sanki tüm dünya sizin dışınızda herkes kendini aşık hissediyor duygusuna kapılabilirsiniz. Her gün hayatınızdaki sevgi eksikliğini düşünürken, düşünceleriniz sizi çaresiz ve yalnız hissettirir.

Aşkı bulabilirmiyim ? bu soruyu kendinize tekrar tekrar sorup cevabını merak ediyorsun. Kendini Sevilmeyen hissediyorsun, ve bu duygular davranış ve tavır olarak yansıtılır, Herhangi bir potansiyel aşk çıkarları sizi çok uzağa itiyor.

Çözüm Yeni düşünce: Kalbimi kendime açıyorum ve gerçek aşkın da bunu izleyeceğine inanıyorum. Sevimliyim ve sevgiyi almaya değer biriyim.

9. Onu asla affetmeyeceğim.
Bize yakın olan insanlar söz ve eylemleriyle bize ihanet edebilir ya da yaralayabilirler. Bize derinden zarar verebilirler, bazen yaptıklarını kabul etmeden ya da özür dilemeden. Değer verdiğimiz birinin bunu bize yapabileceğine inanmak zor.

Acın o kadar derin ki bu kişinin seni nasıl incittiğini ve onları asla affedemeyeceğimi ya da yaptıklarını unutamayacağını düşünüyorsun. Her düşünce ile, ağrı daha derin, ve öfken kaynar. İçinde genişleyen ve fiziksel ve duygusal ıstırap veren büyüyen bir negatif enerji tohumuna sahipsiniz.

Çözüm Yeni düşünce: İyileşmeye hazırım. Affetmeye hazırım. Her şey yolunda. Geçmişimdeki herkesi yanlışları için affediyorum. Onları sevgiyle serbest bırakıyorum.

10. Asla yeterince para kazanamayacağım.
Parasızlık bizi güvensiz ve korkmuş hissettiriyor. Yeterince para kazanamadığımızda ya da borç batağında olduğumuzda çaresiz ve paniklemiş oluruz. Durumumuzu ne kadar çok düşünürsek, o kadar korkmuş ve güvensiz oluruz.

Yargılarımız bozulur çünkü biz eksiklik perspektifinden kararlar alıyoruz. Düşüncelerimiz kötü seçimler, düşük güven veriyor, biz daha fazla para kazanmak için ne yapmamız gerektiğini yapmaktan bizi alıkoyuyor.

Çözüm Yeni düşünce: Ben yetenekliyim ve güzel bir hayat yaşamak için yeterli para daha fazla kazanmaya layık birisiyim. Şu anda bolluk ile yüksek refah düzeyi ve para kazanmak için yeteneğim var. Pes etmemeliyim çünkü başaracağım.

11. Hayatım karmakarışık.
İş, aile yükümlülükleri, dikkat dağıtıcı şeyler ve ev işleriyle dolu yoğun hayatlarımız bizi bunalmış hissettirir. Bazen hayat çok meşgul ve felçli ve kontrolden çıkmış hissetmeni ister.

Bu durumdan nasıl kurtulacaksın? Önce ne yapmalısınız? Ne kadar çok düşünürsen, o kadar panik ve sıkıntılı hissedersin. Düşüncelerin kafanda kıvranırken, her şeyi nasıl halledeceğinden endişe etmekten başka bir şey yapamazsın.

Çözüm Yeni düşünce: Ben neler yapacağıma önemli durumlarda karar vermede bir çok insan gibi bende yetenekliyim. Yeteneklerime güveniyorum dengeli ve sakin bir hayat yaratmak için harekete geçmek ve işleri halletmek için bol miktarda enerjiye sahibim.

Olumsuz Düşüncelere Daha Fazla Örnek
Yukarıdaki listede belirli olumsuz düşünceler ve çözüm örneklerini listeledik.

Kendinizi sık sık tekrarladığınız bir düşünceyi tanımladığınızda, kötü düşünceyi tersine çevirmek için kendi olumlu ifadenizi oluşturun.

12. Ya en kötüsü olursa? Uğursuz olduğumu biliyorum.

13. Hayatım berbat, ve asla daha iyi olmayacak.

14. Kendimi aptal durumuna düşüreceğime eminim.

15. Ben kötü bir insanım ve herkes bunu görebiliyor.

16. Bende bir sorun olduğunu biliyorum.

17. Asla _________ kadar başarılı olamadım.

18. Ben çok çirkin görünüyorum. Kim benimle olmak ister ki?

19. Benim (yüz, saç, vücut, diş, burun, vb) berbat görünüyor kendimden nefret ediyorum.

20. Ben bir kaybedenim. Kendimden iğreniyorum.

21. Bu konuda yapabileceğim bir şey yok, bu yüzden vazgeçiyorum.

22. Yaşamanın anlamı nedir?

23. BenkKimsenin umurunda değil.

24. Çok korkuyorum. Bunu yapamam.

25. ___________,__________________________________________________

26. Bu adil değil. Daha iyi muamele görmeliyim.

27. Benim ailem benim için (çocuklar, ebeveynler, eş) benim için büyük bir hayal kırıklığıdır.

28. Neden hiç bu işi aldım. Nefret ediyorum.

29. Çok sıkıldım. Yapacak bir şey yok.

30. O insanlardan nefret ediyorum. Hayatımı perişan ediyorlar.

Olumsuz düşünmek, yaşam deneyiminizi duygusal ve fiziksel refahınızı tehlikeye atan zihinsel bir tuzaktır.

Olumsuz düşüncelerinizi kontrol altına almak ve bunları olumlu düşüncelerle değiştirmek hayatınızın gerçekliğini değiştirmenin ilk adımıdır. Düşünceleriniz değiştikçe, duygularınız ve eylemleriniz sizi takip edecek ve neşe, mükemmel sağlık ve başarıyı deneyimlemenizi sağlayacaktır.